KARPATSKÝ DEŇ 2024
„NAŠA IDENTITA SPOČÍVA V NAŠOM DEDIČSTVE“
Každý rok 26. septembra oslavujeme naše rôznorodé krajiny, dedičstvá a lásky ku karpatskému regiónu prostredníctvom KARPATSKÉHO DŇA.
Karpatský región má množstvo tradícií, kultúrnych pamiatok, biodiverzity a jedinečných biotopov a druhov. Cieľom Karpatského dňa je vytvoriť každoročný impulz na zvýraznenie týchto veľkých kultúrnych a prírodných krajín a podporiť pocit hrdosti a spolupatričnosti v celom regióne. Oslava Karpatského dňa pomáha kultivovať karpatskú identitu, zvyšovať environmentálne a kultúrne povedomie horskej krajiny a inšpirovať k ďalšej ochrane a trvalo udržateľnému rozvoju miestnych komunít.
KARPATSKÝ DOHOVOR A VZNIK KARPATSKÉHO DŇA
Rámcový dohovor o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát (Karpatský dohovor) spája 7 karpatských krajín strednej a východnej Európy v jedinečnom partnerstve, ktoré poskytuje nadnárodný rámec pre spoluprácu a integráciu multisektorovej politiky. Je otvoreným fórom pre účasť zainteresovaných strán a verejnosti a platformou pre rozvoj a implementáciu nadnárodných stratégií, programov a projektov na ochranu a trvalo udržateľný rozvoj regiónu.
Dohovor bol podpísaný v roku 2003 a ratifikovaný v roku 2006 všetkými 7 zmluvnými stranami. Je to jediný viacúrovňový mechanizmus riadenia a medzinárodný právny rámec, ktorý pokrýva celý karpatský región. Okrem toho je to druhý subregionálny režim založený na zmluve na ochranu a trvalo udržateľný rozvoj horského regiónu na celom svete po Alpskom dohovore.
Konferencia zmluvných strán Karpatského dohovoru privítala „myšlienku vytvorenia Karpatského dňa na to aby intenzívnejšie podporili ochranu a trvalo udržateľný rozvoj Karpát a aktivít Karpatského dohovoru na rôznych úrovniach“ a vyzvala zmluvné strany, zainteresované strany ako aj sekretariát, aby sa pripojili.
V celom karpatskom regióne organizujú mimovládne organizácie, školy, chránené územia, farmy a ďalší počas týždňa okolo 26. septembra svoje vlastné podujatia pod názvom KARPATSKÝ DEŇ, ktoré s tohtoročnou témou „NAŠA IDENTITA SPOČÍVA V NAŠOM DEDIČSTVE“ organizujú prostredníctvom rôznych tematických aktivít (od túr cez online priestor a osobné workshopy až po vzdelávacie aktivity v triede).
Deň Karpát podporujú aj kolegovia zo Správy CHKO Záhorie svojim inforstánkom zameraným na prezentáciu európskej siete chránených území NATURA 2000 v karpatskom regióne a zdôraznením významu zachovania miestnej biodiverzity (dňa 27.9.2024 na verejnom podujatí organizovanom Správou CHKO Kysuce pri príležitosti 40. výročia založenia svojho vzniku).
Kolegovia zo Správy CHKO Cerová vrchovina zorganizovali pre učiteľov a pre všetkých tých, ktorí sa venujú environmentálnej výchove k príležitosti Dňa Karpatských parkov vzdelávacie podujatie dňa 25.9.2024 v obci Hajnáčka.
Pozrite si tiež nasledujúce podujatia Karpatského dňa, ktoré sa plánujú na webovej stránke:
http://www.carpathianconvention.org/.../carpathian-day/
Príspevok spracoval Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR