Nerušený priebeh prírodných procesov v NP ostáva prioritou

Nerušený priebeh prírodných procesov v NP ostáva prioritou

Pôsobenie prírodných činiteľov je v prírode prirodzený jav, pričom hlavne na územiach národných parkov sú takéto javy s ich možnými následkami hlavným cieľom ochrany. Prioritou Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v národných parkoch je umožnenie nerušeného priebehu prírodných procesov.

Ako uvádza lesník ŠOP SR Henrich Mičko: „Vychádzajúc z vedeckých výsledkov ako aj z poznatkov o fungovaní živých zložitých systémov, pre lesné ekosystémy je nepopierateľne priaznivejšie ak sú po pôsobení prírodných činiteľov ponechané na prirodzený vývoj. Samotným vyťažením drevinovej zložky, hoci aj vyvrátenej a polámanej, dochádza k poškodzovaniu daných lesných ekosystémov, vrátane poškodzovania pôdy a narúšania vodného režimu predmetných lokalít ako aj následne celého dotknutého povodia.“

Neregulované spracovávanie náhodných ťažieb má tiež za následok degradáciu biotopov chránených druhov. Výsledky viacerých vedeckých štúdií potvrdzujú, že veľkoplošné holiny predstavujú nevhodný biotop aj pre hlucháňa hôrneho. Pre ich záchranu, má lesný ekosystém s odumretým drevom neporovnateľne väčší význam ako holina s vyťaženými stromami, poškodenou pôdou, husto zarastenou trávou a opakovane umelo vysádzanými sadenicami drevín, ktoré je následne nutné chrániť proti zveri. Takéto lesné porasty majú následne a opakovane zvýšené predispozície na zníženú odolnosť voči pôsobeniu vetra, ale aj pôsobeniu húb a podkôrneho hmyzu.

Po nahlásení náhodných ťažieb na príslušnú správu národného parku, poverení pracovníci zaoberajúcou sa danou problematikou budú žiadosti, tak ako vždy, bezodkladne posudzovať na základe diferencovaného prístupu. Ako upresňuje Správa národného parku Nízke Tatry, každá lokalita bude posudzovaná individuálne v závislosti od stupňa ochrany a špecifických vlastností daného územia. V prípade odsúhlasenia vykonania náhodnej ťažby bude správa národného parku trvať na použití technológií v maximálnej miere chrániacich lesné spoločenstvo, pôdny povrch, vodný režim a na ponechaní odumretého dreva a všetkých stojacich životaschopných stromov. 

Riaditeľstvo ŠOP SR si je vedomé, že ochrana prírody v národných parkoch je nadradená nad ostatné činnosti, ale premietnutie uvedeného ustanovenia zákona do odborných stanovísk a vyjadrení realizuje každá organizačná jednotka ŠOP SR podľa svojho odborného posúdenia. Riaditeľstvo ŠOP SR neriadi svoje organizačné jednotky direktívne. Zohľadnenie konkrétnych prírodoochranárskych hodnôt, zohľadnenie už skôr vydaných súhlasov na spracovanie náhodných ťažieb, takým spôsobom, aby nedochádzalo k rozširovaniu veľkoplošných holín, resp. k úbytkom cenných lesných biotopov a chránených druhov je odborná náplň práce pracovníkov organizačných jednotiek.  


Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR ako reakciu na staovisko občianskej iniciatívy My sme les z dňa 30.7.2021

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...