Vyhlásené chránené stromy sú evidované v informačnom systéme verejnej správy, v štátnom zozname osobitne chránených častí prírody a krajiny (ďalej len „štátny zoznam“). Správcom štátneho zoznamu je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a prevádzkuje ho ním poverená organizácia ochrany prírody, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.
V prípade zrušenia ochrany chráneného stromu organizácia ochrany prírody zápis zo štátneho zoznamu vyškrtne.
Údaje zo štátneho zoznamu sú prístupné verejnosti cez sieťové služby.
Ďalšie podrobnosti o štátnom zozname osobitne chránených častí prírody a krajiny sú ustanovené v § 51 zákona č. 543/2002 Z.z. a o jeho vedení v § 23 vyhlášky č. 170/2021 Z.z. Obsah registra osobitne chránených častí prírody a krajiny poskytuje príloha č. 18 k vyhláške.
8.7. Objavenie Važeckej jaskyne (1922) - Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.