Svetový deň Mokradí:
Vážiť – spravovať – obnovovať a milovať mokrade
2. február 2022
2. február 2022

Každoročne 2. februára oslavujeme Svetový deň mokradí. Pripomíname si tým 2.február 1971, kedy sa v iránskom meste Ramsar podpísal Dohovor o mokradiach. Každý rok od roku 1997 využívajú vládne inštitúcie, mimovládne organizácie a občianske združenia tento deň na zvýšenie povedomia verejnosti o hodnotách mokradí a ich prínose pre našu spoločnosť a na pripomenutie si Ramsarského dohovoru.
Hlavnou myšlienkou tohtoročnej kampane je výzva k prijatiu opatrení pre mokrade. Aby sme zabránili úbytku mokradí vo svete a obnovili tie, ktoré sme poškodili je potrebné investovať finančný, politický a ľudský kapitál. Práve tento deň je príležitosťou na posilnenie a znásobenie akcií pre mokrade a zapojenie všetkých zainteresovaných strán na všetkých úrovniach.
Mokrade patria na celom svete k najohrozenejším biotopom, k ich likvidácii a premene na produkčnú alebo inak „rozumne“ využitú pôdu prispeli civilizačné trendy posledného storočia vo svete, no najmä v Európe.
Ramsarský dohovor (Ramsar, Irán, 1971) je medzivládna dohoda, ktorá poskytuje rámec pre národné aktivity a medzinárodnú spoluprácu pri ochrane a rozumnom využívaní mokradí a ich zdrojov. Keďže je situácia kritická a v súčasnosti sa stáva nutnosťou. Členské krajiny dohovoru pochádzajú zo všetkých geografických regiónov sveta a zaviazali sa chrániť mokrade na svojom území, vypracovať a realizovať opatrenia vo vzťahu k existujúcim mokradiam a spolupracovať medzi sebou.


Foto: Rašelinsko Rudné Ramsarská lokalita Mokrade Oravskej kotliny (autor: Róbert Trnka)
Medzi mokrade patria územia, ktoré sú trvalo alebo sezónne zaplavené sladkou, alebo slanou vodou (okrem močiarov aj vodné toky a ich alúviá, jazerá, rašeliniská, či plytké pobrežia, ale aj jaskyne). Tieto zdravé, rozmanité a nenahraditeľné ekosystémy podporujú náš sociálny a ekonomický rozvoj prostredníctvom viacerých služieb. V prvom rade sú zdrojom čistej vody, pretože prirodzene filtrujú znečisťujúce látky a zanechávajú vodu, ktorú môžeme bezpečne piť. V druhom rade nám poskytujú potravu, napríklad ryžové polia ročne nasýtia 3,5 miliardy ľudí. Mokrade nás taktiež udržiavajú v bezpečí a poskytujú ochranu pred povodňami, ale aj pomáhajú regulovať klímu zadržiavaním obrovského množstva uhlíka.
Medzi mokrade patria územia, ktoré sú trvalo alebo sezónne zaplavené sladkou, alebo slanou vodou (okrem močiarov aj vodné toky a ich alúviá, jazerá, rašeliniská, či plytké pobrežia, ale aj jaskyne). Tieto zdravé, rozmanité a nenahraditeľné ekosystémy podporujú náš sociálny a ekonomický rozvoj prostredníctvom viacerých služieb. V prvom rade sú zdrojom čistej vody, pretože prirodzene filtrujú znečisťujúce látky a zanechávajú vodu, ktorú môžeme bezpečne piť. V druhom rade nám poskytujú potravu, napríklad ryžové polia ročne nasýtia 3,5 miliardy ľudí. Mokrade nás taktiež udržiavajú v bezpečí a poskytujú ochranu pred povodňami, ale aj pomáhajú regulovať klímu zadržiavaním obrovského množstva uhlíka.
Od roku 1 700 sme tak prišli o takmer 90 percent mokradí a tie zostávajúce miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Súčasná zmena klímy znižuje množstvo povrchových a podzemných vôd v už suchých oblastiach, a to vedie k vodnej kríze, čo zintenzívňuje nielen úbytok, ale aj znečisťovanie mokradí.
Na Slovensku máme niekoľko typov mokradí – potoky a rieky, lužné lesy, mokré lúky, rašeliniská, močiare, rybníky a podzemné vody jaskýň, ktoré boli zahrnuté do 14 lokalít mokradí medzinárodného významu (viac info tu) pokrývajúcich viac než 40 tisíc hektárov, a sú zapísané do svetového Zoznamu mokradí medzinárodného významu Ramsarského dohovoru. Medzinárodná spolupráca sa presadzuje aj prostredníctvom regionálnych iniciatív Ramsarského dohovoru a jednou z nich, koordinovanou Štátnou ochranou prírody, je aj Karpatská iniciatíva pre mokrade. Táto iniciatíva podporuje efektívnu ochranu a rozumné využívanie mokradí v karpatskom regióne i mimo neho prostredníctvom miestnych, národných, regionálnych a medzinárodných aktivít.
Medzi ramsarské mokrade svetového významu patria aj niektoré naše jaskyne, a to od roku 2001 jaskyňa Domica s jej podzemným tokom s mýtickým názvom Styx. Predstavuje zriedkavý príklad podzemnej mokrade s množstvom vzácnych, zraniteľných a ohrozených druhov. V roku 2006 bola do zoznamu mokradí svetového významu zaradená lokalita Jaskyne Demänovskej doliny. Jej dominantou je Demänovský jaskynný systém s dĺžkou presahujúcou 43 km, ktorého súčasťou je aj turistom dobre známa Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. Predstavuje reprezentatívny typ podzemného krasového hydrologického systému, ktorému popri jazierkach a občasných tokoch kraľuje podzemná riečka Demänovka. Demänovské jaskyne sú domovom až 66 druhov bezstavovcov a zároveň predstavujú krehký a zraniteľný ekosystém.
Krátke video k tohtoročnému Svetovému dňu mokradí nájdete tu:
Krátke video k tohtoročnému Svetovému dňu mokradí nájdete tu:
V Správe TANAP-u a NP Malá Fatra prebehli besedy a environmentálne programy pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov na tému mokradí. Správa NAPANT si pripravil k Svetovému dňu mokradí ekovýchovný program pre žiakov 1. a 4. ročníka a vo vestibule školy ZŠ Nemecká bude pre všetkých, mladších aj starších žiakov k dispozícii tematická nástenka venovaná mokradiam, ktorej súčasťou sú interaktívne postery.
Správa CHKO Horná Orava plánuje na jar čistenie čistenie vzácnych mokradí v okolí Oravskej priehrady. Jednotlivé organizačné zložky ako napríklad Správa CHKO Poľana či Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove podporujú kampaň v svojich on-line priestoroch aj formou kvízov.
Celosvetové kampane
Na stránke Ramsarského dohovoru k Svetovému dňu mokradí bolo do 1. februára 2022 zaregistrovaných 1013 podujatí po celom svete, i v takých krajinách ako je Mexiko, Irán, India, Keňa, Austrália, Filipíny, Španielsko, ale samozrejme aj Slovensko.
Pridajte svoje podujatia priamo na stránku Svetového dňa mokradí a staňte sa súčasťou kampane Svetového dňa mokradí pre ich hodnotu – starostlivosť – obnovu - obľubu:

Rašelinisko Slaná Voda, CHKO Horná Orava
Viac zaujímavostí nájdete aj na nasledujúcich linkoch:
- Mokrade v sídlach: Hodnotné pozemky alebo bezcenné územia
- Prečo je biodiverzita mokradí pre nás prospešná?
- Medzinárodný význam Dohovoru o mokradiach pre biotopy vodného vtáctva
- Spojitosť mokradí a vody
- Náučný chodník Slaná voda - Babia Hora (svet mokradí)
- Prírodná rezervácia Oľchov - skrytý mokradný ekosystém na nížine
- Rašeliniská Záhoria
Tlačová správa k Medzinárodnému dňu mokradí 2022 Ministerstva životného prostredia SR je dostupná na tomto linku.
Plagát k Medzinárodnému dňu si môžete stihnuť na tomto linku [pdf].
Pre najmenších sme pripravili aj tematické pexeso. Stiahnete si ho tu.
Zaujímavú prezentáciu k mokradiam nájdete tu.
Článok pripravil Odbor komunikácie a propagácie v spolupráci s Odborom medzinárodnej spolupráce ŠOP SR