pozri tu: http://www.sopsr.sk/web/?cl=20704
19. ročník Ekovýchovného programu Bocian
Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so ZO SZOPK Bocian s podporou Lichtenštajnskej nadácie pripravila pre základné školy v dobe pandémie modifikovanú verziu Ekovýchovného programu Bocian. Odborným garantom a autorom programu je RNDr. Miroslav Fulín CSc., koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku.
Hlavnou aktivitou je pozorovanie blízkeho hniezda bociana bieleho, s praktickým prínosom pre všetkých zainteresovaných. Deti, ktoré momentálne nechodia do školy, tak zmysluplne strávia svoj čas vonku na čerstvom vzduchu (za dodržania preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu).
Pedagógovia môžu túto formu využiť na projektové vyučovanie prírodovedných predmetov, prípadne to môže slúžiť ako nápad pre on-line vyučovanie. Ochranári a ornitológovia získajú cenné poznatky z priebehu hniezdenia bociana bieleho.
Prečo práve bocian?
Bocian biely je vďaka svojmu nápadnému spôsobu života blízko ľudských obydlí vynikajúcim modelovým druhom pre environmentálnu výchovu. Deti sa naučia základy práce vedca - ornitológa, spoznajú etológiu bociana a v neposlednom rade si takto budujú vzťah k prírode.
Pravidlá pre zapojenie sa do programu
KTO? Pozorovateľom môže byť jeden žiak, ale aj kolektív žiakov. V prípade, že bociany bude pozorovať kolektív žiakov, určia si vedúceho kolektívu pozorovateľov, ktorý bude zapisovať do karty hniezda údaje na základe pozorovaní od celého kolektívu. Nezabudnite pripojiť menovitý zoznam detí, z ktorých vyžrebujeme troch šťastlivcov, ktorí získajú zaujímavé ceny. Deti sa môžu zapojiť prostredníctvom svojich učiteľov, ale aj individuálne.
AKO? Hniezdo je možné pozorovať kedykoľvek a akokoľvek často. Deti svoje pozorovania zapíšu do ročnej evidenčnej karty hniezda tzv. hniezdnej karty [pozri docx], kde podchytia stručne len najzaujímavejšie postrehy z pozorovania diania na hniezde (prílet, párenie, znáška, liahnutie mláďat, kŕmenie a podobne). Môžu si ľubovoľne viesť aj podrobnejšie denné záznamy [pozri pdf]. Čistú ako aj vzorovú hniezdnu kartu, či príklad denného záznamu si môžete stiahnuť v závere článku. Pred zapojením sa do sčítania hniezd a mláďat bociana bieleho na Slovensku využite Obrazový manuál spravodajcu bocianov bielych [pozri pdf], kde nájdete odporúčania ako začať a metodické rady.
KEDY? Vyplnené hniezdne karty nám môžete zaslať elektronicky do 30. septembra 2020 na nižšie uvedené kontakty. Program trvá až do jesene, aby bol podchytený celý priebeh hniezdenia, vrátane vyletenia mláďat.
ČO? Súčasťou vašej elektronickej zásielky môžu byť okrem hniezdnej karty aj podrobnejšie denné záznamy jednotlivých pozorovaní či pozorovateľov. Ku hniezdnej karte môžete taktiež priložiť fotky, videá, vítané sú aj literárne, či výtvarné práce (tieto nám neposielajte poštou, stačia fotografie, alebo skeny).
Vyhodnotenie
Vami zaslané informácie v hniezdnej karte [pozri docx] budú vyhodnotené garantom programu na stránkach časopisu Vtáky.
Zo zúčastnených jednotlivcov vyžrebujeme a oceníme v októbri 2020 troch šťastlivcov, ktorí získajú od ŠOP SR vecné ceny:
Okrem uvedených, každé miesto získava:
Organizačné jednotky ŠOP SR zapojené do programu Bocian a regionálni koordinátori programu
ŠOP SR v Banskej Bystrici - Ingrid Moravčíková Károlyová, ingrid.moravcikova@sopsr.sk
NP Slovenský kras – Andrea Balážová, andrea.balazova.sk@sopsr.sk
PIENAP - Margaréta Malatinová, margareta.malatinova@sopsr.sk
CHKO Cerová vrchovina - Veronika Rizova, veronika.rizova@sopsr.sk
CHKO Latorica – Kristína Voralová, kristina.voralova@sopsr.sk
RCOP Prešov - Marta Hrešová, marta.hresova@sopsr.sk
NP Poloniny – Iveta Buralová, iveta.buralova@sopsr.sk
V prípade, že neviete, kam máte svoje pozorovania zasielať, obráťte sa na koordinátora Ekovýchovného programu Bocian za ŠOP SR, Školu ochrany prírody vo Varíne – skopvarin@sopsr.sk (kontaktná osoba Gabriela Kalašová)
Účasťou v programe súhlasíte so spracovaním osobných údajov [pozri pdf]
Tešíme sa na Vaše pozorovania a prajeme veľa zážitkov s bocianmi.
Gabriela Kalašová, ŠOP SR, Škola ochrany prírody Varín
Materiál na stiahnutie
Hniezdna karta za rok 2020 čistá [docx]
Hniezdna karta za rok 2020 vzor [docx]
Záznam z denného pozorovania hniezda bociana bieleho - vzor [pdf]
Obrazový manuál spravodajcu bocianov bielych, Metodický materiál o bocianovi [pdf]
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.