Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN)
IUCN je najstaršia a najväčšia celosvetová environmentálna organizácia. V súčasnosti združuje skoro 1300 členov z radov vládnych aj nevládnych organizácií a viac ako 15 000 dobrovoľníkov zo 185 krajín, ktorí sú špecialistami na environmentálnu tematiku. Prácu IUCN podporuje skoro 1000 zamestnancov v 45 sídlach a stovky partnerov z verejnej, nevládnej a súkromnej sféry po celom svete.
IUCN pomáha svetu nájsť pragmatické riešenia na najnaliehavejšie problémy životného prostredia. Sústreďuje sa na ocenenie prírody a jej ochranu, na efektívne a spravodlivé riadenie prírodných zdrojov, na hľadanie riešení otázok klimatických zmien, dostatku potravín a rozvoja prostredníctvom využívania poznatkov z prírodných procesov. Podporuje vedecký výskum, rieši konkrétne projekty v rôznych kútoch sveta a spája vlády, nevládne organizácie a rôzne spoločnosti, aby spoločne tvorili smerovanie politiky, zákony a overené postupy v ochrane životného prostredia.
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky je členom IUCN.
31.7. Svetový deň strážcov má poukázať na profesionálnu prácu strážcov chránených území pri ochrane svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. Tento deň je aj spomienkou na strážcov zabitých alebo zranených pri výkone svojej práce v teréne na celom svete a podpore rodín a pozostalých po strážcoch. Svetový deň strážcov podporuje ho 63 členských združení Medzinárodnej federácie rangerov (International Ranger Federation, IRF), Nadácia tenkej zelenej línie (The Thin Green Line) ale i organizácie, jednotlivci a školy, ktorí podporujú prácu strážcov a členov IRF na celom svete.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.