Ochrana a manažment jeseterov na Slovensku

Ochrana a manažment jeseterov na Slovensku

Ochrana a manažment jeseterov na Slovensku 

Zdravé vodné ekosystémy pomáhajú zmierňovať dopady klimatickej krízy a zároveň prispievajú k obnove biodiverzity. Jedným z ukazovateľov dobrého stavu vodných tokov je aj prítomnosť vybraných vzácnych druhov živočíchov, tzv. vlajkových druhov. Spomedzi rýb patria medzi ne aj jesetery. Požiadavka urýchliť úsilie na ochranu týchto celosvetovo ohrozených druhov rýb v Európe vychádza aj zo záverov a odporúčaní Stáleho výboru Bernského dohovoru č. 199, ktorý 30. novembra 2018 prijal Paneurópsky akčný plán na ochranu jeseterov.

Ako uvádza hydrobiológ Štátnej ochrany prírody SR: „Jesetery, vrátane vyzy veľkej patria globálne k silne ohrozeným druhom rýb, pričom viacerým z nich hrozí vyhynutie“. Aj z tohto dôvodu bola začiatkom roku 2012 vytvorená iniciatíva na ochranu Dunajských jeseterov.“

Na zozname chránených živočíchov sú pre územie Slovenska zaradené štyri druhy pôvodných jeseterovitých rýb a to jeseter ruský, jeseter hladký, jeseter hviezdnatý a vyza veľká, z toho posledné tri sú pre územie Slovenskej republiky radené medzi vyhynuté (niekoľko rokov nezvestné). Všetky majú spoločenskú hodnotu vyčíslenú na 3000 eur a ich lov je zakázaný.

Foto: Pan-European Action Plan for Sturgeons

Z pôvodných druhov jeseterov na Slovensku v súčasnosti prežíva už iba jeseter malý, ktorý počas celého života žije v rieke. Ostatné druhy jeseterovitých patria k tzv. anadrómnym druhom, pričom do riek migrujú len v čase rozmnožovania. Ich ohrozenie teda nespočíva len v ich nadmernom love ale tiež v zamedzení ich ťahu na neresiská vodnými dielami. Na dolnom Dunaji, pre ne predstavuje neprekonateľnú migračnú bariéru dvojica hydroelektrární na Srbsko-Rumunskom pomedzí, tzv. Železné vráta I a II. Aktuálne sú vyvíjané snahy na zabezpečenie migrácie a spriechodnenie vodných diel na Dunaji pre jesetery.

V snahe  vyhnúť sa ďalšej strate biologickej diverzity v Európe s osobitným dôrazom na jesetery ako vlajkové druhy pre riečne ekosystémy Stály výbor odporučil koordináciu a spoluprácu príslušných členských štátov spolu so všetkými dotknutými aktérmi, inštitúciami a platformami, vládnymi ako aj mimovládnymi. Stály výbor tiež odporučil zmluvným stranám dohovoru plne implementovať všetky opatrenia zahrnuté v Paneurópskom akčnom pláne pre jesetery (ďalej len „PANEUAP“) a dôsledne monitorovať implementáciu akčného plánu s ohľadom na pokrok v implementácii odporúčaných opatrení.


Foto: J.Hajdú, ŠOP SR

Pracovné stretnutie expertov 

V nadväznosti na plnenie týchto požiadaviek Štátna ochrana prírody SR venuje pozornosť problematike ochrany jeseterov, okrem iného aj formou spolupráce s expertami na problematiku ochrany a manažment jeseterov na Slovensku. Koncom roku 2021 sa prostredníctvom národného styčného bodu pre implementáciu PANEUAP pre jesetery a s podporou Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied konalo prvotné pracovné stretnutie k problematike jeseterov za účasti viacerých expertov z rôznych inštitúcií, zaoberajúcich sa problematikou ochrany, výskumu alebo manažmentu jeseterov na Slovensku, resp. súvisiacich oblastí výskumu.

Hydrobiológ ŠOP SR Juraj Hajdú na stretnutí prezentoval súčasný stav a aktuálne problémy ochrany jeseterovitých rýb na Slovensku. Výsledky prebiehajúceho výskumu a monitoringu jeseterov na Slovensku predstavil Ladislav Pekárik zo SAV. Počas stretnutia tiež prebehla diskusia s ichtyológom SRZ pre oblasť Dunaja Martinom Farským k súčasnému rybárskemu manažmentu jeseterov vo voľných vodách. V závere stretnutia Marek Čomaj (VÚVH) predstavil rôzne varianty technických možností spriechodnenia najvýznamnejších migračných bariér nachádzajúcich sa na slovenskom úseku Dunaja, vrátane vodného diela Gabčíkovo, pre jeseterovité a ostatné druhy rýb. Zúčastnení diskutovali o perspektívach ochrany jeseterov na Slovensku, pričom sa zhodli, že s ohľadom na implementáciu PANEUAP, je potrebné urgentne prijať viaceré opatrenia.


Foto: J.Hajdú, ŠOP SR

V oblasti legislatívy je potrebná napríklad aktualizácia červeného zoznamu a zmena kategórie ohrozenia jesetera malého, sprísnenie legislatívnej ochrany či vypracovanie národného akčného plánu pre jesetery. Rovnako je potrebné rozšíriť a podporiť i aplikovaný výskum so zameraním na výber optimálneho variantu spriechodnenia migračných bariér na Dunaji (VD Gabčíkovo, stupeň Čunovo, hať Dunakiliti).

Vzhľadom na obšírnosť problematiky ochrany jeseterov a potrebu zapojenia ďalších aktérov do jej riešenia Štátna ochrana prírody SR plánuje k danej téme v dohľadnom čase zvolať podujatie so zastúpením širšieho okruhu dotknutých inštitúcií, vrátane dotknutej odbornej verejnosti.

Podrobné informácie o ochrane jeseterov sa dozviete na stránke aj na stránke Medzinárodnej komisie pre ochranu Dunaja alebo priamo v Pan-Európskom Pláne na ochranu jeseterov.  



Foto: Pan-European Action Plan for Sturgeons

Autor článku: Juraj Hajdú, hydrobiológ ŠOP SR v spolupráci s Odborom komunikácie a propagácie ŠOP SR 

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...