Počas víkendu bude prebiehať zimné sčítanie vodného vtáctva

Počas víkendu bude prebiehať zimné sčítanie vodného vtáctva

 

Začiatkom roku pravidelne na Slovensku prebieha zimné sčítanie vodného vtáctva. V priebehu víkendu 13. -14. januára sa uskutoční už 59. ročník tohto medzinárodného podujatia, ktorého cieľom je zistiť početnosť nehniezdnych populácií vodných a na vodu viazaných vtákov. V súčasnosti ide takmer o celosvetový program, do ktorého je zapojených vyše 140 krajín. V spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) a správami národných parkov koordinuje na Slovensku toto sčítanie organizácia SOS/ Birdlife Slovensko.
 
Sčítanie je koordinované prostredníctvom regionálnych koordinátorov, pričom celé územie Slovenska je rozdelené na 20 regiónov. Jednotliví mapovatelia sčítavajú presne vymedzené úseky tečúcich vôd a vodné nádrže. Každú zimu je tak zmapovaných viac ako 400 lokalít, čo predstavuje približne 2500 km vodných tokov a 200 km2 vodných nádrží, rybníkov, štrkovísk a jazier. Hlavným termínom sčítania je tento víkend, avšak sčítavať vodné vtáctvo je možné v období od 6. do 21. januára.
 
Na Slovensku toto sčítanie prebieha od roku 1991, pričom bolo na našom území zaznamenaných spolu 78 druhov vodného a na vodu viazaného vtáctva. Ako uvádza zoologička ŠOP SR Andrea Lešová: „Medzi najvzácnejšie zaznamenané druhy vtákov na našom území patrí napríklad potáplica bielozobá, bernikla tmavá, hus malá či čajka trojprstá. Naopak medzi najčastejšie druhy patrí kačica divá, chochlačka vrkočatá, lyska čierna a kormorán veľký. Častým druhom viazaným na vodu na Slovensku je tiež čajka smejivá či popápka chochlatá.“
V sobotu 13. januára sa na Slovensku uskutoční aj sčítanie zimujúceho kormorána veľkého. Sčítanie koordinuje Slovenský rybársky zväz a bude prebiehať na nocoviskách a to v čase od 14,00 do 17,00 hod. Informácie o stave populácie tohto druhu sú podmienkou pre uplatňovanie výnimky vydanej Ministerstvom životného prostredia SR na plašenie a odstrel tohto chráneného druhu živočícha. Výnimka platí od októbra do konca februára, pre potreby víkendového sčítania je však výnimka pozastavená.
Ako na záver dopĺňa generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel: „Dlhodobé fungovanie tohto programu nám prináša možnosť využívať údaje zo sčítania na určovanie trendov vývoja populácie jednotlivých druhov ako aj nastavenia správneho manažmentu územia.“
V prípade záujmu o zapojenie sa do víkendového sčítania je potrebné sa registrovať prostredníctvom regionálnych koordinátorov, ktorí sú uvedení na stránke www.vtáky.sk.  Na stránke je tiež uvedená metodika sčítania.
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...