Zožral, alebo teda nezožral vlk Červenú Čiapočku? Je vlk skutočne taká krvilačná beštia? Máme sa báť vlka? Tak to boli základné otázky, na ktoré sme sa snažili odpovedať deťom, žiakom a verejnosti a zároveň im dať pravdivé informácie o tejto šelme v Krajskej knižnici v Žiline.
V spolupráci s Krajskou knižnicou v Žiline a neziskovou organizáciou Zmysel života sme počas aprílového dňa strávili odhaľovaním týchto skutočností. Podujatie sme nazvali “DEŇ VLKA” a bolo zavŕšením projektu “Ako vlk NEzožral Červenú čiapočku”. Projekt je súčasťou trojročného cyklu “Príbehy troch šeliem”, ktorý je zameraný na zlepšenie povedomia o šelmách obývajúcich naše lesy. Viac informácií o projekte si prečítajte tu – http://npmalafatra.sopsr.sk/ako-vlk-nezozral-cervenu-ciapocku/
Výukový program pre materské školy
Hneď ráno sme privítali deti z MŠ Bitarová a potom z MŠ Stavbárska v Žiline. Na úvod sme sa s deťmi rozprávali o tom, aké rozprávky poznajú, poskladali sme si puzzle z rozprávok a hľadali sme, akú majú vybrané rozprávky spoločnú postavu. Bol nim vlk a vystupoval tu ako zlý, veď zožral Červenú Čiapočku, tri prasiatka a aj sedem kozliatok. Je to však naozaj tak?
Na milé prekvapenie k nám prišla živá a naozajstná Červená Čiapočka spolu so svojim “vlkom”, ktorú presvedčivo zahrala Maťka Michalková z neziskovej organizácie Zmysel života, spolu so svojím krásnym psíkom s ešte krajším menom Víla. Obom so srdca ďakujeme, pohľad na rozžiarené tváričky detí, keď sa zjavila vo dverách bol neopísateľný.
Čiapočka deťom čítala z knižky “Po stopách vĺčika”, venovanej životu vlka. Aby si deti poznatky o vlkovi lepšie vizuálne zapamätali, spoločne sme si vyrábali plagát, ktorý si potom deti mohli zobrať do škôlky. V časti o živote vlka nám Čiapočka čítala o vlčici ako sa stará o vĺčatá a na svojom “vlkovi” – psíkovi, deťom ukázala aké má telo vlk a aký je rozdiel medzi vlkom a psom. Na plagát sme nalepili obrázky vlčice, a vlčej rodiny – svorky.
V ďalšej časti nám Červená Čiapočka čítala o potrave vlka, ukázali sme si na obrázku ako si vĺčatá pýtajú jesť. Každé dieťa dostalo nejakú potravu a spoločne sme ju triedili na dve skupiny, čím sa vlk živí a čím nie. A tak nám vznikla ďalšia časť plagátu s potravou vlka. Finálnou bodkou a utvrdením, že vlk nežerie čiapočku, ani iné deti bola ukážka trusu vlka v skúmavke, v ktorom boli chlpy a teda ešte zdôraznenie, že vlci žerú hlavne choré, slabé zvieratá a zdochliny. V ďalšej časti príbehu vlčica s vĺčatami v lese stretla poľovníkov a museli sa schovať pred nimi. Tu sme si s deťmi rozprávali prečo sa bojíme vlkov, ako môže človek chrániť ovce pred vlkmi a ukazovali obrázky, ktoré si nalepili opäť na plagát. Pri čítaní sme sa dostali do zimy a tu sme si hovorili, ako sú vlci prispôsobení zime a ukázali sme si sadrový odliatok stopy vlka. Zahrali sme sa na vlkov bežiacich v snehu, aj sme pekne “čiarovali” ako správni vlci šetriaci energiu. Na konci stopovej dráhy deti čakal “vlk”, ktorého si mohli deti pohladkať. Výsledný plagát sme potom opečiatkovali stopou vlka a robili stopové dráhy. Deti sa tak prostredníctvom čítaného príbehu o živote vlka a zážitkovými aktivitami presvedčili, že vlk v prírode má svoje nezastupiteľné miesto.
Beseda pre druhý stupeň ZŠ
V predpoludňajších hodinách do knižnice zavítali žiaci 5. ročníka zo ZŠ vo Višňovom. V odbornej prezentácii sme sa aj týmto starším žiakom snažili poopraviť obraz o vlkovi a rozvíjať zodpovedný vzťah k zvieratám. V prezentácii s besedou nechýbali informácie o odborných štúdiách na Slovensku, o monitoringu vlka v Malej Fatre, ukázali sme si stopy vlka a trus v skúmavke. Deti si pozreli reportáž z monitoringu šeliem a v ďalšom videu videli ako má byť správne vychovaný strážny pes, ktorý dokáže ochrániť ovce. Vo videu o “medveďom strome” žiaci videli ako zvieratá využívajú niektoré stromy ako sociálnu sieť.
Výstava detských prác
Súčasťou Dňa vlka bolo aj otvorenie VÝSTAVY DETSKÝCH PRÁC s názvom “AKO VLK NEZOŽRAL ČERVENÚ ČIAPOČKU”, kde si deti, žiaci mohli pozrieť krásne kresby, veľké plagáty o vlkovi, komixy, či si mohli pozrieť a prečítať nové rozprávky o Červenej Čiapočke s alternatívnym koncom. Po ukončení výstavy práce prevezmeme ku nám na Správu Národného parku Malá Fatra a osobitne vyhodnotíme.
Svojimi prácami sa zapojili tieto školy: ZŠ s MŠ O. Štefku Varín, ZŠ Lichardova, Žilina, CSŠ R. Zaymusa, Žilina, ZŠ Nové Zámky, ZŠ Dubové, ZŠ Karpatská, Žilina, SŠI Internátna Žilina a Skupina domáceho vzdelávania NARNIA, Žilina.
Všetkým zúčastneným školám ďakujeme.
Beseda pre verejnosť
UKONČENÍM DŇA VLKA BOLA PREZENTÁCIA SPOJENÁ S BESEDOU PRE VEREJNOSŤ, na ktorej svoje odborné poznatky a skúsenosti prezentoval strážca Národného parku Malá Fatra Mgr. Tomáš Flajs.
Dúfame, že týmto dňom sa nám podarilo zbúrať niektoré mýty o vlkoch, vzbudiť k nemu sympatie a hlavne vyzdvihnúť fakt, že vlk v prírode má svoje nezastupiteľné miesto. Musíme byť hrdý na to, že na Slovensku ešte vlky máme a aby sme ich mali aj v budúcnosti, je potrebné vlky a ich prostredie chrániť.
Autori: Gabriela Kalašová a Miriam Balciarová, Škola ochrany prírody Varín
Výukový program pre MŠ “Po stopách vĺčika” spestrila svojou prítomnosťou Červená Čiapočka.
- Červená Čiapočka číta deťom rozprávku o vĺčikovi.
- Červená Čiapočka číta deťom rozprávku o vĺčikovi.
- Deti poznávajú telo “vlka”.
- Vo vlčích stopách.
- Na konci stopovej dráhy čaká “vlk”.
- Na konci stopovej dráhy čaká “vlk”.
Výstava detských prác s názvom “Ako vlk NEzožral Červenú Čiapočku”