Bezprostredne po zachytení informácie o úhyne sa predmetnej akcie zúčastnil aj hydrobiológ Štátnej ochrany prírody SR. V spolupráci s užívateľom zasiahnutých rybárskych revírov, zasahujúcich z veľkej časti aj do územia európskeho významu SKUEV0947 Stredný tok Hrona sme poskytli odbornú pomoc pri zbere a determinácii uhynutých rýb, čím sa získali údaje potrebné pre vyčíslenie škôd spôsobených haváriou.
Na základe predbežného spracovania zozbieraných kadáverov, sme medzi uhynutými rybami determinovali 24 pôvodných druhov rýb, vrátane viacerých druhov ichtyofauny chránených v zmysle vyhlášky MŽP SR č. 170/2021 Z. z. ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Podrobnejšie budú údaje o škodách spracované po detailnom prieskume zasiahnutého územia a na základe znaleckého posudku a následne poskytnuté na spracovanie kompetentným zložkám.
Medzi uhynutými druhmi rýb boli zistené i viaceré druhy európskeho významu, ako napríklad hlavátka podunajská, mrena karpatská, boleň dravý, hrúz bieloplutvý, ale tiež druhy, ako napríklad mrena severná a lipeň tymianový, ktorých stav sú členské štáty povinné sledovať v súlade so Smernicou Rady 92/43/EHS o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín (smernica o biotopoch).
Organizácie rezortu životného prostredia Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) riešia situáciu v spolupráci s políciou i konateľom bioplynovej stanice. SIŽP vykonala odber vzoriek z odvodňovacieho kanála, Bienskeho potoka a rieky Hron. Vzorky budú analyzované v akreditovanom laboratóriu SVP. Vodohospodári súčasne vykonávajú obhliadku vodného toku až po Žiar nad Hronom a zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu zbierajú uhynuté ryby.


Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
foto: ŠOP SR