Svetový deň vtáctva – tohtoročná zima zaskočila aj migrujúce vtáctvo

Svetový deň vtáctva – tohtoročná zima zaskočila aj migrujúce vtáctvo

Sťahovavé vtáky patria oddávna k poslom prichádzajúcej jari. Príchod jari a prílet sťahovavých druhov je očakávanou udalosťou aj medzi širokou verejnosťou.

Korene Svetového dňa vtáctva, ktoré si pripomíname v nedeľu 1. apríla, siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a prvotne bol spájaný aj s oslavou stromov. Pre ornitológov je 1. apríl dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná čas, asi dve tretiny, práve v tomto mesiaci, ktorý je tiež vhodný na pozorovanie operencov. Sťahovavé druhy vtákov sa vracajú zo Stredomoria a Afriky na svoje hniezdiská.

Púť sťahovavých vtákov je nebezpečná. Okrem prekonania obrovských prekážok ako je púšť Sahara alebo veľké vzdialenosti ich ohrozuje aj strata vhodných miest na odpočinok a kŕmenie počas náročnej migrácie. Aj na európskych hniezdiskách sa situácia pre mnohé druhy zhoršuje. Žiaľ, až na niekoľko výnimiek, početnosť väčšiny druhov operencov dlhodobo klesá. Vtáky totiž veľmi citlivo reagujú na intenzívne hospodárenie v krajine, napríklad na chemizáciu a tým spojený úbytok hmyzu. Veľký problém je aj ničenie mokradí a nadmerná ťažba dreva. Sťahovavé vtáky musia čeliť počas migrácie mnohým nástrahám, ako je ilegálny lov v Európe v oblasti Stredozemia, na Blízkom východe a v Afrike. Každú jar preto s napätím očakávame, či sa k nám do dvora vrátia práve tie naše bociany či lastovičky... Obrátiť pozornosť na nebezpečenstvá, ktoré ohrozujú vtáctvo a ich biotopy na celom svete, ako aj pomôcť ich ochrane je hlavným cieľom Svetového dňa vtáctva.

ARKTICKÁ ZIMA ZASKOČILA MIGRUJÚCE VTÁCTVO 

Vtáčia migrácia je fascinujúci prírodný úkaz. Vtáky majú dokonalé inštinkty, ktorými sa riadia počas ďalekej púte. Orientujú sa na základe polohy Slnka, Mesiaca, hviezd, magnetizmom Zeme či dĺžkou dňa a noci. Vnútorné hodiny im tak diktujú, že už je čas návratu zo zimovísk z juhu na severské hniezdiská.

Počas tohtoročného putovania však sťahovavé vtáky zaskočil vpád arktickej zimy. V polovici marca, kedy vrcholí migrácia, práve mínusové teploty, sneženie, silný vietor a poľadovica   prekvapili migrujúce spevavce, bahniaky, vodné vtáky, či dokonca bociany biele. V mnohých slovenských regiónoch  zaznamenali ornitológovia vtáctvo v núdzi. Situácia bola rovnaká nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, napríklad v Maďarsku, Rumunsku či Bulharsku. Sociálnymi sieťami sa šírili obrázky a videá premrznutých bocianov, ktorých perie pokryl mrznúci dážď, či množstva vtáctva pri cestách, kde sa snažia na nezasnežených kúskoch hľadať potravu.

"Pre tie, ktoré doleteli do týchto krutých podmienok, môžu byť dôsledky fatálne. Nedostatok potravy v premrznutej a zasneženej krajine spôsobí náhly úhyn najmä u druhov s rýchlym metabolizmom. V čase núdze tiež strácajú plachosť a dochádza k častým kolíziám s autami, či stretom s rôznymi objektmi. Ak aj zvládnu takéto nepriaznivé podmienky a prežijú, ich reprodukčná kondícia bude oslabená a tento rok nemusia vychovať mláďatá." uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.                                             


Najhoršia situácia bola na východom Slovensku, kde na problém upozorňovali aj obyvatelia. Pri cestách bolo možné vidieť obrovské množstvo spevavcov, napríklad cíbikov chochlatých či čajok smejivých. Veľké počty vtákov sa snažili doplniť si energiu na vtáčích kŕmidlách. Kritickú situáciu potvrdzovala aj skutočnosť, že inak semenožravé druhu vtákov konzumovali ovocie.

 

Cíbiky chochlaté v obci na krajnici zasneženej cesty
Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko

 

Bociany biele hľadajúce potravu v zasneženej krajine 
Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko

V prípade nálezu oslabnutých jedincov je nevyhnutné kontaktovať odborníkov a privolať pomoc. Kontaktujte číslo 112 a potom príslušné pracovisko Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky. Zoznam zariadení (rehabilitačné a chovné stanice) na záchranu živočíchov na Slovensku je zverejnený na http://www.sopsr.sk/web/?cl=32.

PRVÉ JARNÉ PRÍLETY SŤAHOVAVÝCH DRUHOV VTÁKOV

Nepriaznivé počasie zasiahlo prílety prvých navrátilcov, ktoré prezimovali v južnej alebo západnej Európe. Neskôr sa k nim pridávajú aj africké migrujúce druhy. Koncom februára prilietajú tradične prvé cíbiky chochlaté, škovránky, holuby hrivnáky a škorce.

Podľa informácií SOS / BirdLife Slovensko boli tento rok prvé cíbiky chochlaté pozorované 25. februára pri obci Koš (údaj od Eduarda Tataya), škovránky boli pozorované 26. februára v Prírodnej rezervácii Cúdeninský močiar, okres Veľký Krtíš (údaj od Mariana Mojžiš a Dušana Kerestúra). Prvý prílet bociana bieleho bol zaznamenaný už 8. marca v obci Zohor, okres Malacky (údaj od Ruda Jurečka) a v ten istý deň boli pozorované dva holuby hrivnáky v Košiciach, Nad jazerom (údaj od Jozefa Illára).

Prvá lastovička k nám priletela 10. marca do obce Martovce v okrese Komárno (údaj od Petra Petluša), o tri dni neskôr bol napríklad pozorovaný bocian čierny v obci Vrbovka, okres Veľký Krtíš (údaj od Dušana Kerestúra).

Z dravcov bola ako prvá pozorovaná kaňa močiarna 6. marca v obci Koláre,  okres Veľký Krtíš (údaj od Armanda Majera) a 21. marca bol zaznamenaný kršiak rybár na Devínskom jazere (údaj od Štefana Bunčeka). Posledný údaj z databázy uvádza pozorovanú hrdzavka potápavú 25. marca na  Peterskom štrkovisku medzi hrádzou Váhu a štátnou cestou Piešťany – Hlohovec (údaj od Katarína Hrinčová).

Postupne k nám priletia ďalšie druhy, ako napr. krakľa belasá, výrik lesný, rybár riečny a ako posledné priletia dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, ktoré zimujú v Indii.

Prílety sťahovavých vtákov môžete s nami sledovať a zadávať svoje prvé záznamy na nasledovných webových stránkach:

  • jarné prílety všetkých sťahovavých druhov operencov sú zaznamenávané na vtaky.sk/springarrivals
  • prílety 5 najznámejších sťahovavých druhov – bocian biely, lastovička, kukučka, dážďovník a včelárik zlatý – zaznamenávajú školáci v celej Európe v rámci kampane Jar ožíva – Spring alive na webovej stránke springalive.net

Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým je možné odhaliť zmeny spôsobené globálnym otepľovaním. Dnes sa už čiastočne začínajú prejavovať vplyvy klimatických zmien aj na vtáky.

K OSLAVE SVETOVÉHO DŇA VTÁCTVA SA MÔŽE PRIDAŤ KAŽDÝ Z NÁS, napríklad aj tým, že zavesí do záhrady vtáčiu búdku, zasadí vo svojej záhrade strom, alebo krík s plodmi, alebo zabráni vypaľovaniu trávy.

 

Popis foto: Kŕmenie mláďat lastovičiek
Zdroj: wikipedia

 

Popis foto: Červenák karmínový
Zdroj: wikipedia

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy

Zdroj:

http://www.vtaky.sk/

http://www.vtaky.sk/press/show/242

https://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2012/tlacove-spravy-marec-2012/navrat-vtakov-je-plnom-prude-prichadza-1-april-svetovy-den-vtactva.html

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...