Chránené územia sú v 3. tisícročí nevyhnutné pre život

Chránené územia sú v 3. tisícročí nevyhnutné pre život

     Takmer v každej krajine našej modrej planéty nájdeme určitú formu chránených území (CHÚ). Terminológia sa môže líšiť. Vo svete ich poznáme neúrekom, dokonca viac ako 1000. Najznámejšie sú pravdepodobne prírodné rezervácie a národné parky, ale nesmieme zabúdať ani na chránené krajinné oblasti, či chránené areály, ktoré sú charakteristické pre naše malebné Slovensko.

      K roku 2009 existovalo na súši Zeme (okrem Antarktídy) 155 184 chránených území a v rámci teritoriálnych vôd 6 810 chránených morských území. Medzi jednotlivými regiónmi sú však veľké rozdiely. Najvyšším podielom terestrických aj vodných chránených území z celkovej rozlohy sa v roku 2009 môže pochváliť Latinská Amerika (19,9 %) nasledovaná východnou (15,3 %) a západnou (14,5 %) Áziou. Na opačnej strane rebríčka stojí Oceánia (1,6 %) a štáty Spoločenstva nezávislých štátov v Ázii (3 %). Najviac chránených území sa nachádza v Európe (102 084). Najmenej chránených území sa nachádza v Afrike (6 456). Najviac chránených morských území sa nachádza v Amerike (2 411).

     Nevyhnutnosť CHÚ je daná životným štýlom a potrebami človeka. Svoju bezohľadnosť, egoizmus a naháňanie sa za blahobytom potrebuje kompenzovať pokojom, obdivom a dočasným prebývaním v prírodnom – človekom nedotknutom území. Tam sa lieči, hľadá sa, čerpá silu a učí sa. Učí sa počúvať, učí sa porozumieť prírodným procesom a zároveň ich chráni, aby sa mal z čoho učiť. V niektorých CHÚ aj uvážene zasahuje, ak to má odborné opodstatnenie. Spolu s prírodnými procesmi sa samozrejme snaží ochrániť aj obrovské množstvo vzácnych organizmov.

      Začiatky modernej – systémovej ochrany prírody siahajú do konca 19. a začiatku 20. storočia. Azda najznámejším chráneným územím je najstarší národný park na svete Yellowstone vyhlásený v roku 1872. Na našom území boli prvé vyhlásené lesné rezervácie Slovenská Ľupča – Ponická Huta a Slovenská Ľupča – Šalková (v súčasnosti národná prírodná rezervácia Ponická dúbrava a NPR Príboj) v roku 1895. Nasledovala anorganická rezervácia Szabóova skala v roku 1907. Prvý národný park uzrel svetlo sveta 1.1.1949 a bol ním TANAP.

     O tom, že ľudia potrebujú chránené územia svedčí ich návštevnosť. Je až neuveriteľné, že ročná návštevnosť TANAP-u  je so svojimi 3,5 miliónmi na úrovni najznámejších amerických národných parkov (Yellowstone a Yosemite). Zaujímavé čísla prichádzajú aj zo susedného Česka, kde KRNAP ročne navštívi 11 miliónov návštevníkov, čo je zase na úrovni najstaršieho NP Peak District vo Veľkej Británii. A v úplne neuveriteľných číslach sa pohybuje japonský NP Fuji – Hakone – Izu, ktorý za rok príde objavovať 100 miliónov návštevníkov. Nezaostáva ani Čína, ktorá vo svojich chránených územiach ročne registruje 128 miliónov obdivovateľov.

    

 Autor článku: Mgr. Karol Pepich, námestník generálneho riaditeľa ŠOP SR pre ochranu prírody a krajiny        

 Zdroj číselných údajov v texte: UMB Banská Bystrica, Správa TANAP, internet

 

Všetky správy

May

Počuli ste, že...