ŠOP SR reaguje na hoaxy o monitoringu veľkých šeliem

ŠOP SR reaguje na hoaxy o monitoringu veľkých šeliem

Reakcia ŠOP SR na šíriace sa nepravdy o monitoringu medveďa hnedého.

V poslednom období sme zaznamenali intenzívnu dezinformačnú kampaň súvisiacu so Štúdiou odhadu početnosti druhov veľkých šeliem, ktorú uzatvorila Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Karlovej (UK) v Prahe. Pre vyvrátenie týchto dezinformácií ponúkame krátky prehľad najčastejšie šírených hoaxov súvisiacich s týmto projektom. 

DEZINFORMÁCIE SPOJENÉ S MONITORINGOM MEDVEĎA HNEDÉHO

TVRDENIE: ŠOP SR vyplatila Univerzite Karlovej v Prahe 6,5 milióna Eur

FAKT: ŠOP SR  v rámci realizácie projektu „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“, financovaného zo zdrojov Európskej únie uzatvorila s Prírodovedeckou fakultou UK v Prahe zmluvu o dielo,  ktorej predmetom je vykonanie nasledovného diela: „Vypracovanie štúdií odhadu početnosti chránených druhov veľkých šeliem (vlk dravý, rys ostrovid a medveď hnedý) a vypracovanie štúdie stupňa hybridizácie vlka dravého s príbuznými druhmi živočíchov (šakal zlatý, pes domáci) analýzou DNA.“
Celková suma za toto dielo predstavuje spolu 343 920,00 EUR s DPH. Suma za zber vzoriek trusu a analýzy DNA medveďa hnedého je z toho 228 432 EUR.


TVRDENIE: Vzorky zbierali nevzdelaní dobrovoľníci a chlapci z Čiech, ktorí nepoznajú oblasti s prirodzeným výskytom medveďa hnedého.

FAKT:
Vzorky zbierali hlavne zamestnanci ŠOP SR, v spolupráci s dobrovoľníkmi z mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa ochranou veľkých šeliem. Všetky osoby podieľajúce sa na zbere vzoriek prešli riadnym zaškolovacím procesom. 


TVRDENIE: Zber vzoriek počas zimného obdobia je neefektívny z dôvodu hibernácie medveďa.

FAKT:
Zber vzoriek prebiehal v dvoch fázach od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020 a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021.
V uvedenom období sa vzorky zbierajú z toho dôvodu, aby bol vylúčený prírastok mláďat. Populácia medveďa tak bola uzatvorená čo znamená, že sa od začiatku zbierali vzorky všetkých vekových kategórií (tohoročné medvieďatá v jeseni, dospievajúce a dospelé jedince). Zber bol ukončený k 30.4. nasledujúceho roka, t j. vtedy, keď novonarodené medvieďatá v zime (január, február) sú ešte stále v brlohoch alebo v ich blízkosti. Z týchto novonarodených mláďat sa už vzorky nesmú zbierať pretože by bol do zberu zahrnutý prírastok z dvoch rokov, čo by nesplnilo podmienku uzavretej populácie.

Medvede sa často v zime pohybujú, všetky nebrložia alebo brloženie prerušia na krátky čas a potom znovu zaľahnú. Zimný zamrznutý trus je veľmi vhodný na izoláciu DNA, pretože v zamrznutom truse sa lepšie a dlhšie uchováva DNA ako v truse zozbieranom v teplej časti roka.

Ciele projektu súvisiace s odberom vzoriek sú: odhad početnosti – veľkosti populácie medveďa hnedého na území SR, určenie pomeru pohlavia, určenie populačnej hustoty v geografických celkoch, určenie zloženia potravy či vyšetrenie na parazity.
 
DEZINFORMÁCIE SPOJENÉ SO ZÁSAHOVÝM TÍMOM

TVRDENIE: Zásahový tím pre medveďa hnedého nedostatočne spolupracuje s obhospodarovateľmi, samosprávou a vlastníkmi pozemkov.

FAKT:
Zásahový tím pre medveďa hnedého sa venuje informovanosti obyvateľstva, prevencii, osvete, minimalizácii rizík, predchádzaniu možných konfliktných situácií a škôd spôsobených medveďom hnedým. Zásahový tím so samosprávou prioritne rieši zabezpečenia komunálneho odpadu, prevenciu, bezpečnosť obyvateľov. Samosprávam a podnikateľským subjektom poskytuje konzultácie a odborné poradenstvo k zabezpečeniu odpadov a k problematike odpadového hospodárstva.  Fyzickým osobám, chovateľom, včelárom a pestovateľom poskytuje poradenstvo a odbornú pomoc pri zabezpečovaní majetku pred prístupom medveďa za účelom predchádzať škodám, ktoré by mohol medveď spôsobiť.

TVRDENIE: Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého nie sú profesionáli a sú členovia mimovládnych organizácií.

FAKT:
Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého nie sú členmi žiadnych mimovládnych organizácií a sú profesionálni zamestnanci ŠOP SR.
 
TVRDENIE: Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého porušujú pri usmrtení synatropných jedincov právne normy.

FAKT:
ŠOP SR  je v zmysle § 65a ods. 5 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny oprávnená zabezpečovať plašenie, odchyt, alebo usmrtenie chránených živočíchov, ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie, alebo bezpečnosť obyvateľov obcí. Zásahový tím pre medveďa hnedého zabezpečuje starostlivosť o populáciu chráneného živočícha medveďa hnedého, pod čím sa rozumie aj vylúčenie konkrétnych (určených) problémových jedincov medveďa hnedého z populácie usmrtením (eutanázia). Usmrtenie medveďa hnedého je posledným a krajným riešením, ktoré Zásahový tím pre medveďa hnedého používa. Predchádza mu dôsledná analýza, posúdenie situácie, stupňa synantropizácie a hlavne identifikácia problémového jedinca. Nedochádza tak k usmrcovaniu nesynantropných jedincov, ako v prípadoch, keď lov medveďa hnedého realizovali poľovnícke združenia. Usmrtenie každého medveďa je humánne, uskutoční sa až po imobilizácii (uspatí jedinca).
 
TVRDENIE: Na činnosť Zásahového tímu sú vynakladané nemalé finančné prostriedky daňových poplatníkov.

FAKT:
Činnosť Zásahového tímu pre medveďa hnedého je financovaná najmä z projektu Európskej únie Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku. Náklady na jeho činnosť za obdobie rokov 2015 až 2020 boli približne vo výške 192 tisíc eur a zahŕňali predovšetkým mzdy, pohonné hmoty a nevyhnutné materiálne vybavenie.

Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...