Prírode blízke obhospodarovanie lesa prepája lesníkov a ochranárov

Prírode blízke obhospodarovanie lesa prepája lesníkov a ochranárov

Ukážkovým príkladom je vzájomný dialóg a spoločné opatrenia v rámci programu Prírode blízkeho obhospodarovania lesa. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia finančne podporuje v územiach NATURA 2000 obhospodarovateľov hospodáriacich prírode blízkym spôsobom (PBOL). V priebehu 4 rokov preplatila ŠOP SR 69 vlastníkom či užívateľom dotknutých lesných pozemkov zvýšené náklady na tento spôsob obhospodarovania sumou viac ako 12 mil. €.
 
V týchto dňoch prebiehala záverečná konferencia ŠOP SR k vyhodnoteniu realizovaných projektov za účasti zapojených subjektov spojená s ukážkami realizovaných opatrení priamo v teréne. Aktivity PBOL prispievajú k adaptácii lesných ekosystémov na zmenu klímy v územiach NATURA 2000 ako aj aktivít na podporu manažmentu a ochrany lokalít s výskytom hlucháňa hôrneho.
 
Ako uvádza riaditeľ sekcie projektov ŠOP SR Michal Adamec: “Projekt kompenzuje vlastníkom či užívateľom dotknutých pozemkov zvýšené náklady na tento spôsob obhospodarovania. Plocha podporených biotopov v rámci našich projektov dosahuje takmer 22 tisíc ha. Väčšinou ide o územia s 3. až 5. stupňom ochrany prírody.“
 
„Medzi hlavné podporované opatrenia patrí obnova lesných porastov s cieľom dosiahnutia prirodzeného drevinového zloženia, jemnejšie spôsoby obnovy porastov, ponechanie stromov na dožitie, ponechávanie hrubého mŕtveho dreva, výchova mladých lesných porastov, premena drevinového zloženia, nahradenie chemickej ochrany a zmena štruktúry porastov v hlucháních lokalitách,“ približuje projektový manažér a lesník ŠOP SR Miroslav Golian. Podporené je aj používanie koní na ekologické približovanie dreva.
 
Realizátormi opatrení v lesných ekosystémoch a zároveň prijímateľmi štátnej pomoci sú štátne aj neštátne hospodárske subjekty. Medzi zapojené subjekty projektu PBOL patria mestské a obecné lesy, pozemkové lesné spoločenstvá – urbáre, ale aj LESY Slovenskej republiky, štátny podnik. Najviac zapojených subjektov bolo v územnej pôsobnosti Správy Tatranského národného parku (TANAP). Ako uvádza námestník riaditeľa Správy TANAP-u Slavomír Celer: „Som rád, že v rámci kompetenčného územia našej správy sa do projektu PBOL zapojilo až 21 subjektov. Je to príklad ukážkovej spolupráce ochranárov a lesníkov na jednom území.“
 
ŠOP SR s cieľom podporiť vzájomnú spoluprácu ochrany prírody a obhospodarovateľov a užívateľov lesov v chránených územiach plánuje prípravu a realizáciu podobných projektov aj v novom programovom období.
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
 
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...