Ecological status assessment, reconstruction, and presen-tation of border wetlands

Názov projektu (EN):  Ecological status assessment, reconstruction, and presentation of border wetlands

Akronym projektu:     WETWORKS

Operačný program:    INTERREG VI-A Maďarsko-Slovensko 2021 – 2027

Obdobie realizácie:     09/2024 – 02/2027

Rozpočet projektu:     752 655,64 EUR  z toho:
                                          rozpočet ŠOP SR= 401 643,90 EUR

Opis projektu:

V súlade s vodnou politikou EÚ sa projekt zameriava na cezhraničné povodie v chránených oblastiach (CHKO Cerová vrchovina a oblasť pôsobenia NP BÜKK).

Hlavným cieľom je posúdiť zamorenie prirodzených pohraničných mokradí a ich priľahlých sprievodných oblastí suchozemskými inváznymi druhmi rastlín v konkrétnych úsekoch rieky Ipeľ v HU a SK, ochrana a obnova mokradí v prevádzkovej oblasti chránenej krajinnej oblasti CHKO Cerová Vrchovina (SK), v oblasti skupiny prameňov Kács (HU) a kontrola inváznych druhov. Na dosiahnutie tohto spoločného cieľa sa v cieľových oblastiach vykonajú rôzne prieskumy na posúdenie ekologického stavu mokradí (napr. letecké mapovanie inváznych druhov rastlín, prieskum bobrích rybníkov na základe už určených lokalít). Základné prieskumy sa doplnia aktivitami biomonitoringu v existujúcich a budúcich mokradiach ovplyvnených rozvojom. Zachovanie a vytvorenie týchto biotopov bude kľúčové. HPP plánuje zlepšiť stav mokradí pozdĺž pramennej oblasti rieky Kács, zatiaľ čo SK partner plánuje rozvoj mokradí Fenek a Šiatorská Bukovinka s cieľom zachovať biodiverzitu v dlhodobom horizonte. Budú sa organizovať semináre a fóra a pripravia. Pripravia sa publikácie, brožúry a krátke filmy o problematike ochrany mokradí.

Inovatívnym prvkom bude mobilná učebňa na SK strane, ktorá prispeje k zvýšeniu povedomia
o význame mokradí a biodiverzity prostredníctvom novej zážitkovej formy vzdelávania.

Hlavné aktivity ŠOP SR:

  1. Mapovanie inváznych druhov rastlín hyperspektrálnou technológiou + Chemický rozbor pôdy a vody na Šiatorskej Bukovinke

Hyperspektrálny prieskum inváznych druhov na rieke Ipoly, chemický rozbor pôdy a vody na Š. Bukovinka. Naším cieľom je vykonať chemický rozbor v Šiatorskej Bukovinke, ktorý obsahuje rozbor pôdy a vody pred a po odstránení invázneho druhu. Inovatívne mapovanie šírenia inváznych druhov rastlín technológiou hyperspektrálneho diaľkového prieskumu Zeme na rieke Ipeľ.

  1. Manažment bobra

Cieľom aktivity je posúdenie rozšírenia bobra európskeho (Castor fiber) v povodí rieky Ipeľ, identifikácia konfliktných úsekov na vybraných vodných tokoch podľa stanovenej metodiky, identifikácia možných problémov (usadzovanie hrádzí, upchávanie priepustov, zaplavovanie ciest alebo pozemkov, prípadne škody na majetku).

  1. Zoologický výskum a monitoring v CHA FENEK
  • Monitoring a výskum vo Fenek- zoologický výskum rôznych skupín živočíchov. Výskum pozostáva z 9 taxonomických skupín (Mollusca, Crustacea, Odonata, Coleoptera, Osteichthyes, Amphibia, Reptilia, Aves, Mammalia: Chiroptera, Lutra lutra) + mokraďové biotopy, kt. v mokradiach je vhodné skúmať najmä za účelom stanovenia vhodných manažmentových opatrení v budúcnosti.
  1. Ochrana mokradí, opatrenia manažmentu biotopov v oblasti CHA Fenek
  • Navrhované manažmentové opatrenia (vytváranie rybníkov) v CHKO Fenek zmiernia vysychanie v kritických obdobiach, zlepšia podmienky pre zver a zmenia vplyv sucha na zver v širšom okolí.
  • Týmto pilotným opatrením sa v lokalite CHKO Fenek (k.ú. Petrovce) vytvorí malé jazierko čím celkovo táto aktivita podporí ochranu biodiverzity nielen v tejto oblasti.
  1. Odstránenie inváznych druhov v Šiatorskej Bukovinke

Odstránenie inváznych druhov rastlín (Alilanthus altissima) v Šiatorskej Bukovinke realizovaná externými odborníkmi. Úzka spolupráca s vlastníkom pozemkov a správcami pozemkov.

  1. Environmentálna výchova

zvýšenie povedomia o dôležitosti zachovania biodiverzity a ochrany obyvateľov mokradí bude zakúpená mobilná učebňa so všetkým potrebným vybavením pre vzdelávacie účely. Cieľovými skupinami budú najmä školy (MŠ, ZŠ, SŠ), samospráva a široká verejnosť

Inovatívnym prvkom bude mobilná učebňa na SK strane, ktorá prispeje k zvýšeniu povedomia o význame mokradí a biodiverzity prostredníctvom novej zážitkovej formy vzdelávania.

  1. Mokraďné biotopy - osvetová publikácia a krátke náučno-metodické filmy

-tlač publikácie 

-výroba krátkometrážnych filmov

Hlavný prijímateľ:

Národný park BÜKK

Partneri:

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky

Bükki Természetvédelmi, Kulturális és Ökoturisztikai Alapítvány

Informácie o operačnom programe: https://www.skhu.eu/


May

Počuli ste, že...