Nový Karpatský nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb

Nový Karpatský nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) predstavila na medzinárodnej konferencii v Poľsku nový nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb tzv. „Carpathian Ekosystem Services Toolkit - CEST“. Ide o príručku na podporu pri vypracovaní hodnotenia ekosystémových služieb a jeho využívaní pri rozhodovacích procesoch pre správy chránených území a orgány štátnej a verejnej správy. Publikácia vznikla v rámci projektu Interreg Central Europe - Centralparks. 
 
Na príprave nástroja sa podieľali experti na ekosystémové služby z 5 karpatských krajín a je publikovaný v angličtine ako aj ďalších 4 karpatských jazykoch (čeština, maďarčina, poľština a slovenčina). Cieľom je poskytnutie komplexných informácií o hodnotení ekosystémových služieb pre potreby plánovania a manažmentu najmä v oblasti ochrany prírody a krajiny, ale aj v priestorovom a územnom plánovaní, hodnotení vplyvov či škôd na životné prostredie. Na tvorbe tohto nástroja sa významne podieľala Štátna ochrana prírody SR ako partner projektu spolu s ďalším slovenským partnerom OZ PRONATUR.  
 
Ako uvádza vedúci oddelenia reportingu ŠOP SR Ján Černecký: „Prezentovaný koncept ekosystémových služieb ako aj pripravená publikácia Ekosystem services tollkit sú inovatívnym aspektom v oblasti prezentácie a definovania praktických opatrení v oblasti ochrany prírody a krajiny. Veríme, že tieto výstupy budú využívané a prospešné pre všetky zainteresované skupiny.“
 
Nový Karpatský nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb je len jeden z praktických výstupov, ktoré priniesli výsledky práce trojročného Interreg Central Europe projektu  Centralparks (Budovanie kapacít pre manažment chránených území v Karpatoch pre integrovanie a harmonizovanie ochrany biodiverzity a miestneho socio-ekonomického rozvoja). Medzi ďalšími praktickými výstupmi prezentovaných koncom marca na záverečnej konferencii vo Wieliczke v Poľsku patria strategické dokumenty ako je Karpatská stratégia pre zlepšenie ochrany biodiverzity a krajiny mimo chránených území a v chránených územiach; Stratégia pre rozvoj miestneho udržateľného cestovného ruchu založeného na prírodnom a kultúrnom dedičstve Karpát; Príručka pre komunikáciu medzi chránenými územiami a miestnymi komunitami v Karpatoch alebo Inovatívne nástroje na hodnotenie biotopov.
 
„Záverečná konferencia projektu Centralparks v Poľsku zvýraznila významnú úlohu a postavenie slovenských partnerov projektu – Občianskeho združenia PRONATUR a Štátnej ochrany prírody SR nielen v tomto projekte, ale aj v sieťach podporujúcich spoluprácu chránených území a inštitúcií ochrany prírody v Karpatoch. Realizáciou pilotných aktivít napríklad pre implementáciu Stratégie pre rozvoj miestneho udržateľného turizmu položili títo partneri základ strategického prístupu a akčného plánu pre podporu prírodného turizmu nielen v pilotnom území Gemera – Cerovej vrchoviny či v cezhraničnom regióne Bílých/Bielych Karpát, ale aj v rámci ŠOP SR, ktorá sa doteraz venovala koordinovaniu jemných foriem turizmu len veľmi okrajovo, pričom je to jedna z hlavných výziev pre budúcnosť,” hovorí koordinátor projektu Centralparks za Štátnu ochranu prírody SR Ján Kadlečík.
 
Doplňujúce informácie:
 
Karpatský nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb je dostupný aj online na nasledujúcom linku: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Centralparks/Carpathian-Ecosystem-Services-Toolkit-SK.pdf
 
Oficiálna stránka projektu Centralparks:
 
Viac informácií aj na web stránke Štátnej ochrany prírody SR:
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie v spolupráci s Odborom medzinárodnej spolupráce Štátnej ochrany prírody SR
 
 
Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...