Medveď Števo žije a je v poriadku - reakcia ŠOP SR na hoaxy Mestských lesov Banská Bystrica

Medveď Števo žije a je v poriadku - reakcia ŠOP SR na hoaxy Mestských lesov Banská Bystrica

Počas víkendu sa na sociálnych sieťach a vybraných informačných portáloch šíril príbeh „Utrpenia medveďa Štefana“, ktorý by sme radi ozrejmili a zároveň vyvrátili nepravdivé informácie, ktoré zverejnili Mestské lesy Banská Bystrica (ML BB).

Správa Národného parku Veľká Fatra, v rámci aktivít projektu „Veľké šelmy 1“, mala na pozemkoch Mestských lesov Banská Bystrica odchytové zariadenie so súhlasom správcu pozemkov. V apríli 2015 bol štátnymi ochranármi Správy NP Veľká Fatra za prítomnosti pracovníkov ML BB a Národného lesníckeho centra (NLC) odchytený medveď, ktorý dostal meno Števo. Keďže zmluvný veterinár ŠOP SR bol ďaleko od miesta odchytu, medveďovi telemetrický obojok zakladal pracovník NLC, ktoré realizovalo podobný projekt a bol použitý teda aj ich obojok. „Medveď bol pomeraný, zvážený – v čase odchytu mal 219 kg, bol vo výbornej kondícii a jeho odhadovaný vek bol minimálne 10 rokov,“ hovorí zoologička Mária Apfelová, ktorá bola na mieste odchytu a dodáva, že obojok má kruhovitý tvar, a tak na spodnej časti krku nedolieha tesne, a teda umožňuje bezproblémové prehĺtanie i dýchanie. „Pri nasadení obojku boli traja pracovníci ML BB a skontrolovali nasadený obojok i voľnosť v oblasti krku,“ informuje zoologička ŠOP SR a vysvetľuje, že pri samotnom zakladaní obojku je potrebné ostrihať srsť na krku, aby obojok sedel a aby si ho medveď nemohol stiahnuť dolu. Nie je teda pravdou, že by bol obojok malý a iný nebol k dispozícii.

Pohyb medveďa Števa dokazujú aj fotopasce

Údaje z obojka ukazujú, že medveď Števo sa pohybuje po vnadiskách a krmoviskách, zimuje vo Veľkej Fatre a v čase ruje sa pohybuje po Kremnických vrchoch. Jeho pohyb bol zaznamenaný od Gaderskej a Blatnickej doliny cez Kremnické vrchy až po Banskú Bystricu. Nespôsobuje konflikty, nevychádza z lesa. Ako dokazujú posledné zábery z fotopascí, medveď Števo žije a ani nie je vychudnutý. Z dôvodu technickej chyby zariadenia sa však obojok neodopol sám a bude mu ho potrebné zložiť manuálne. „Je pre nás nepochopiteľné, že na jednej strane sa u nás denno-denne množia zo strany poľovníkov žiadosti o povolenie na odstrel medveďov a na strane druhej tým istým poľovníkom prekáža monitorovanie medveďov prostredníctvom telemetrických obojkov,“ uzatvára Mária Apfelová z NP Veľká Fatra. Pracovníci ŠOP SR zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého sa domnievajú, že šírenie týchto hoaxov o trápení medveďa súvisí s nedávnymi podanými podnetmi vo veci masívneho prikrmovania raticovej zveri v Poľovnom revíri mesta Banská Bystrica, ktoré je v rozpore so zákonom o poľovníctve. Viac k tejto téme sa dozviete už čoskoro v pripravovanom článku.

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie

Všetky správy

Január

Počuli ste, že...