Stretnutie poslancov NRSR v Tatranskom národnom parku

Stretnutie poslancov NRSR v Tatranskom národnom parku

Stretnutie poslancov NRSR v Tatranskom národnom parku ANAPe poukázalo na potrebu spolupráce lesníkov a ochranárov.

V stredu 25. augusta 2021 sa uskutočnil
Poslanecký prieskum organizovaný Výborom Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, za účasti zástupcov obidvoch rezortov, Štátnej ochrany prírody SR a Štátnych lesov TANAPu. Poslanci navštívili niekoľko lesníkmi vybraných lokalít, na ktorých mali možnosť vidieť a vypočuť si rozdielne pohľady a prístupy starostlivosti o územie postihnuté kalamitou.

Navštívené lokality boli vybrané výlučne pracovníkmi Štátnych lesov TANAPu, pričom k nim patrili záver Tichej doliny, Smokovce a ich časť Žakovská, Javorová dolina a Široká dolina. Každá navštívená lokalita mala svoje špecifiká a boli na nej aplikované iné prístupy manažmentu lesa. Išlo o doliny na území národného parku, ktoré boli postihnuté veternou kalamitou, požiarom, ale aj lykožrútom. Poslanci tak mali možnosť vypočuť si argumentáciu každej strany ako aj vidieť aktuálny stav lesného spoločenstva. Je veľmi dôležité, aby takéto diskusie prebiehali pravidelne a aby všetky diskutujúce strany dostali rovnaký priestor a boli ochotné viesť otvorený dialóg.   

Medzi ďalšie témy diskusie patrila aj samotná pripravovaná reforma národných parkov. Novela zákona o ochrane prírody pracuje s návrhom zjednotenie správy štátnych pozemkov na území národných parkov. Slovensko patrí medzi posledné krajiny v Európe, v ktorej pozemky v národných parkoch nespravuje príslušná správa národného parku. Novela taktiež garantuje možnosť prechodu všetkých zamestnancov LESOV SR, št.p. ako aj Štátnych lesov TANAPu a Lesohospodárskeho majetku Ulič pod správu príslušného národného parku.

Situáciu zhodnotil aj riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko: „Príčinou neustálych stretov je fakt, že hospodársku a regulujúcu funkciu v národnom parku vykonávajú dve inštitúcie s rozdielnym nastavením cieľa. Je nevyhnutné, aby štátne pozemky boli manažované jednotne. Prioritným záujmom vedenia národného parku musí byť ochrana života a biodiverzity v kombinácii s trvalo-udržateľným využívaním územia pre potreby mäkkého cestovného ruchu. Lesnícko-drevárske aktivity by sa presunuli do menej prísnych zón. Máme pred sebou unikátnu príležitosť systémovej zmeny v ochrane prírody, ktorej cieľom je spojiť sily a vytvoriť jednotné vedenie silného národného parku.

Tatranský národný park je najstarším národným parkom na Slovensku. Novela o zákone ochrany prírody nám ponúka možnosť spoločného riadenia tohto vzácneho územia. Spojme skúsenosti a prax všetkých odborníkov pre správny a trvalo-udržateľný rozvoj a manažment národných parkov. Jedine spoluprácou dokážeme ochrániť a zachovať prírodné dedičstvo na Slovensku.

Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR

 

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...