Link na youtube kanál Štátnej ochrany prírody SR : ŠOP SR - YouTube
Výber z videí ŠOPSRyoutube kanálu:
Kangal - ochranca stád - plná verzia oceneného filmu
Medzinárodný filmový festival AGROFILM 2023 ocenil film Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Dokumentárny film „Kangal – ochranca stád“, ktorý približuje divákom život a poslanie pastierskych strážnych psov a otvára tému ochrany hospodárskych zvierat pred veľkými šelmami, získal Cenu medzinárodnej poroty Agrofilmu.
Dokumentárny film vznikol prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ rovnako ako séria krátkych piatich náučných filmov (Pastierske strážne psy, Elektrické ohradníky, Bezpečnostné zariadenia na ochranu pred divou zverou, Ako sa správať v lese, Škody na poľnohospodárskych plodinách).
Pastierske strážne psy
Tento krátky náučný film vysvetľuje potrebu pastierskych strážnych psov pri ochrane stád a ich výchovu. Patrí do séria krátkych piatich náučných filmov, ktoré vznikli prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ rovnako ako dokumentárny film „Kangal – Ochranca stád“.
Elektrický ohradník proti medveďom na ochranu včiel
Tento krátky náučný film je praktickou ukážkou inštalácie a prevádzky technických preventívnych opatrení, ako sú elektrické ohradníky. Patrí do séria krátkych piatich náučných filmov, ktoré vznikli prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ rovnako ako dokumentárny film „Kangal – Ochranca stád“.
Bezpečnostné zariadenia na ochranu pred divou zverou
Tento krátky náučný film je ukážkou rôznych efektívnych technických zariadení najčastejšie využívaných na ochranu majetku ľudí. Patrí do séria krátkych piatich náučných filmov, ktoré vznikli prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ rovnako ako dokumentárny film „Kangal – Ochranca stád“.
Ako sa správať v lese
Tento krátky náučný film je ukážkou situácií, ktoré zvyšujú a zároveň znižujú riziko útoku medveďa na človeka. Patrí do séria krátkych piatich náučných filmov, ktoré vznikli prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ rovnako ako dokumentárny film „Kangal – Ochranca stád“.
Škody na poľnohospodárskych plodinách
Tento krátky náučný film vysvetľuje prečo sú kukuričné polia tak veľkým lákadlom pre medvede. Patrí do séria krátkych piatich náučných filmov, ktoré vznikli prostredníctvom finančnej podpory z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ rovnako ako dokumentárny film „Kangal – Ochranca stád“.
Výber starších videí na ŠOPSR youtube kanály:
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.