Názov projektu: Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku
Akronym projektu: Veľké šelmy 2
ITMS kód projektu: 310011L489
Kód výzvy: OPKZP-PO1-SC131-2017-22
Operačný program: Kvalita životného prostredia
Spolufinancovaný fondom: Kohézny fond
Začiatok realizácie projektu: 01.03.2017
Dĺžka realizácie projektu: 70 mesiacov
Zazmluvnená výška NFP: 7 999 997,57 EUR
Žiadateľ: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Výška NFP žiadateľa: 6 515 596,97 EUR
Partner: Národná zoologická záhrada Bojnice
Výška NFP partnera: 1 484 400,60 EUR
Špecifický cieľ: 1.3.1 Zlepšenie stavu ochrany druhov a biotopov a posilnenie biodiverzity najmä v rámci sústavy Natura 2000
Hlavný cieľ projektu: Zachovanie priaznivého stavu vlka dravého a medveďa hnedého v aplskom bioregióne, dosiahnutie priaznivého stavu u vlka dravého v panónskom bioregióne a u rysa ostrovida na celom Slovensku prostredníctvom realizácie aktivít zo schválených programov starostlivosti. Uvedené ciele sú v súlade s aktualizovanou národnou stratégiou ochrany biodiverzity do roku 2020.
Hlavná aktivita projektu: Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy, ktorá je rozdelená na časti:
Aktivity v oblasti národnej legislatívy
Aktivity v oblasti praktickej starostlivosti
Aktivity v oblasti monitoringu
Aktivity v oblasti výchovy a spolupráce s verejnosťou
Aktivity v oblasti výskumu
Aktivity v oblasti starostlivosti o medveďa hnedého a rysa ostrovida v podmienkach mimo ich prirodzeného stanovišťa (,,ex situ“)
Aktivity v oblasti zabezpečenia a hodnotenia schopnosti prežívania jedincov v podmienkach ,,ex situ“ a následne ,,in situ“
Hlavným výstupom projektu bude posilnenie právnej a inštitucionálnej ochrany a manažmentu veľkých šeliem na Slovensku. Ďalšie výstupy projektu sa týkajú zlepšenia systému riešenia škôd spôsobených veľkými šelmami, systému preventívnych opatrení na zamedzenie týchto škôd, zníženia vplyvov na veľké šelmy, ďalšie posilnenie cezhraničnej spolupráce, zavedenie monitoringu do praxe, získanie nových relevantných poznatkov týkajúcich sa veľkých šeliem, skvalitnenie práce s verejnosťou. Projekt je realizovaný v rámci celého areálu rozšírenia veľkých šeliem (aj potencionálneho). Výskytové dáta (pobytové znaky) veľkých šeliem sú priebežne zaznamenávané na portáli: www.biomonitoring.sk.
Vyhodnotenie aktivít realizácie projektu za rok 2019
V oblasti praktickej starostlivosti bola uskutočnená realizácia projektových aktivít: vypracovanie odborných podkladov pre dostatočnosť ÚEV, identifikácia migračných koridorov, práce zamerané na elimináciu rušivých činností súvisiacich s rastúcou návštevnosťou prírody ľuďmi – strážna služba skontrolovala rozlohu vo výmere 1 020, 9925 ha, príprava podkladov pre určenie ročnej kvóty lovu vlka v sezóne 2019 – 2020, evidencia vnadísk pre raticovú zver, zásahová činnosť pri riešení konfliktnej situácie s medveďmi v oblasti Jasenskej doliny, v širšom okolí k. ú. Ružomberok, v meste Vysoké Tatry a v obciach Stráňavy, Očová, Hrochoť, Ponická Huta, Nolčvo, Mošovce a v priestoroch muničného skladu v k. ú. Sklenné.
V oblasti monitoringu prebiehal: terénny monitoring za účelom získania výskytových údajov vlka, rysa a medveďa na území SR a ich zaznamenávanie do databázy KIMS, analýza doterajšieho systému šetrenia a uhrádzania škôd spôsobených VŠ, kompletizácia snímok z fotopascí, ich archivovanie a nahrávanie do databázy KIMS, realizácia zdravotného stavu rysa z uhynutých jedincov, apríl 2019 – ukončenie zberu vzoriek trusu a tkaniva z vlka dravého na analýzy DNA, určenia početnosti a stanovenie stupňa hybridizácie a ukončenie zberu vzoriek trusu z rysa ostrovida – ďalej prebieha analýza vzoriek v Prahe, zatiaľ bolo vyhodnotených 298 vzoriek. V septembri 2019 začatie zberu vzoriek trusu a tkaniva z medveďa hnedého na analýzy DNA a potravnú analýzu a zber vzoriek z vlka hnedého na potravnú analýzu - zozbieraných 533 vzoriek z medveďa a 210 vzoriek z vlka, z toho 82 vzoriek zozbieraných 6 externými zamestnancami. Začala sa realizácia GPS telemetrie vlka dravého - NP Slovenský kras a CHKO Horná Orava – 4 vlci boli označení telemetrickým obojkom a realizácia GPS telemetrie rysa ostrovida - NP Veľká Fatra, CHKO Horná Orava – 4 rysy boli označení telemetrickým obojkom. Zároveň sa uskutočnil veľkoplošný monitoring vlka na základe pobytových znakov - NP Slovenský kras, NP Malá Fatra, CHKO Kysuce a NP Muránska planina a veľkoplošný monitoring medveďa na stacionároch - NP Malá Fatra a CHKO Poľana.
V oblasti spolupráce a výchovy prebiehali vzdelávacie aktivity - účasť na vedeckých konferenciách, komunikácia s médiami.
Úspešne boli zrealizované verejné obstarávania: Zisťovanie početnosti veľkých šeliem a zisťovanie stupňa hybridizácie vlka dravého na základe analýz DNA, Príprava a účasť na riešení legislatívnej a praktickej zmeny, Fotopasce a prislúchajúce vybavenie, Pomôcky na prepravu živočíchov a živočíšneho materiálu, Odborná asistencia pri realizácii odchytu vlka pre telemetriu.
1.1. Vznik Správy slovenských jaskýň (1970) - Ako samostatná organizácia bola Správa slovenských jaskýň založená v roku 1970 v Liptovskom Mikuláši. V roku 1981 bola zlúčená s úsekom ochrany prírody Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave čím vzniklo Ústredie štátnej ochrany prírody. Ako samostatná organizácia bola obnovená v roku 1990. Od roku 2008 je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva životného prostredia.
16.1. Vyhlásenie Pieninského národného parku (1967) - nariadením Predsedníctva Slovenskej národnej rady č. 5 zo 16. januára 1967 bol vyhlásený Pieninský národný park so sídlom v Červenom Kláštore. Výmera národného parku mala 2125 ha a jeho ochranné pásmo 52 000 ha.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Malá Fatra (1988) - Malá Fatra zažila v šesťdesiatych rokoch 20. storočia prudký nárast civilizačných vplyvov. Preto bola 3. januára 1967 vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť. 1. apríla 1968 bol ako prvým vedúcim v histórii CHKO poverený Pg. Pavel Janáčik. 1. apríla 1988 bola CHKO Malá Fatra kategorizovaná ako Národný park Malá Fatra. Sídlo Správy Národného parku Malá Fatra je vo Varíne.
18.1. Vyhlásenie Národného parku Slovenský raj (1988) - Názov Slovenský raj sa prvýkrát objavil v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska a nahradil mnohé, dovtedy používané názvy. 21. augusta 1964 bola na území Slovenského raja vyhlásená prvá chránená krajinná oblasť na Slovensku, na národný park bolo preklasifikované 18. januára 1988. Od roku 2004 sú niektoré časti parku súčasťou sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000.
27.1. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy (1989) - Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy je jedna zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Nachádza sa na strednom Slovensku a viaže sa na dva orografické celky, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy. Zasahuje do okresov Bytča, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov a Žilina. Chránená krajinná oblasť bola založená v roku 1989 a má rozlohu 30 979 ha.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.