Mládež v horách / Youth at the TOP 2023

Mládež v horách / Youth at the TOP 2023

Počas 9. ročníka medzinárodného podujatia MLÁDEŽ V HORÁCH 2023 sa v krajinách Álp a Karpát vydali v rovnaký deň deti a mládež na horskú túru a nocľah so správcami chránených území, na ktorú určite nezabudnú

Medzinárodné podujatie Mládež v horách 2021 (Youth at the Top2021) je realizované Alpskou sieťou chránených území (Asociáciou Alparc) a s finančnou podporou Ministerstva životného prostredia Nemecka a Monackého kniežatstva.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky podujatie realizovala v troch Správach chránených krajinných oblastí (CHKO), kde spolu s mladými ľuďmi vyrazili za zážitkami do prírody, sprostredkovalo sa im množstvo informácii o prírodných zákonitostiach a rozmanitých funkciách lesa a práci ochranárov, ale hlavne si to všetci naplno užili.

Nahliadnite do zrealizovaných podujatí v jednotlivých Správach CHKO očami organizátoriek a účastníčok:

Chránená krajinná oblasť Horná Orava

Ráno sme sa všetci stretli v najchladnejšej obci Oravy - Oravskej Lesnej. Krásne nám popŕchalo a lesy, do ktorých sme mali plánované vstúpiť boli svieže, zelené, až šťavnaté :) Ani jeden z nás ( a to nás bolo aj dosť maličkých) sme sa počasia nezľakli priam sme si ho vychutnávali. Veď mláčky sú naj !

Vydali sme sa na prechod lesníckym náučným chodníkom pod vrcholom Paráča v Oravskej Lesnej. Po trase sme hrali veľa hier, spoznávali hmatom stromy, pozorovali stopy zvierat, hľadali a určovali rôzne druhy stromov. Tiež sme videli staré snežné jamy, kde sa uskladňovali v minulosti sadenice stromov, nachádzali sme veľa lesných plodov a tiež húb. O lesné zvieratá nebola núdza, či už srny, diviaky, ďatle, či skokany... Zastavili sme sa pri viacerých lesných mokradiach, v ktorých to naozaj žilo. Videli sme larvy vážok, žubrienky, mloky a veľa stôp zvierat, ktoré tam chodili piť a osviežiť sa.

Ku koncu dňa sme došľapali ku hájovni v lokalite Fľajšová. Dali sme si sušiť veci a opäť sme sa pustili do hier. Slniečko na večer vyšlo a tak sme sa zahrali v lese na pátračku stôp lesa, vybrali sme sa k lesnému potôčiku, kde sme sa spoločne učili spoznávať vodné bezstavovce. Večer sme maľovali svoje totemy na kamene z potoka a pri ohni behali až do tmy. Večer sa začali ozývať sovy. Bolo to skvelé, v noci sme v lese nikdy neboli.

Ráno sme pokračovali na hrebeň nad Flajšovou. Deň bol venovaný vtákom. Spoznávali sme ich zvuky, hľadali dutiny, vábili orieškov a kuvičkov. Pri putovaní sme rátali na pňoch letokruhy, hovorili si o živote lesa a jeho zrode, raste a umieraní. Prečo potrebujeme mŕtve drevo a ako všetko so všetkým v prírode súvisí. Mali sme nazbierať kytičku s liečivými rastlinkami z lesa a ako pamiatku sme si vyrobili tričká s ich odtlačkami.

Bolo krátko no intenzívne. Lesy v okolí Paráča, v Oravskej lesnej sú naozaj ešte veľmi zdravé a plné života. Bolo úžasné stať sa na chvíľu ich súčasťou.


Foto: YAT23 v CHKO Horná Orava. Zdroj: CHKO Horná Orava; ŠOP SR

Viac fotografií CHKO Horná Orava nájdete na ich Facebookovej stránke.
Kontakt na organizátorov: Ing. Zuzana Kertysová, zuzana.kertysova@sopsr.sk, Správa CHKO Horná Orava, Námestovo

Regionálne centrum Prešov, Štátna ochrana prírody

Za miesto konania akcie sme mali naplánovanú Dolinu obrov v Slanských vrchoch. Vzhľadom na predpoveď počasie sme  zmenili miesto na lokalitu Borkút  v blízkosti Prešova. Akcie sa zúčastnilo 14 mladých ľudí a 3 dospelí účastníci.  Niektorí účastníci sú členmi skautského oddielu a tak sme sa noci v divočine nebáli.

Na úvod sme sa zoznámili s okolím. Nasledovali hry na spoznávanie stromov, rastlín ako aj zvierat. V blízkosti lúky sa nachádza jazierko, ktoré bolo učebnicovým príkladom na spoznávanie vodných bezstavovcov. Mali sme možnosť pozorovať vývoj vážky, loviacu užovku, či rôzne vývojové štádia hmyzu. Odchytili sme a pomocou určovacích kľúčov sme zistili, že v jazierku žijú podenky, vážky, šidielka, žabky, potapníky a mloky. 

Keďže pri pobyte v prírode sa môžu pritrafiť aj rôzne nehody, decká si vyskúšali podanie prvej pomoci na troch modelových situáciách – popáleniny, otvorená zlomenina a bezvedomie. Spoločne sme si vysvetlili správny postup ošetrenia do príchodu záchranárov.

Poobede sme sa presunuli z Borkúta na Kvašnú vodu. Prechádzali sme cez Malkovskú hôrku, kde stojí nová rozhľadňa s nádherným výhľadom na široké okolie mesta Prešov. V cieli cesty mala mládež za úlohu postaviť si prístrešky, v ktorých prečkajú noc. Väčšine sa to aj podarilo, ale pre hroziacu búrku sme sa vrátili späť do tábora, kde sme si užili spoločnú opekačku. Po zotmení sme pozorovali nočných obyvateľov lesa. Po ceste sa prechádzali ropuchy, na okraji lesa svetielkovali svätojánske mušky, ozýval sa kuvik a  v okolí jazierka lovili netopiere, ktoré sme vďaka detektoru mohli všetci aj počuť. Nasledujúci deň sa niesol v znamení hier, relaxu v prírode a záverečného spoločného obeda.

Akciu Mládež v horách sme organizovali už po piaty krát. Niektorí účastníci s nami boli počas všetkých ročníkov, ale väčšinu sme spoznali na danom mieste. Tento rok  sme spolupracovali so skautmi zo 7. Zboru Slanských vlkov, ktorí nám pomohli aj s organizáciou. 

Význam takýchto akcií spočíva nielen v šírení environmentálneho povedomia, ale aj v poznávaní myslenia súčasných mladých ľudí. Večerné debaty pri ohni nie sú len o spomínaní na časy minulé, ale aj na plánovanie budúcnosti nielen seba samých ale na smerovanie našej spoločnosti, či už v kontexte ochrany prírody alebo všeobecných návykov vedúcich k trvalej udržateľnosti. Kiežby sme mali viac takýchto príležitostí.


Foto: YAT23 v RCOP Prešov. Zdroj: RCOP Prešov; ŠOP SR

Viac fotografií z RCOP Prešov nájdete na ich Facebookovej stránke.
Kontakt na organizátorov: Ing.  Marta Hrešová, marta.hresova@sopsr.sk, Štátna ochrana prírody SR Regionálne centrum ochrany prírody  v Prešove

Chránená krajinná oblasť Poľana

13. a 14. júla 2023 sa pracovníci na CHKO Poľana so skupinou mladých ľudí vybrali objavovať prírodu v NPR Ľubietovský Vepor. Spolu s ostatnými zapojenými krajinami v celých Alpách a Karpatoch strávili noc v horách, aby mohli zdieľať fyzický, ľudský, kultúrny a umelecký kolektívny zážitok v horách.

Na horskej chate Chata pod Hrbom strávila skupina odvážnych mladých objaviteľov a nadšencov prírody krásne dva dni plné energie, smiechu, lesných dobrodružstiev a nových kamarátstiev.

Vo štvrtok bol cieľ túry geografický stred Slovenska – kóta Hrb (1 255 m n.m.) v NPR Ľubietovský Vepor a výstup na samotný vrchol Ľubietovský Vepor (1 277 m n.m.), ktoré sú súčasťou Biosférickej rezervácie Poľana. Z Hrbu bolo vidieť na severozápadnú časť predhoria Poľany a hrebene Nízkych Tatier, Horehronské podolie, Veľkú Fatru, Kremnické vrchy. Odtiaľ mierne stúpanie pokračovalo po hrebeni na vrchol Ľubietovského Vepra.  Ľubietovský Vepor je nádhernou ukážkou zvyšku lávového prúdu, na ktorom vidieť stopy sopečnej činnosti i sprievodných javov, ako je zemetrasenie a erózia.

Po miernej letnej spŕške priamo na vyhliadke, osviežení a obohatení o nové poznatky a skúsenosti zostupovali mladí rovnakou trasou naspäť na chatu. Cestu spríjemňovala vôňa lesa po daždi spoločenstva bukových a jedľovo-bukových kvetnatých lesov. Prítomnosť prírodného lesa umocňovala pocity a nálady úzkeho prepojenia s prírodou.

Mládež si počas akcie vyskúšala mnohé zručnosti, ako prácu s mapou, meranie obvodu stromu, meranie výšky stromu, chôdzu na boso, vnímanie lesa inak než očami, sebapoznávanie, tímovú spoluprácu v teréne, vedomostnú hru „Putovanie Poľanou“ a nočnú hru „Lesná pátračka“.



Foto: YAT23 v CHKO Poľana. Zdroj: CHKO Poľana; ŠOP SR

Viac fotografií z CHKO Poľana nájdete na ich Facebookovej stránke.
Kontakt na organizátorov: Ing. Anna Gondováanna.gondova@sopsr.sk, Správa CHKO Poľana, Zvolen

Viac informácií na:

 

Všetky správy

May

Počuli ste, že...