Svetový deň mokradí 2017

Svetový deň mokradí 2017

Každoročne 2. február patrí Svetovému dňu mokradí. Pripomíname si tým 2. február 1971, kedy sa v iránskom meste Ramsar podpísal Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam, najmä ako biotopy vodného vtáctva, známy aj ako Ramsarský dohovor. História celosvetových osláv tohto dňa sa začala písať už od roku 1977, kedy vládne agentúry, inštitúcie, mimovládne organizácie a skupiny občanov uskutočnili rôzne aktivity zamerané na poukázanie hodnôt mokradí pre človeka.

Ramsarský dohovor (Dohovor o mokradiach) je jediný celosvetový dohovor zameraný na ochranu konkrétneho ekosystému, a to mokradí. Zabezpečuje ochranu existujúcich a obnovu degradovaných mokraďových ekosystémov a ich rozumné využívanie a tým sa podieľa na odvrátení úbytku týchto významných ekosystémov. Do zoznamu mokradí medzinárodného významu je v súčasnosti zapísaných 2 260 ramsarských lokalít s celkovou rozlohou 215 276 293 ha, čo je plocha o niečo väčšia ako Mexiko, v 169 zmluvných stranách dohovoru.

Zo Slovenska je do zoznamu zapísaných 14 ramsarských lokalít pokrývajúcich viac než 40 tisíc hektárov. Lokalita s najväčšou rozlohou (14 488 ha) je ramsarská lokalita Dunajské luhy a s najmenšou rozlohou (184 ha) je ramsarská lokalita Parížske močiare v okrese Nové Zámky. Do zoznamu sú zapísané aj podzemné jaskynné mokrade - Domica a Jaskyne Demänovskej doliny.

Tohtoročnou hlavnou témou Svetového dňa mokradí je "MOKRADE PRE ZNIŽOVANIE RIZIKA PRÍRODNÝCH POHRÔM", ktorá poukazuje na dôležitú funkciu mokradí pri znižovaní škôd spôsobených prírodnými katastrofami.

Na stránke Svetového dňa mokradí (http://www.worldwetlandsday.org/map) je do 1. februára 2017 zaregistrovaných 1 252 podujatí po celom svete i v takých krajinách ako je Srí Lanka, Madagaskar, Zambia, Rwanda, Uzbekistan, Čile, či Tunisko.

Žiaľ, frekvencia prírodných katastrof sa za 35 rokov celosvetovo viac ako zdvojnásobila. Agentúra OSN pre vodu (UN Water) odhaduje, že 90 % všetkých prírodných rizík súvisí s vodným režimom. Medzinárodná platforma pre klimatickú zmenu (IPCC) predpovedá stúpajúcu tendenciu extrémnych výkyvov počasia. Cena, ktorú platí ľudstvo je tragická: v období rokov 1996 - 2015 zahynulo v dôsledku prírodných katastrof 1,35 milióna ľudí. Vo finančnom vyjadrení katastrofy vyvolané počasím predstavujú škody medzi rokmi 1980 až 2014 okolo 3,3 biliónov dolárov.

Mokrade pomáhajú PRED, POČAS aj PO katastrofách.

V prípade správneho manažmentu môžu mokrade pomôcť obyvateľstvu pružnejšie reagovať na neodvratné prírodné katastrofy, lepšie zdolávať ich následky, prípadne sa vedieť na ne pripraviť a dokonca ich aj po katastrofe posilniť.

V prvom rade, ak by sa oblasti náchylné na záplavy a búrky vyhlásili za chránené územia mokraďového charakteru, vo veľkej miere by sa predišlo negatívnym dopadom a posilnila by sa tak schopnosť mokradí samostatne sa vysporiadať s touto situáciou.

 Saulom Delta, Senegal Foto: Wikipedia Príkladom takéhoto prístupu je biosférická rezervácia Saloum Delta v Senegale, oblasť jazier, močiarov a ústí riek, ktorá pomáha znižovať záplavy, chráni pobrežie pred eróziou a zabezpečuje počas celého roka prístup k pitnej vode. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) spolupracuje s miestnym obyvateľstvom v Senegale na obnove degradovaných mokradí, podporuje trvalo udržateľné poľnohospodárstvo v krajine, cestovný ruch a aktivity spojené s rybolovom.

V prípade extrémnych klimatických udalostí dokáže zdravý mokraďový ekosystém zachytiť určité prívalové nárazy a zmierniť negatívny dopad na miestne obyvateľstvo. V roku 2004 v oblasti Hikkaduwe na Srí Lanke, kde sú koralové útesy predmetom ochrany morského parku, ničivé tsunami zasiahlo len 50 m do vnútrozemia. V neďalekej Peraliyi, kde je koralový ekosystém zdegradovaný ťažbou, škody zasiahli až do hĺbky 1,5 km.

Mokrade svojimi funkciami prirodzených vodných filtrov a zásobární živín môžu tiež urýchliť obnovu územia a pomôcť pri revitalizácii oblastí zasiahnutých prírodnými katastrofami. Potom ako bola v roku 1999 zasiahnutá cyklónom oblasť Odisha vo východnej Indii, ryžové polia, ktoré boli chránené mangrovovými porastami boli schopné obnoviť svoju produkciu rýchlejšie ako polia bez takejto nárazníkovej zóny.

PÄŤ TYPOV MOKRADÍ, KTORÉ POMÁHAJÚ ZVLÁDAŤ EXTÉMNÉ VÝKYVY POČASIA

1. Mangrovové porasty

Mangrovové lesy Bhitarkanika v Odishi, India Foto: Wikipedia
Mangrovníky sú na slanú vodu tolerantné kry a stromy rastúce v tropických pobrežných vodách. Každý kilometer mangrovového lesa redukuje búrkou spôsobený príboj o 50 cm a tiež zmierňuje dopad cyklónov, hurikánov a tsunami. Každý hektár mangrovových porastov a pobrežných močiarov má hodnotu do 15 161 dolárov ročne za služby spojené so znižovaním pohrôm.

2. Koralové útesy

Foto: Wikipedia Koralové útesy sú pevné štruktúry nachádzajúce sa v plytkých tropických vodách, tvorené žijúcimi kolóniami drobných koralových polypov. Slúžia ako prirodzené bariéry a zmierňujú na pobreží dopad vlnobitia. Finančná hodnota tejto formy ochrany pred extrémnymi prírodnými udalosťami dosahuje až 33 556 dolárov za hektár ročne. Odhaduje sa, že v prípade investície jedného milióna dolárov ročne na obnovu Morského parku Folkstone na západnom pobreží Barbadosu, by sa ročné výdavky spojené s náhradou škôd spôsobených prírodnými katastrofami mohli znížiť o 20 miliónov dolárov.

3. Rieky a ich alúviá

Rieky a potoky časom tvoria meandre a široké záplavové oblasti s množstvom naplavenín. Ak sú tieto oblasti ponechané bezo zmeny, spolu so svojimi vnútrozemskými jazerami a močiarmi môžu pôsobiť ako obrovský rezervoár. Počas intenzívnych zrážok a náhlych záplav dokážu zadržať povodňovú vodu zo širokého okolia a redukovať tak škody poniže toku. Veľa riek najmä v blízkosti miest, žiaľ i na Slovensku, je regulovaných, čo eliminuje toto prírodné protipovodňové opatrenie.

Ramsarská lokalita Alúvium Rudavy, foto: R. Jureček

4. Vnútrozemské delty

Vnútrozemskú deltu tvoria rieky, ktoré vtekajú do rozľahlých nížinných jazier bez toho, aby odtekali do oceánu. V extrémne suchých oblastiach sú tieto sezónne toky prirodzenou ochranou proti vysychaniu. Delta rieky Okawango v Botswane je pravdepodobne najznámejšou vnútrozemskou deltou, ktorá zaplavuje oblasť s veľkosťou Belgicka a počas období sucha poskytuje domov pre viac ako 200 000 veľkých cicavcov a 400 druhov vtákov. Malé foto: Jednou z najväčších vnútrozemských delt v strednej Európe je ramsarská lokalita Dunajské luhy, foto: D. Kepko

5. Rašeliniská

Sú to vodou nasýtené ekosystémy tvorené nahromadením odumretého organického materiálu v rôznom stupni rozkladu (rašeliny). Rašeliniská poznáme ako slatiny alebo vrchoviská. Rašeliniská pokrývajú len 3 % zemského povrchu. Kľúčový faktom je, že tieto ekosystémy obsahujú dva krát viac uhlíka ako všetky svetové lesy a teda zohrávajú významnú úlohu v zmierňovaní niektorých dopadov klimatickej zmeny na našu planétu.

Rašelinisko Rudné, ramsarká lokalita Mokrade Oravskej koltiny, foto: R.Trnka

Viac sa dočítate v letáku Mokrade: prirodzená prevencia proti katastrofám.


NEVHODNÝ MANAŽMENT MOKRADÍ MÔŽE ZHORŠIŤ DOPAD KATASTROF

- Od roku 1900 zmizlo z našej planéty až 64 % mokradí
- Regulácia riečnych korýt môže spôsobiť silnejšie povodne
- Odstraňovanie mangrovových porastov a ťažba koralových útesov môže vystaviť pobrežia búrkovým prívalom
- Vypaľovanie alebo odvodňovanie rašelinísk spôsobuje veľké straty nahromadeného CO2

Ako sa o mokrade starať?

Kompetentné inštitúcie by mali mokrade zahrnúť do strategického plánu boja proti katastrofám, zabezpečiť ochranu mokradí v územiach náchylných na záplavy a búrky tým, že ich vyhlásia za chránené územia a obnoviť degradované (zničené) mokrade. Spolupracovať s miestnymi subjektmi s cieľom podporiť trvalo udržateľný rybolov, poľnohospodárstvo a cestovný ruch.

Ako sa môže o mokrade starať verejnosť, či jednotlivci?

Spomínané skupiny môžu zorganizovať alebo sa zapojiť do čistenia miestnej mokrade od odpadkov, prípadne sa podieľať na obnove mokradí napr. pri kosení a odstraňovaní krovín, ktoré organizuje aj Štátna ochrana prírody SR. Môžu sa stať dobrovoľným ambasádorom pre mokrade a podieľať sa tak priamo na obhajovaní týchto ekosystémov. Určite každý z nás môže používať netoxické produkty, ktoré neznečisťujú mokrade a neplytvať vodou.

Genofondová plocha Uhoľníky, NP Malá Fatra, kosenie a odstraňovanie drevín foto: A. Dobošová


Pomôžte nám šíriť informácie o dôležitosti mokradí.

Svetový deň mokradí 2017 - pridajte sa!

AKO SA MÔŽETE ZAPOJIŤ :

- Navštívte mokraď blízko Vás (pri chránených mokradiach len s pracovníkom ŠOP SR)
- Zúčastnite sa v čase od 2. februára do 2. marca 2017 fotografickej súťaže FOTOGRAFIA SVETOVÉHO DŇA MOKRADÍ pre mládež vo veku 18 - 25 rokov. Súťaž vyhlasuje sekretariát Ramsarského dohovoru. Fotografia má zobrazovať "akýkoľvek typ mokrade, ktorá pomáha pri externých udalostiach". Jeden súťažiaci môže prihlásiť a nahrať celkovo tri fotografie na webovej stránke www.worldwetlandsday.org. Hlavnou cenou je letenka do destinácie s výskytom mokrade medzinárodného významu podľa výberu výhercu vďaka podpore Star Alliance Biosphere Connection.
- Povedzte ostatným o dôležitosti mokradí
- Zaregistrujte svoje podujatie na www.worldwetlandsday.org


PODUJATIA ORGANIZOVANÉ ŠTÁTNOU OCHRANOU PRÍRODY SR PRI PRÍLEŽITOSTI SVETOVÉHO DŇA MOKRADÍ

Správa Národného parku Malá Fatra, Škola ochrany prírody vo Varíne uskutoční interaktívny program Mokrade - prevencia proti katastrofám, ktorým predstaví význam mokradí pre krajinu a človeka ako prevenciu proti povodniam a ramsarské lokality na Slovensku pre žiakov 8. a 9. ročníka Súkromnej ZŠ v Žiline (2. februára), 8. ročníka ZŠ Varín a 5. a 7. ročníka ZŠ Gbeľany (7. a 10. februára), výukový program Keď sa povie mokraď pre 4. ročníky ZŠ Varín a ZŠ Hájik v Žiline (6. a 9. februára), pre žiakov 3. ročníka Spojenej školy v Belej (21. februára). Dňa 17. februára sa uskutoční pre 1. a 2. ročník ZŠ Varín výukový program s rozprávkou Ako žabka o mokraď prišla. Dňa 23. a 24. februára sa uskutoční exkurzia pre žiakov 6. ročníka ZŠ Varín k sútoku Váhu a Varínky, počas ktorej sa žiaci naučia s pomocou ďalekohľadov spoznávať vodné vtáctvo a dozvedia sa o význame mokradí pre krajinu.
Pozvánka na http://www.npmalafatra.sk/news/svetovy-den-mokradi-2017/.

Správa NAPANT zrealizuje dňa 1. februára pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ Telgárt oslavu Svetového dňa mokradí poldenným programom. Pre 1. stupeň pripravili sériu rôznych aktivít a hier zameranú na poznávanie mokradí a ich funkcií, pre 2. stupeň prezentáciu a besedy na tému Európsky významné mokrade v okolí Telgártu a tipy čo môžu žiaci urobiť pre ochranu mokradí. Súčasťou podujatia bude tiež výstavka obrázkov, fotografií a preparátov vybraných živočíchov a rastlín vyskytujúcich sa v mokradiach v okolí Telgártu. Dňa 21. a 23. februára uskutoční prezentáciu pre verejnosť na tému Zaujímavé mokrade okolia Banskej Bystrice - tipy na výlety a aktivity s deťmi, ktorá bude realizovaná v rámci cyklu Múzeum pre najmenších v Tihányovskom kaštieli v Banskej Bystrici.

Správa TANAP uskutoční od 6. do 17. februára pre žiakov 1. - 5. ročníka ZŠ Dostojevského v Poprade, ZŠ Komenského v Poprade a ZŠ v Spišskej Sobote besedy a prezentácie o mokradiach spojené s premietaním filmov o vodných živočíchoch ako napr. Kráľovstvo bocianov a Labutie jazero. Žiaci budú mať k dispozícii maľovanky a pexeso rastlín a živočíchov mokradí. K nahliadnutiu budú rôzne propagačné materiály na túto tému.

Správa Národného parku Poloniny zrealizuje v dňoch 8. - 9. februára výukový program Svet mokradí pre žiakov 4. - 5 ročníka zo ZŠ P. O. Hviezdoslava v Snine a žiakov 5. - 6. ročníka zo Cirkevnej ŽŠ Belá nad Cirochou, ktorý obsahuje prezentáciu o mokradiach, o ich význame, o rastlinných a živočíšnych druhoch naviazaných na tento ekosystém. Dňa 9. februára uskutoční výukový program Svet mokradí pre MŠ Belá nad Cirochou, ktorý zahŕňa hravú prednášku o živote v mokradiach, doplnenú obrázkami a prírodninami. Od 6. do 10. februára uskutoční podujatie s názvom Svetový deň mokradí pre stredné školy v okrese Snina (Gymnázium Snina, Spojená cirkevná škola v Snine, Stredná priemyselná škola v Snine, Stredná odborná škola v Snine, Spojená škola internátna v Snine), ktoré bude spojené s premietaním dokumentu Divočina na veľtoku Dunajské luhy (Rakúsko).

Správa Národného parku Slovenský kras pripravuje dňa 1. februára pre žiakov 5. triedy Katolíckej ZŠ v Rožňave, 2. a 7. februára pre žiakov 5. - 9. triedy ZŠ Krásnohorské Podhradie a 12. februára pre žiakov Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave prezentáciu na tému mokrade spojenú s aktivitou Sieť života pre pochopenie vzťahov medzi druhmi, poznávaním ramsarských lokalít a premietaním filmu. Dňa 2. februára uskutoční pre žiakov 4. triedy ZŠ Krásnohorské Podhradie interaktívny program zameraný na spoznávanie mokradí a ich významu pre krajinu.
Pozvánka na http://www.sopsr.sk/slovkras/obrazky/ramsar_2017.jpg.

Správa Národného parku Slovenský raj organizuje pre deti MŠ besedy s tvorivými dielňami na tému Ako žabka o mokraď prišla, pre žiakov ZŠ a študentov SŠ prezentácie o význame mokradí a mokradiach v okolí ich bydliska a pre učiteľov ZŠ metodický deň Mokrade na Slovensku s dôrazom na význam mokradí v prevencii proti povodniam a pre zachovanie biodiverzity.

Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana uskutoční dňa 8. februára pre 7. ročník ZŠ Zvolenská Slatina prezentáciu o funkciách mokradí a o mokradiach na Poľane spojenú s premietaním filmu Púť vody a kvízom o mokradiach. Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty uskutoční dňa 3. februára pre deti prvého stupňa ZŠ z CVČ Pezinok v areáli Zámockého parku v Pezinku praktické poznávanie vodných živočíchov (väčší planktón a bentos) vo vodnej nádrži s použitím určovacích kľúčov.

Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty uskutoční v termínoch 8., 15. a 22 február a 1. marec pre ZŠ, SŠ v priestoroch Informačného strediska správy CHKO Východné Karpaty premietanie dokumentárnych filmov ako Divočina na veľtoku - Národný park Donau Auen, V zakázanom kráľovstve - Záhorie, Rok v živote vážok, Chrániť vodu znamená chrániť život.
Pozvánka tu: http://www.sopsr.sk/slovkras/obrazky/Plagat-mokrade-CHKO-VK-2017.jpg.

Regionálne centrum ochrany prírody Prešov uskutoční dňa 2. februára pre žiakov 2. ročníka Strednej odbornej školy podnikania v Prešove prednášku spojenú s premietaním filmov o mokradiach. Dňa 6. februára zrealizuje pre žiakov ZŠ Raslavice deň o mokradiach pozostávajúci z prednášky, kvízu a premietania filmu o mokradiach.

Správa slovenských jaskýň uskutoční vo februári dve exkurzie pre študentov stredných škôl a gymnázií v jaskyni Domica a v jaskyni Slobody tematicky zamerané na jaskyne ako ramsarské mokrade a význam vody v krase. V Jaskyni Slobody pôjde o akciu s názvom Po stopách Demänovky, kde študenti budú sledovať priebeh časti podzemného toku, oboznámia sa s významom vôd pre vznik krasu a formovaním výplní a predstaví sa im voda ako determinant prítomnosti viacerých druhov bioty. Exkurzia v jaskyni Domica bude venovaná aj hydrologickej situácii povrchových vôd a ich súvislosti s jaskyňou, záplavám v jaskyni a ich príčinám, ako aj podzemnému hydrologickému systému Domica - Baradla. V priebehu februára a marca správa pripravuje sériu prednášok pre žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ zameraných na jaskyne ako ramsarské mokrade a význam vody v krase a výstavu výtvarných prác žiakov základných umeleckých škôl na tému Život v našich jaskyniach.

Prezentácia o mokradiach, Správa TANAP

Výukový program Keď sa povie mokraď, Správa Poloniny

FOTOGRAFIA SVETOVÉHO DŇA MOKRADÍ [pdf]
Plagát k SDM 2017 [pdf]
komix VODNÁ BANKA [pdf]
Omaľovánka [pdf]

Spracovala: Ing. Miriam Balciarová, ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy
Zdroj: www.worldwetlandsday.org, www.ramsar.org

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...