Pri príležitosti 25. výročia projektov Twinning si Európska komisia na svojej stránke pripomínala niektoré z nich prostredníctvom krátkych článkov. Jedným z úspešných projektov Twinning bol aj projekt Implementácie Smernice o biotopoch a vtáctve v Slovenskej republike, ktorého realizátorom bola Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.
Projekt bol zameraný na podporu vytvorenia sústavy Natura 2000 na Slovensku a implementáciu príslušných manažmentových opatrení v chránených územiach. Okrem ŠOP SR sa na projekte podieľalo Ministerstvo životného prostredia, ochrany prírody a jadrovej bezpečnosti Nemeckej spolkovej republiky.
Medzi hlavné aktivity projektu v tej dobe patrila najmä komunikačná kampaň voči verejnosti o vytvorení sústavy Natura 2000 a jej význame. Vypracovali sa tiež plány manažmentu pre 10 vybraných lokalít a uskutočnili sa školenia pracovníkov z chránených území, lesníkov a poľnohospodárov v oblasti manažmentu lokality, posudzovaniu vplyvov na životné prostredie či procesu monitorovania a komunikácie so zainteresovanými stranami.
Projekt navyše poskytol množstvo príležitostí na priame kontakty a
spoluprácu medzi slovenskými a nemeckými odborníkmi. O svoje skúsenosti sa podelilo viac ako 30 nemeckých odborníkov z rôznych verejných inštitúcií a súkromných spoločností, ako napríklad Univerzita aplikovaných vied vo Weihenstephan, Spolkový úrad pre ochranu prírody, Národný park Harz, Bavorský inštitút pre lesy, Agentúra pre ochranu životného prostredia Saska-Anhaltska a mnoho ďalších.

Nemeckí odborníci vysoko ocenili stav ochrany biodiverzity a prínos a nadšenie slovenských odborníkov v oblasti ochrany prírody. „Ako odborníkov z Bavorska nás naši slovenskí kolegovia veľmi srdečne privítali. Tento projekt, realizovaný v Malých Karpatoch, nám umožnil objaviť poklady tejto oblasti. Bol som ohromený mierou biodiverzity a druhovou hojnosťou miestnych biotopov. Pomocou nášho nového 15 metrov dlhá teleskopická inšpekčná kamera sme získali výhľady, ktoré nám boli predtým skryté,“ spomína na projekt Volker Zahner z Univerzity aplikovaných vied vo Weihenstephan, ktorý počas projektu pôsobil ako krátkodobý expert pre lokalitu Natura 2000 v regióne Malé Karpaty.
„S radosťou spomínam na tento twinningový projekt. Výmena vedomostí a skúseností s odborníkmi z Nemecka mi priniesla nové informácie a obohatila moje zručnosti,“ spomína Peter Puchala, riaditeľ Správy CHKO Malé Karpaty, ŠOP SR.