Nadnárodná mobilita pracovníkov ŠOP SR
Projekt "Nadnárodná mobilita pracovníkov ŠOP SR" je určený pre odborných pracovníkov z ústredia ŠOP SR a odborných pracovníkov zo Správ chránených území. Účastníkmi projektu sú 4 odborní pracovníci z ústredia ŠOP SR (2 zoológovia, pracovník oddelenia projektov, pracovník oddelenia medzinárodných vzťahov) a 4 odborní pracovníci zo Správ chránených území (2 zoológovia, strážca, pracovník environmentálnej výchovy).
Projekt je zameraný na potreby ochrany prírody a krajiny v súvislosti so správou a praktickým manažmentom chránených území, environmentálnou výchovou a prácou s verejnosťou, trvaloudržateľným rozvojom a efektívnym riadením pomocou projektovej činnosti na zabezpečenie plnenia úloh vyplývajúcich z národnej legislatívy a medzinárodných záväzkov.
Hlavné ciele projektu:
1. zlepšenie zručností odborných pracovníkov v oblasti environmentálnej výchovy a práce s verejnosťou a tým zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľstva, vrátane výchovy k trvaloudržateľnému rozvoju
2. nadobudnutie nových znalostí a praktických skúseností v oblastí správy a manažmentu chránených území s dôrazom na zoológiu
3. inovatívne a moderné prístupy pre efektívne riadenie činností v ochrane prírody a krajiny
Očakávané výstupy:
1. Úspešne absolvovaných 8 mobilít.
2. Koncepcia pre zavedenie projektu Junior Ranger na Slovensku
3. Koncepcia pre zavedenie Charty pre trvaloudržateľný turizmus na Slovensku
4. Návrhy pre zlepšenie práce s verejnosťou a aktivít informačných environmentálnych stredísk (best practice)
5. Návrhy pre skvalitnenie a zefektívnenie správy chránených území a starostlivosti o ne, implementácia overených efektívnych prístupov do praxe na Slovensku (best practice)
6. Koncepcia efektívneho riadenia projektovej činnosti
Projekt sa realizuje v roku 2010 v rámci Programu celoživotného vzdelávania, Program Leonardo da Vinci s celkovou podporou vo výške 9.569 EUR.
Viac informácii o projekte:
Ing. Zuzana Okániková, 048-4722024
Viac informácii o programe:
http://www.saaic.sk/leonardo/
1.1. Vznik Správy slovenských jaskýň (1970) - Ako samostatná organizácia bola Správa slovenských jaskýň založená v roku 1970 v Liptovskom Mikuláši. V roku 1981 bola zlúčená s úsekom ochrany prírody Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave čím vzniklo Ústredie štátnej ochrany prírody. Ako samostatná organizácia bola obnovená v roku 1990. Od roku 2008 je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva životného prostredia.
16.1. Vyhlásenie Pieninského národného parku (1967) - nariadením Predsedníctva Slovenskej národnej rady č. 5 zo 16. januára 1967 bol vyhlásený Pieninský národný park so sídlom v Červenom Kláštore. Výmera národného parku mala 2125 ha a jeho ochranné pásmo 52 000 ha.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Malá Fatra (1988) - Malá Fatra zažila v šesťdesiatych rokoch 20. storočia prudký nárast civilizačných vplyvov. Preto bola 3. januára 1967 vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť. 1. apríla 1968 bol ako prvým vedúcim v histórii CHKO poverený Pg. Pavel Janáčik. 1. apríla 1988 bola CHKO Malá Fatra kategorizovaná ako Národný park Malá Fatra. Sídlo Správy Národného parku Malá Fatra je vo Varíne.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Slovenský raj (1988) - Názov Slovenský raj sa prvýkrát objavil v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska a nahradil mnohé, dovtedy používané názvy. 21. augusta 1964 bola na území Slovenského raja vyhlásená prvá chránená krajinná oblasť na Slovensku, na národný park bolo preklasifikované 18. januára 1988. Od roku 2004 sú niektoré časti parku súčasťou sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000.
27.1. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy (1989) - Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy je jedna zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Nachádza sa na strednom Slovensku a viaže sa na dva orografické celky, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy. Zasahuje do okresov Bytča, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov a Žilina. Chránená krajinná oblasť bola založená v roku 1989 a má rozlohu 30 979 ha.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.