Dohoda o ochrane africko - euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva ( AEWA )
Podpis: 1996 v Haagu
Platnosť pre SR: 1. júla 2001
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR 268/2002 Z. z. o Dohovore o ochrane africko - euroázijských druhoch vodného sťahovavého vtáctvastiahni [pdf]
Depozitár: Ministerstvo zahraničných vecí Holandského kráľovstva
www.unep-aewa.org
Orgány Dohovoru:
Zasadnutie zmluvných strán prijíma rezolúcie a odporúčania Stály výbor : pozostáva zo zástupcov jednotlivých regiónov Technický výbor : poradný orgán Stáleho výboru vo vedeckých a technických záležitostiach.
Pôsobnosť tejto dohody sa geograficky vzťahuje na oblasť, ktorou prechádzajú migračné trasy africko - euroázijského vodného vtáctva a príloha č. 2 obsahuje 103 voľne žijúcich druhov živočíchov, ktoré sa vyskytujú v SR
Zmluvné strany:
» uskutočnia prísnu ochranu ohrozených druhov sťahovavého vodného vtáctva
» určia miesta výskytu a prirodzené stanovištia sťahovavých druhov vodného vtáctva na svojom území a podporia ich ochranu
» skoordinujú úsilie zamerané na zachovanie sústavy prirodzených stanovíšť v celom areáli výskytu všetkých druhov sťahovavého vodného vtáctva
» zakážu zámerné zavedenie nepôvodných druhov vodného vtáctva do prirodzených stanovíšť
» vyriešia problémy, ktoré sú dôsledkom ľudských aktivít a podporia realizáciu nápravných opatrení vrátane revitalizácie a obnovy prirodzených stanovíšť
Plán aktivít špecifikuje aktivity, ktoré podniknú zmluvné strany v oblasti:
» ochrany druhov
» ochrany prirodzených stanovíšť
» usmerňovania ľudských aktivít
» výskumu a monitoringu
Hlavné úlohy na nasledujúce obdobie vyplývajúce z členstva SR v dohovore AEWA
» Priebežne pripravovať podklady pre pravidelnú trojročnú správu o implementácii Bonnského dohovoru v podmienkach SR. 6 mesiacov pred konaním konferencie zaslať správu v požadovanom formáte na sekretariát Dohovoru
» Po každej konferencii zmluvných strán zabezpečiť transkripciu prijatých doplnkov k textu Dohovoru a nových druhov do príloh Dohovoru do národnej legislatívy
» Zlepšiť koordináciu pri využívaní 'poľovných druhov' na národnej úrovni ako aj s okolitými štátmi (pracovné stretnutia, prip. vypracovanie stredoeurópskych akčných plánov).
» Venovať zvýšenú pozornosť problematike používania oloveného streliva pri love vodného vtáctva v mokradiach, predovšetkým medzi poľovníkmi a domácimi výrobcami streliva (EU plánuje do budúcnosti úplný zákaz používania oloveného brokového streliva )
Dokumenty:
» Národná správa za dohodu AEWA (2009 - 2011) [pdf]
» Národná správa za dohodu AEWA (2002 - 2004) [doc]
» Svetový deň sťahovavého vtáctva [doc]
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.