Aktuality

Svetový Deň Zeme 2019 - chráňme naše druhy

Dnes, čiže v pondelok 22, apríla si pripomíname na celom svete Deň Zeme. Tentoraz vyzýva ľudí na našej planéte Zem, aby sa pripojili ku kampani Chráňme naše druhy.

Čítaj viac

100 stromov k storočnici štátnej ochrany prírody na Slovensku

V roku 2019 si pripomíname jubilejné 100. výročie štátnej ochrany prírody na Slovensku. Sériu osláv odštartoval štátny tajomník ministerstva životného prostredia Boris Susko a generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Martin Lakanda zasadením prvého zo 100 stromov – duba zimného v Hriňovej.

Čítaj viac

Energia verejnosti pre vtáky

V týchto dňoch sa v rámci projektu „LIFE Energia“, na ktorom sa ako partner podieľa aj Štátna ochrana prírody SR, spúšťa celoplošná on-line anketa pod názvom „ENERGIA V ULICI 2019“.

Čítaj viac

Dobrý príklad vybudovania jazierok

Obec Čelkova Lehota vybudovala na podnet starostu príkladným spôsobom jazierka na zadržiavanie vody v krajine spôsobom, ktorý prináša veľmi dobré podmienky pre rozmnožovanie niekoľkých druhov ohrozených druhov obojživeľníkov a na ochranu pred prívalovou vodou.

Čítaj viac

Na Deň vlka prišla aj Červená Čiapočka

Zožral, alebo teda nezožral vlk Červenú Čiapočku? Je vlk skutočne taká krvilačná beštia? Máme sa báť vlka? Tak to boli základné otázky, na ktoré sme sa snažili odpovedať deťom, žiakom a verejnosti a zároveň im dať pravdivé informácie o tejto šelme v Krajskej knižnici v Žiline.

Čítaj viac

Farby jari

Jarné slnko neláka do prírody len ľudí, ale spod zeme vyťahuje aj prvé jarné kvietky. Skorým kvitnutím využívajú na svojom biotope pred olistením stromov väčšiu dostupnosť svetla.

Čítaj viac

Jarné práce na sysľovisku Biele vody

Sysľovisko Biele vody pri Muráni alebo „Syslia lúka“, ako ho začali ľudia volať, patrí bezpochyby k najznámejším sysľoviskám na Slovensku. Od začiatku jari sú tam práce v plnom prúde, aj za pomoci našich pracovníkov Správy Národného parku Muránska planina.

Čítaj viac


Apríl

Počuli ste, že...