Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v piatok 23. októbra rozhodlo o odstrele 50-tich vlkov v nadchádzajúcej poľovníckej sezóne, a to za rovnakých podmienok ako v minulom roku. Oproti minulému roku, kedy bola stanovená kvóta 35 vlkov, sa teda jedná o vyšší počet. Štátna ochrana prírody SR presadzovala nulovú kvótu, no argumenty ochranárov neboli zohľadnené.
„Je to horšie, ako bol najhorší nami očakávaný scenár,“ skonštatoval krátko po zasadnutí komisie generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska a vyjadruje počudovanie, že neboli zohľadnené odborné argumenty ochranárov. „Uviedli sme, že nebol zistený súvis medzi výškou odstrelu a miestom výskytu škôd, resp. celkovou výškou škôd na domácich zvieratách. Škody na nich totiž od roku 2016 stagnujú napriek tomu, že sa kvóta odstrelu vlka v posledných rokoch znižovala,“ vysvetľuje Dušan Karaska. ŠOP SR taktiež deklarovala záujem o stretnutie so zástupcami chovateľov domácich zvierat, najmä oviec a kôz, za účelom jednak realizácie preventívnych opatrení na znižovanie škôd spôsobených vlkom a taktiež zlepšenia postupu pri uplatňovaní náhrad škôd spôsobených touto šelmou.
Generálny riaditeľ ŠOP SR poukazuje zároveň na fakt, že narastá uhrádzanie škôd na zveri poľovníckym združeniam a v roku 2019 sa uhradilo viac poľovníkom ako poľnohospodárom. V iných krajinách sú preplácané len škody na hospodárskych zvieratách a nie na poľovnej zveri. Navyše poľovná zver v súčasnosti dosahuje vysoké počty a v poľnohospodárstve a lesníctve robí ďaleko vyššie škody ako vlk. „Je to veľmi zlé, lebo škody spôsobené zverou sú i viac ako desaťnásobne vyššie, ako škody vlkom,“ hodnotí generálny riaditeľ ŠOP SR. Vlk má v prírode nezastupiteľnú funkciu, a preto je podľa ŠOP SR nevyhnutné mu zaručiť celoročnú ochranu.
Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie ŠOP SR