Nadnárodná mobilita pracovníkov ŠOP SR
Projekt "Nadnárodná mobilita pracovníkov ŠOP SR" je určený pre odborných pracovníkov z ústredia ŠOP SR a odborných pracovníkov zo Správ chránených území. Účastníkmi projektu sú 4 odborní pracovníci z ústredia ŠOP SR (2 zoológovia, pracovník oddelenia projektov, pracovník oddelenia medzinárodných vzťahov) a 4 odborní pracovníci zo Správ chránených území (2 zoológovia, strážca, pracovník environmentálnej výchovy).
Projekt je zameraný na potreby ochrany prírody a krajiny v súvislosti so správou a praktickým manažmentom chránených území, environmentálnou výchovou a prácou s verejnosťou, trvaloudržateľným rozvojom a efektívnym riadením pomocou projektovej činnosti na zabezpečenie plnenia úloh vyplývajúcich z národnej legislatívy a medzinárodných záväzkov.
Hlavné ciele projektu:
1. zlepšenie zručností odborných pracovníkov v oblasti environmentálnej výchovy a práce s verejnosťou a tým zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľstva, vrátane výchovy k trvaloudržateľnému rozvoju
2. nadobudnutie nových znalostí a praktických skúseností v oblastí správy a manažmentu chránených území s dôrazom na zoológiu
3. inovatívne a moderné prístupy pre efektívne riadenie činností v ochrane prírody a krajiny
Očakávané výstupy:
1. Úspešne absolvovaných 8 mobilít.
2. Koncepcia pre zavedenie projektu Junior Ranger na Slovensku
3. Koncepcia pre zavedenie Charty pre trvaloudržateľný turizmus na Slovensku
4. Návrhy pre zlepšenie práce s verejnosťou a aktivít informačných environmentálnych stredísk (best practice)
5. Návrhy pre skvalitnenie a zefektívnenie správy chránených území a starostlivosti o ne, implementácia overených efektívnych prístupov do praxe na Slovensku (best practice)
6. Koncepcia efektívneho riadenia projektovej činnosti
Projekt sa realizuje v roku 2010 v rámci Programu celoživotného vzdelávania, Program Leonardo da Vinci s celkovou podporou vo výške 9.569 EUR.
Viac informácii o projekte:
Ing. Zuzana Okániková, 048-4722024
Viac informácii o programe:
http://www.saaic.sk/leonardo/
2.7. Sprístupnenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne pre verejnosť (1972) - pravdepodobne začala vznikať začiatkom štvrtohôr, pripadne už koncom treťohôr. Dĺžka tejto jaskyne je 300 m, vertikálne rozpätie je 21 m. Výzdoba v jaskyni je tvorená aragonitmi v podobe ihlíc a špirál, ktoré zväčša vytvárajú trsovité alebo kríčkovité útvary. Kalcitové stalaktity a stalagmity vznikali len ojedinele.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.