Riziko požiarov v prírode je v týchto dňoch veľmi vysoké

Riziko požiarov v prírode je v týchto dňoch veľmi vysoké

Zodpovedné správanie v chránených územiach je v čase extrémneho sucha mimoriadne dôležité

V pondelok 25.7.2022 zachvátil požiar les v Správe Národného parku Slovenský raj. Požiar bol spozorovaný v poludňajších hodinách neďaleko Podleska východne od kóty Krompľa, pričom bol viditeľný už od Letanoviec ako aj z diaľnice D1. Vďaka včasnej lokalizácii, razantnému postupu všetkých zložiek, obkopaniu a neskoršiemu haseniu vodou, ktorá sa kvôli nedostupnosti prečerpávala do menšieho vozidla s kapacitou 2500l, bol po pár hodinách hasenia požiar pod kontrolou. 

Išlo už o tretí požiar v priebehu niekoľkých dní v rámci národných parkov na našom území. Minulý týždeň horelo v Správe Národného parku Veľká Fatra v katastrálnom území obce Liptovské Revúce a tiež v časti územia v Správe Tatranského národneho parku. Všetky požiare sa vďaka veľkému nasadeniu miestnych hasičov ako aj pracovníkov jednotlivých správ podarilo uhasiť.



Slovensko aktuálne čelí doteraz nevídaným prejavom sucha spôsobeným globálnymi klimatickými zmenami, čo má za dôsledok aj to, že sú lesy náchylnejšie na vznik požiarov. Vyzývame preto všetkých návštevníkov nielen chránených území na zvýšenú opatrnosť a zodpovedné správanie.

Niektoré okresné úrady v tomto období pristupujú k dočasným zákazom vstupu na lesné pozemky. Takýto zákaz napríklad vyhlásili okresné úrady v Kežmarku a Poprade na území v správe spoločnosti Lesy mesta Kežmarok, s. r. o.. Na základe nepriaznivých poveternostných podmienok je v týchto územiach dočasný zákaz pre akýkoľvek pohyb po lesných pozemkoch za účelom napríklad turistiky, stanovania, zberu lesných plodov, kempovania či cykloturistiky. Netýka sa to vyznačených turistických chodníkov a cyklotrás. Zákaz využívania lesov verejnosťou bol vydaný aj v okrese Košice a okolie

K takémuto kroku pristúpila aj Správa Tatranského národného parku. Aktuálne platí zákaz využívania lesov verejnosťou z dôvodu ich ochrany pred vznikom lesných požiarov. Obmedzenie sa nevzťahuje na turistické a cykloturistické trasy, takže pri plánovaní výletov nemusíte meniť svoje pôvodné úmysly. Na zvýšenú opatrnosť upozorňujú aj ďalšie správy chránených území.

V čase akútneho nedostatku zrážok sú trávnaté a lesné porasty oveľa náchylnejšie na vznietenie a oheň sa nimi šíri rýchlejšie. Na vypuknutie veľkého lesného požiaru, ktorý spôsobí miliónové škody, tak niekedy stačí jediný nedostatočne uhasený ohorok z cigarety alebo založenie ohňa, ktorý sa rozšíri do okolitého prostredia. Vo štvrtok bola na Slovensku iba tretí raz v histórii meraní zaznamenaná teplota 40 stupňov Celzia. V momente, keď sa k extrémnemu suchu pridávajú aj vysoké teploty, je preto k návšteve prírody potrebné pristupovať maximálne zodpovedne a vyvarovať sa manipulácii s ohňom.

Ministerstvo životného prostredia pripomína, že pobyt v chránených územiach má svoje pravidlá stanovené Zákonom o ochrane prírody a krajiny a návštevným poriadkom konkrétneho národného parku či chránenej krajinnej oblasti. Už v územiach s 3. stupňom ochrany nie je povolené stanovanie, táborenie mimo zastavaného územia obce, zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb a vyhradených lokalít, zbieranie rastlín a ich plodov, púšťanie ohňostrojov mimo uzavretých stavieb,  či pohyb ľudí mimo vyznačených turistických chodníkov. Podmienky, za akých možno niektoré aktivity vykonávať nad rámec zákona upravujú návštevné poriadky jednotlivých národných parkov a chránených krajinných oblastí. MŽP preto odporúča všetkým návštevníkom, aby sa ešte pred samotným príchodom do chráneného územia oboznámili s jeho návštevným poriadkom.

 

Ministerstvo životného prostredia apeluje na milovníkov prírody, ktorí sa rozhodnú letné dni tráviť v chránených územiach a na obyvateľov žijúcich v  bezprostrednom okolí lesov, aby dodržiavali pravidlá, ktoré platia v jednotlivých územiach, vyhli sa manipulácii s otvoreným ohňom a dbali na zvýšenú bezpečnosť a prevenciu pred požiar.

Článok spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR v spolupráci s jednotlivými Správami NP ako aj Ministerstvom životného prostredia SR
Foto: Správa NP Veľká Fatra, Správa NP Slovenský raj, Správa Tatranského národneho parku

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...