Projekt Centralparks pomáha zlepšiť ochranu biodiverzity

Projekt Centralparks pomáha zlepšiť ochranu biodiverzity

Medzinárodný projekt Centralparks pomáha zlepšiť ochranu biodiverzity a socio-ekonomický rozvoj v Karpatskom regióne

Tlačová správa
 
Medzinárodný projekt Centralparks pomáha zlepšiť ochranu biodiverzity a socio-ekonomický rozvoj                              v Karpatskom regióne
               
  1. marca 2022, Banská Bystrica
 
Efektívny manažment chránených území v 21. storočí predstavuje veľkú výzvu pre ochranu biodiverzity v Európe aj na celom svete. Napriek rozmanitým podmienkam sú chránené územia vo svete vystavené podobným hrozbám, z ktorých mnohé možno účinne riešiť prostredníctvom nadnárodnej spolupráce. Práve spoluprácou a tvorbou stratégie na celokarpatskej úrovni sa posledné tri roky zaoberal Interreg CE projekt Centralparks, na ktorého realizácii sa podieľala aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).
 
Projekt Centralparks bol zahájený v roku 2019 na podporu ochrany prírody a miestneho udržateľného rozvojav Karpatskom regióne. Projekt je podporený z programu Interreg CENTRAL EUROPE (CE) a realizujú ho 8 partneri a 8 asociovaných strategických partnerov v šiestich krajinách (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Taliansko). Hlavným cieľom projektu je zosúladenie ochrany biodiverzity a udržateľného miestneho sociálno-ekonomického rozvoja a posilnenie kapacít pre efektívnu starostlivosť o chránené územia v Karpatoch.
 
Karpaty tvoria prirodzený most medzi západnou a východnou Európou, zasahujú do územia ôsmich európskych štátov a vyznačujú sa vzácnymi ekologickými hodnotami. Karpatské chránené územia obsahujú cenné lesné, horské, nelesné a mokraďové biotopy, ako aj unikátne geologické a geomorfologické javy. Poskytujú tiež mnohé služby, z ktorých majú prospech miestni obyvatelia a sú významnými územiami pre miestny udržateľný rozvoj.
 
V rámci projektu boli ustanovené štyri medzinárodné tematické expertné pracovné skupiny, do ktorých boli zapojení odborníci z jednotlivých krajín a z chránených území karpatského regiónu. Ich úlohou bolo vypracovať strategické dokumenty a nástroje na podporu karpatského regiónu z dlhodobého hľadiska. Uskutočnilo sa niekoľko pilotných školení a workshopov, ktoré ilustrovali praktické využitie výstupov projektu Centralparks v karpatskom regióne a sprístupnili ich pre zainteresované strany v Karpatoch.
 
Zo Slovenska sú partnermi projektu Štátna ochrana prírody Slovenskej republikyObčianske združenie PRONATUR, ktorí sa sústredili na vypracovanie a koordináciu prípravy Karpatského nástroja na hodnotenie ekosystémových služieb pre orgány štátnej správy a organizácie ochrany prírody a na prípravu regionálnej stratégie a akčného plánu pre rozvoj prírodného turizmu v pilotnom území Gemera a najmä územnej pôsobnosti Správy chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. Ministerstvo životného prostredia SR je asociovaným partnerom projektu.
 
Výsledky projektu Centralparks budú prezentované širšej verejnosti na záverečnej konferencii nazvanej „Nadnárodná spolupráca pre udržateľnú budúcnosť karpatského regiónu“. Konferencia sa uskutoční 23.-24. marca 2022 vo Wieliczke v Poľsku a možná je aj účasť online!
 
Registrácia na túto medzinárodnú konferenciu je možná tu:
 
Výsledky projektu sú sprístupnené v rôznych jazykoch na web stránke projektu:
 
Princípy Projektu v stručnej a názornej forme sú zobrazené aj prostredníctvom ilustrovaných multimediálnych klipov na youtube kanále: https://www.youtube.com/channel/UCBkbK2BPURRuZnhsbiiIAxA
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR
 
 
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...