Na riečke Litava bol potvrdený výskyt ohrozených druhov rýb

Na riečke Litava bol potvrdený výskyt ohrozených druhov rýb

Štátna ochrana prírody SR realizovala začiatkom júna v spolupráci s výskumníkmi Katedry ekológie Prešovskej Univerzity a odborným pracovníkom Slovenského rybárskeho zväzu - Rady Žilina, ichtyologický prieskum vybraných tokov v povodí rieky Ipeľ. Výskumníkov tu prekvapil výskyt viacerých chránených druhov rýb európskeho významu.

Prieskumu boli podrobené toky Krupinica a Litava, ako aj ich menšie prítoky. „Na prekvapenie sme v rieke Litava zaznamenali výskyt až štyroch druhov rýb európskeho významu, z ktorých dva je možné klasifikovať ako ohrozené,“ konštatuje Juraj Hajdú, hydrobiológ ŠOP SR a ďalej informuje, že okrem iných bežných druhov rýb ako sú jalce, podustvy, mreny, hrúzy, čereble či plosky, pri výskume zaznamenali aj výskyt kriticky ohrozeného hrúza Kesslerovho (Romanogobio kesslerii) a ohrozeného pĺža vrchovského (Sabanejewia balcanica). „Prekvapil nás i výskyt lopatky dúhovej (Rhodeus amarus), ktorá na rozmnožovanie využíva plášťovú dutinu lastúrnika - korýtka riečneho (Unio crassus). Výskyt vzácneho lastúrnika v tejto lokalite, okrem lopatiek prezradili aj jeho schránky, ktoré sme pozorovali na dne toku,“ hovorí Juraj Hajdú.

Podľa odborníkov je výskyt týchto chránených druhov rýb v danej lokalite prekvapením aj preto, že na niektorých úsekoch povodia Litavy došlo počas zimy k havarijnému znečisteniu, ktoré malo za následok úhyn rýb. Štátna ochrana prírody SR plánuje túto zaujímavú rieku zaradiť medzi pravidelne monitorované lokality.

zľava lopatka dúhová, v strede mrena karpatská a vpravo hrúz Kesslerov (Foto: J. Hajdú a J. Varga)

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...