Svetový deň životného prostredia 5. jún - Obnova ekosystémov #GenerationRestoration

Svetový deň životného prostredia 5. jún - Obnova ekosystémov #GenerationRestoration

 Tohtoročný Svetový deň životného prostredia sa nesie v duchu hesla „Obnova ekosystémov“, ktorým sa zaháji desaťročie obnovy ekosystémov a obnovy planéty

Svetový deň životného prostredia - globálna webová stránka

Čo je to obnova ekosystémov?

Obnova ekosystému môže mať mnoho podôb, od vysádzania či starostlivosti o stromy, zazelenenia miest, zvýšenia biodiverzity v záhradách ponechaním kúsku divočiny bez zásahu, až po zmenu stravovania alebo aktívne čistenie riek a pobreží. 

Celkovo sa jedná o pomoc pri obnove degradovaných či zničených ekosystémov, ako aj o pomoc pri ochrane tých neporušených. Je potrebné si uvedomiť, že zdravšie ekosystémy s bohatšou biodiverzitou vedú k zvýšenému pohlcovaniu skleníkových plynov, a tým aj k zmierneniu zmeny klímy. Prinášajú väčšie výhody v podobe úrodnejšej pôdy a vyšších výnosov dreva a rýb.

Obnova sa môže uskutočniť mnohými spôsobmi, prioritne zmiernením tlaku na ekosystémy a ponechaním priestoru aj na ich prirodzenú obnovu. Naďalej potrebujeme poľnohospodársku pôdu a krajinnú infraštruktúru. Spoločenstvá, rastlinné či živočíšne, až po ľudstvo, sa musia prispôsobovať meniacej sa klíme. Preto je dôležité vytvárať podmienky na obnovenie prírodného stavu ekosystému, a snažiť sa o jeho návrat do pôvodného stavu, hoci nie vždy je to možné. Tu je však dôležitá podpora všetkých odvetví spoločnosti. Iniciatívy na obnovu môže spustiť takmer ktokoľvek, od vlád a rozvojových agentúr, až po podniky, komunity a jednotlivcov, pretože prípadov degradácie je mnoho a dopady môžu dosahovať rôzne rozmery.

Rovnováhu medzi emisiami uhlíka a ich pohlcovaním z atmosféry môžeme dosiahnuť zachytávaním uhlíka (do roku 2050 sa EÚ aj Slovensko zaviazali k uhlíkovej neutralite), prírodnými alebo umelo vytvorenými systémami, ktoré pohlcujú viac uhlíka, ako vyprodukujú.

Obnovou 350 miliónov hektárov degradovaných suchozemských a vodných ekosystémov by sa prostredníctvom ekosystémových služieb do roku 2030 mohla vyprodukovať hodnota rovnajúca sa 9 biliónom amerických dolárov. Obnova ekosystémov by mohla odstrániť 13 až 26 gigaton skleníkových plynov z atmosféry. Ekonomické výhody takýchto zásahov presahujú deväťnásobok nákladov na investície, zatiaľ čo nečinnosť je najmenej trikrát nákladnejšia ako obnova ekosystémov.

Svetový deň životného prostredia

Prvé podujatia v rámci Svetového dňa životného prostredia sa konali v roku 1974 pod sloganom „Iba jedna Zem“. V nasledujúcich rokoch sa vyvinula platforma UNEP (Program OSN pre životné prostredie – United Nations Environment Programme) na zvyšovanie povedomia o problémoch životného prostredia, ako je napríklad znečisťovanie ovzdušia, znečistenie plastami, nelegálny obchod s rastlinami a živočíchmi, udržateľná spotreba, zvyšovanie hladiny morí a potravinová bezpečnosť. Iniciatíva pomáha riadiť zmeny v modeloch spotreby v národnej a medzinárodnej environmentálnej politike.

Dekáda OSN o obnove ekosystémov (2021 - 2030)

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo Dekádu OSN o obnove ekosystémov, ako desaťročie obnovy ekosystémov na základe návrhu od viac ako 70 krajín a prijalo uznesenia o opatreniach. Je to výzva zameraná na ochranu a obnovenie ekosystémov po celom svete v prospech ľudí a prírody. Zameriava sa na zastavenie degradácie ekosystémov a kolapsu biodiverzity s cieľom pôsobiť proti zmene klímy. Zároveň globálne hnutie zahŕňa budovanie politického impulzu, ako aj tisíce iniciatív na ceste k udržateľnej budúcnosti. Rok 2030 je konečný termín pre dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja s poslednou šancou pre zabránenie katastrofickým zmenám v podnebí. 

Ekosystémy podporujú všetok život na Zemi. Čím zdravšie sú naše ekosystémy, tým zdravšia je planéta - a jej obyvatelia. Cieľom Dekády OSN o obnove ekosystémov je zabrániť, zastaviť a zvrátiť degradáciu ekosystémov na každom kontinente a v každom oceáne. Každý môže prispieť k ukončeniu chudoby, k boju proti zmene podnebia a k zabráneniu hromadnému vymieraniu.

Hostiteľská krajina pre rok 2021: Pakistan

Pakistanská vláda plánuje rozšíriť a obnoviť lesy v krajine prostredníctvom programu „Tsunami desiatich miliárd stromov“. V rámci tejto kampane prispieva ku globálnemu úsiliu (tzv. Bonnská výzva) spojenému s Dekádou OSN k obnove ekosystémov, kde sa krajiny zaväzujú do roku 2030 obnoviť 350 miliónov hektárov odlesnenej a znehodnotenej pôdy na celom svete

Ženevská environmentálna sieť (GEN) a Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN)

zvolávajú v rámci osláv Svetového dňa životného prostredia mimoriadne on-line zasadnutie, ktoré je zároveň počiatkom dekády OSN. Webinár sa bude realizovať 7. júna 

Pozrite si množstvo ďalších podujatí, ktoré GEN pripravila: Events – Geneva Environment Network

Pridaj sa k výzve #GenerationRestoration

V rámci svetového dňa je pripravená výzva, ktorá hovorí aj o tom, že aj usporiadaním vlastnej akcie na obnovu ekosystémov môžete zabrániť degradácii alebo znížiť jej rozsah.

Príručka na obnovu ekosystémov – praktický sprievodca na ozdravenie planéty (pdf na stiahnutie) uvádza tri spôsoby ako sa môžete zapojiť k výzve

Zdroj: Ecosystem-Restoration-Playbook.pdf (widen.net)

Príručka na obnovu ekosystémov, ako praktický sprievodca na ozdravenie planéty, dáva možnosti ako obnovu realizovať v siedmych vybraných ekosystémoch: lesy a stromy -  rieky a jazerá -  mestá a veľkomestá - oceány a pobrežia -  poľnohospodárska pôda a pasienky – hory – rašeliniská.

Zdroj: Ecosystem-Restoration-Playbook.pdf (widen.net)

Tento významný deň môže znamenať začiatok Vášho ambiciózneho viacročného projektu alebo deň, keď vyradíte zo svojho života neudržateľné výrobky či okamih, keď začnete hovoriť o životnom prostredí.

Obnovenie poškodených ekosystémov nikdy nebolo také naliehavé ako teraz.

Spracoval: Odbor komunikácie a propagácie

Zdroje:

https://www.decadeonrestoration.org/

https://www.unep.org/

Ecosystem-Restoration-Playbook.pdf (widen.net)

 

 

 

 

 

 

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...