SPOMIENKY NA LETO SO ŠTÁTNOU OCHRANOU PRÍRODY SR

SPOMIENKY NA LETO SO ŠTÁTNOU OCHRANOU PRÍRODY SR

V septembri sme si pre vás pripravili letnú fotografickú súťaž, kde sme sa spolu s vami prostredníctvom vašich fotografií chceli vrátiť ku krásnym letným zážitkom, ktoré ste strávili na turistike, dovolenke, prázdninách, prechádzke v prírode či už doma na Slovensku alebo v zahraničí.

Prihlásených fotografií sme dostali naozaj veľa, do súťaže sa zapojilo 67  fotografií, za čo sa touto cestou chceme poďakovať, avšak vyhrať môžu len tri fotografie s najvyšším počtom hlasov/ lajkov:

1.miesto: Nicolka Naďa Kleinová – dolina Zlomísk z brehu Popradského plesa (80 lajkov)

2. miesto: Martin Petra Slávik modrák, Jakubovské rybníky (42 lajkov)

3. miesto: Zuzana Chalúpková – rybačka Andovce (37 lajkov)

Špeciálna cena, ktorú udeľovala porota zložená z pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR, bola zameraná na tému CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín), kde ste sa mohli zapojiť fotografiou našich či zahraničných druhov rastlín a živočíchov.

Približne 5 800 druhov živočíchov a 30 000 druhov rastlín je pod ochranou dohovoru CITES. Z našich pôvodných druhov živočíchov sú do CITES zaradené napr. aj medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid, mačka lesná, vydra riečna, dravé vtáky – orly, sokoly,  jastraby, drop fúzatý a motýľ – jasoň červenooký.

Ale taktiež nemôžeme zabudnúť na sovy. Konkrétne jednu z nich nám poslal aj autor, ktorého oceňujeme: 

Peter Adámek - Sova dlhochvostá


Veľkosťou ju prekoná už len výr skalný. Domovom tohto operenca sú zmiešané a listnaté lesy, s obľubou sa usádza najmä v starých bučinách. Ohrozovaný je najmä lesohospodárskou činnosťou, predovšetkým ťažbou starých porastov s veľkými dutinami či polozhnitými pahýľmi kmeňov stromov. Poteší ho nainštalovaná búdka, ktorá môže významne pozitívne ovplyvniť početnosť.

V súčasnosti je podľa platnej legislatívy zakázané držať pierka vtákov chránených CITES dohovorom.

Do súťaže sa zapojili dve fotografie s témou CITES, preto sme sa rozhodli oceniť obidve. Tou druhou je fotografia s veľmi nenápadnou, no o to hodnotnejšou orchideou. Oceňujeme tento nález, ktorý určite stojí za upozornenie:

Eva Bošnovičová - Pokrut jesenný

K najneskôr kvitnúcim druhom európskych orchideí, práve v týchto dňoch je Pokrut jesenný (Spiranthes spiralis). Rastie najmä na chudobných lúkach, pasienkoch či v riedkych krovinách a vo svetlých borovicových lesoch od nížin až do výšky 1 500 m.n.m.. Naša orchidea je zaradená medzi kriticky ohrozené druhy a  zároveň je najohrozenejšou rastlinou Európy, chránenou medzinárodným dohovorom CITES. Viac na: http://www.sopsr.sk/web/?cl=20554.

Súťaž bola vyhlásená aj na facebookovej stránke NP Poloniny, kde sa zapojilo ďalších 50 fotografov so svojimi krásnymi zábermi. Medzi ocenených zaraďujeme tieto fotografie:

1. miesto: Anna Janko
– Starina (115 lajkov)


2. miesto: Janka Janková Jakubová
– Lom Beňatina (72 lajkov)

3.miesto: Sofia Sofinka – Morské oko (71 lajkov)


Všetkým oceneným výhercom gratulujeme!

Všetky správy

May

Počuli ste, že...