Európska komisia ocenila slovenský projekt LIFE Energia, na ktorom participovala aj ŠOP SR

Európska komisia ocenila slovenský projekt LIFE Energia, na ktorom participovala aj ŠOP SR

V stredu 2. júna 2021 prebiehalo slávnostné udeľovanie cien LIFE Awards, ktoré odovzdáva Európska komisia najúspešnejším projektom v rámci programu LIFE. Víťazom v kategórii ochrana prírody sa stal slovenský projekt LIFE Energia, ktorý prebiehal na Slovensku v rokoch 2014-2019. Bol koordinovaný občianskym družením Ochrana dravcov na Slovensku, ktoré projekt realizovalo spolu so Štátnou ochranou prírody SR, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Západoslovenskou distribučnou, a.s., aj Východoslovenskou distribučnou, a.s. LIFE Awards 2021 sa udeľovali v 3 kategóriách (ochrana prírody, životné prostredie a opatrenia na ochranu klímy), v rámci každej kategórie bolo nominovaných 5 finalistov.

Projekt LIFE Energia bol najväčší svojho druhu, aký sa doposiaľ na Slovensku realizoval. Spojil 5 partnerov zo súkromného, štátneho i mimovládneho sektora a priniesol výsledky mimoriadneho významu na národnej, aj medzinárodnej úrovni. Projekt finančne podporila Európska únia, Ministerstvo životného prostredia SR, na financovaní sa tiež podieľal každý z uvedených partnerov.

Územie Slovenska pretína približne 35000 kilometrov elektrických vedení. Podľa výsledkov výskumu projektu LIFE Energia (Gális et al. 2019) môže byť počet jedincov rôznych druhov vtákov, ktoré sú usmrtené v dôsledku interakcie s elektrickým vedením v rámci územia Slovenska minimálne na úrovni 13000 jedincov ročne. „V priebehu 15 mesiacov realizovalo vyše 80 odborne vyškolených mapovateľov terénny prieskum 6 235 km vedení. Zozbieraných bolo 65 000 údajov a 140 000 fotografií. Zadefinovali sme tiež špeciálnu metodiku pre posúdenie mapových podkladov. Na základe vstupných údajov sme potom boli schopní z celého rozsahu určiť tie najviac rizikové úseky,“ vysvetľuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

„Na 82 km rizikových vedení pribudlo bezmála 9 000 výstražných prvkov. Každý rok tak chránime pred nárazom minimálne 600 vtákov v spoločenskej hodnote 700 000 eur. Odhalili sme tiež niekoľko desiatok rizikových stĺpov, kde dochádzalo k zásahom vtáctva elektrickým prúdom. Obidve partnerské energetiky okamžite reagovali, takže teraz môžu operence bezpečne dosadnúť na izolované konštrukcie,“ konštatuje Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS)..

„V projektových rehabilitačných staniciach sme pomohli 2 607 operencom rôznych druhov. Ako kompenzácia nedostatku prirodzených hniezd pribudlo do krajiny 55 búdok pre sokola rároha a 40 prútených hniezdnych podložiek pre orla kráľovského. Zabránili sme vyhynutiu sysľa pasienkového na lokalite pri Gemerskej Hôrke a vytvorili podmienky pre rast populácie na tejto lokalite, ako aj neďaleko Hrhova,“ hovorí Deutschová.

V rámci projektu odborníci pripravili aj príručku, ktorá sa zaoberá problematikou ochrany vtáctva na elektrických vedeniach. Príručka obsahuje aktuálne poznatky a zároveň efektívne riešenia. „Cieľom príručky je v súčinnosti všetkých zainteresovaných subjektov eliminovať zranenia a úmrtnosť vtáctva na elektrických vedeniach na území Slovenska. Na základe najnovších poznatkov sa vďaka spolupráci všetkých strán neustále aktualizujú technické štandardy, inovujú konštrukčné riešenia, ochranné prvky či ďalšie spôsoby prevencie úhynov a úrazov,“ vysvetľuje zoologička a vedúca Odboru medzinárodnej spolupráce ŠOP SR Andrea Lešová.

Zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku

Informáciu o víťazných projektoch zverejnila Európska komisia

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...