Zamestnanci ŠOP SR získali ocenenia ministra životného prostredia

Zamestnanci ŠOP SR získali ocenenia ministra životného prostredia

Pri príležitosti osláv Svetového dňa životného prostredia sa 4.6.2021 uskutočnilo udeľovanie Ceny ministra životného prostredia SR a ďalších ocenení pre tých, ktorí svojou prácou prispeli k ochrane životného prostredia. Sme hrdí na to, že medzi ocenenými pracovníkmi, ktorí dosahujú tie najlepšie výsledky, zazneli aj mená zamestnancov ŠOP SR. 

Cenu ministra životného prostredia v kategórii jednotlivci získal Milan Ballo, strážca, ktorý najskôr pracoval v NAPANTe a neskôr v TANAPe. Zachránil Jaloveckú dolinu v Západných Tatrách pred ťažbou a vybudovaním dolinovej cesty tým, že presvedčil predsedníctvo urbáru, aby prijali ujmu od štátu a aktívne spolupracuje aj s mimovládnymi organizáciami ochrany prírody, ktorým poskytuje aktuálne informácie a odborné podklady na vedenie súdnych sporov s urbárnikmi. Jalovecká dolina zostáva najmä jeho zásluhou posledným veľkým dolinovým celkom nie len v Tatrách, ale pravdepodobne v celých Karpatoch, kde v súčasnosti nie je vybudovaná prístupová dolinová lesná cesta. Informuje verejnosť a snaží sa propagovať bezzásahovosť v IV. a v V. stupni ochrany. Vydal odborno-populárnu knihu Divočina pod Salatínom v dvoch vydaniach, ktorej sú autorom odborníci a vedeckí pracovníci.

Čestné uznanie ministra ŽP v kategórii kolektív získal Zásahový tím pre medveďa hnedého. Vznikol v auguste 2014. Cenu prevzal Michal Haring, člen Zásahového tímu, ktorý má dlhoročné skúsenosti so správaním veľkých šeliem, najmä medveďa hnedého. Od januára minulého roku Zásahový tím tvoria piati členovia, a to vedúci Zásahového tímu a štyria členovia Zásahového tímu. Momentálne je v plnom nasadení. Tento tím vznikol, aby informoval obyvateľov, minimalizoval riziká, predchádzal možným konfliktným situáciám a škodám spôsobených medveďom hnedým. V neposlednom rade vznikol aj preto, aby operatívne riešil strety medveďa hnedého a človeka a aby im predchádzal.

Ďalším oceneným zamestnancom ŠOP SR, ktorému bol udelený ďakovný list, sa stal Marián Gič, ktorý je vynikajúcim odborníkom, lesníkom a informatikom s dlhoročnou praxou, ktorý vždy plnil úlohy vo vysokej kvalite. Marián Gič najprv pôsobil ako lesník a neskôr ako informatik Správy NP Poloniny. V rámci územnej pôsobnosti na Správe NP Poloniny má zároveň na starosti dendrológiu a značnú časť jeho práce tvorí práca súvisiaca s medzinárodnými záväzkami. Od apríla 2020 je poverený riadením Správy NP Poloniny.

Ďakovný list bol udelený aj Tomášovi Dražilovi, ktorý je zamestnancom Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky viac ako 25 rokov. Skoro 10 rokov pôsobí v pozícii riaditeľa Národného parku Slovenský raj, na území ktorého sa počas jeho pôsobenia sprevádzkovali viaceré turisticky zaujímavé aktivity ako je splav Hornádu a Ferrata Kyseľ, ktoré sa prevádzkujú s ohľadom na ochranu prírody. Vytvoril a podporuje tvorivý pracovný kolektív na Správe Národného parku Slovenský raj, ktorý je na vysokej odbornej úrovni, otvorený pre spoluprácu s obcami, vlastníkmi, vedeckými pracovníkmi. Stojí za realizáciou viacerých projektov na zlepšenie informovanosti verejnosti o prírodných hodnotách národného parku a na zlepšovanie stavu najohrozenejších častí územia. Pod jeho gesciou sa organizuje pravidelné tradičné kosenie Kopaneckých lúk, ktoré sú druhovo najbohatšími lúkami na svete. Počas jeho pôsobenia v pozícii riaditeľa Správy bola schválená zonácia národného parku, kde došlo k dohode s vlastníkmi a správcami pozemkov tak, aby boli rešpektované záujmy ochrany prírody v území. Je osobou, ktorá ústretovým a zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje potrebu ochrany prírody verejnosti a je v regióne, ale aj celoslovensky, rešpektovanou a uznávanou osobnosťou.

zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...