Ján Terray sa narodil sa 10.2.1935 v Zamutove, v rázovitej obci pod Slanskými vrchmi. V rodnom kraji ukončil základnú školu. S manželkou Zuzanou a tromi deťmi býval vo Vranove nad Topľou. Po ukončení Lesníckej fakulty vo Zvolene pracoval Ján Terray na Ústave pre hospodársku úpravu lesov Zvolen na pobočke v Revúcej a neskôr v Prešove. Tu získal veľkú prax v štúdiu stanovištných pomeroch lesov na východnom Slovensku. Špecializoval sa na geobotaniku a lesnícku typológiu.

Vypracoval a aktualizoval Programy záchrany a starostlivosti pre druhy ako pokrut jesenný (Spiranthes spiralis) či hľuzovec Loeselov (Liparis loeseli). Nastavil spôsoby kosenia a starostlivosti pre PR Hostovické lúky, PR Jarčiská, PR Haburské rašelinisko, PR Čertižnianske lúky a mnohé iné. Hľadal spôsoby a možnosti zlepšovania podmienok nevyhnutných pre prežívanie vzácnych druhov a biotopov.

Pri príležitosti 100. výročia ochrany prírody na Slovensku bol za svoj dlhoročný prínos pre ochranu prírody Ján Terray ocenný.

Pracovné stretnutie s poľskými kolegami, Foto: Správa CHKO Východné Karpaty
OSOBNÚ SPOMIENKU JANKOVI TERRAYOVI VENUJÚ AJ KOLEGOVIA ZO SPRÁVY CHKO VÝCHODNÉ KARPATY
Fakty z Jankovho života dopĺňa Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty: "Mala som možnosť zažiť Janka ako človeka do poslednej chvíľky aktívneho, usmiateho, plného nápadov a plánov. Bol o 40 rokov starší, ale s kolegyňou sme nestačili jeho tempu. Možno to bolo tým že chodil vždy peši a veľa času strávil v teréne. Svoje vedomosti a znalosti odovzdával ďalej mladým. Zaúčal nových pracovníkov do tajov botaniky a lesníctva vo Východných Karpatoch."
Podieľal sa na mapovaní trávinnej vegetácie v rokoch 1999-2001. Navrhol prevažnú väčšinu území ktoré sú dnes už súčasťou siete NATURA 2000. Mal prejdené celé územie CHKO Východné Karpaty. "Jankovi vďačíme mu za veľké objavy vo Východných Karpatoch, pretože mal dar a šťastie objaviť to, čo je v území najvzácnejšie. Zúčastňoval sa aktívne na Východoslovenských táboroch ochrancov prírody ako aj na botanických stretnutiach členov východoslovenskej pobočky botanickej spoločnosti aj keď už bol v dôchodkovom veku," dopĺňa súčasný riaditeľ Správy CHKO Východné Karpaty Juraj Platko.
Bol vášnivým hubárom a záhradkárom a vždy mal v batôžku sezónne prekvapenie z vlastnej úrody. Byliny poznal nielen po mene ale vedel veľa aj o ich liečivých účinkoch. Vychoval si nástupcov – botanikov ktorý dokázali zastať vďaka jeho vedeniu svoju pozíciu.
Posedenie v prírode, Foto: Správa CHKO Východné Karpaty
Kraj pod Poloninami, ktorý tak veľmi miloval ....
Možno raz budete kráčať
strapatými poloninskými lúkami
s vetrom vo vlasoch,
možno vaše srdce radostne
zaspieva v korunách storočných
bukov a jedlí,
možno sa vám podarí pozbierať
slnečné lúče rozhádzané v zurčiacich
potokoch,
možno vstúpite do chrámu
a pohladia vás zručné ruky našich
predkov,
...možno práve vtedy skloníte
hlavu nad dokonalosťou prírody a
darmi, ktoré nám tu zanechali
pokolenia pred nami.
(zborník TOP 2010)
Osobné poďakovanie a foto: Ing. Anna Macková, Ing. Juraj Platko (Správa CHKO Východné Karpaty, ŠOP SR)
Spracovala: Mgr. Kristína Bocková, PhD., ŠOP SR
Zdroj: Kto je kto v ochrane prírody Slovenska II, Liptovský Mikuláš 2010 a Zborník XXXIV. Východoslovenského tábora ochrancov prírody