Ecoregion SKAT - Posilnenie spolupráce v oblasti ekoturizmu v cezhraničnom regióne Slovenska a Rakúska
Operačný program: INTERREG V-A Slovenská republika - Rakúsko 2014-2020
Obdobie realizácie: 01.01.2020 – 31.12.2022
Projekt je zameraný na posilnenie environmentálnej výchovy a ekoturizmu v cezhraničnom priestore Slovenska a Rakúska, v oblasti dunajských luhov.
Hlavným výstupom projektu je vybudovanie ekocentra v zrekonštruovanom kaštieli v Čunove, v ktorom bude zriadená interaktívna expozícia zameraná najmä na prírodu dunajských luhov, priestory pre tvorivé dielne a ubytovanie, multifunkčná sála, turisticko-informačné centrum, kancelárske priestory pre projektový tím a zamestnancov ekocentra.
Súčasťou projektu sú vzdelávacie programy pre školy so zameraním na ochranu prírody a biodiverzity, workshopy pre pracovníkov environmentálnej výchovy a pedagógov, letný ochranársky tábor pre deti, krúžok mladých ochrancov prírody, exkurzie pre školy a pracovníkov environmentálnej výchovy, informačné a propagačné podujatia pre verejnosť, brigády v chránených územiach (dobrovoľnícke dni), ako aj vydanie informačných a propagačných materiálov pre návštevníkov ekocentra a metodické materiály pre pracovníkov environmentálnej výchovy a pedagógov.
Hlavný prijímateľ
Bratislavský samosprávny kraj
Partneri
Nationalpark Donau-Auen GmbH
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Nationalpark Neusiedler See Seewinkel
Verein zur Förderung der Regionalentwicklung im Marchfeld
Video o plánovanom ekocentre: https://www.youtube.com/watch?v=bZaCzlKYdYQ
fgfg
12.7. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty (1979) - oblasť sa rozkladá od okresu Skalica na juhozápade smerom k okresu Púchov na severovýchode. Územie CHKO Biele Karpaty je tvorené prelínajúcim sa systémom lesných komplexov (lesnatosť CHKO je 67%) prevažne pôvodného druhového zloženia (buk, dub, hrab, javor, jaseň, lipa...) poľnohospodárskej vidieckej krajiny s ornou pôdou, lúkami a pasienkami s typickou bielokarpatskou kvetenou, riek a potokov lemovaných brehovými vŕbovo - jelšovými porastami, množstvom starých ovocných sadov, remízok, medzí.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.