Program: Interreg Slovenská republika - Maďarsko 2014 – 2020
Názov projektu SK: Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Aggtelekského a Slovenského krasu
Názov projektu AJ: Medical/wellness tourism development in the world heritage caves of the Aggtelek and Slovak Karst
Akronym projektu: Aggtelek – Domica curative cave
Číslo projektu: SKHU/1601/1.1/035
Začiatok realizácie projektu: 1.11.2017
Koniec realizácie projektu: 31.07.2021
Rozpočet projektu ŠOP SR: 312 574,00 Eur
Celkový rozpočet projektu: 1 616 098,40 Eur
Vedúci prijímateľ: Národný park Aggtelek
Partner projektu: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Opis projektu:
Útvary Aggteleckého a Slovenského krasu sú medzinárodného významu vďaka svojej rozmanitosti útvarov. Cezhraničný jaskynný systém, ktorý disponuje vybudovanými vstupmi na oboch stranách hranice prijme každoročne viac ako 200 000 návštevníkov.
Rozvojové aktivity boli zamerané na 3 jaskyne jaskynného systému Baradla - Domica.
Liečebný účinok vzduchu jaskyne Béke pri obci Jósvafő sa prejavil skoro, v roku 1969 sa oficiálne stala jaskyňa 1. terapeutickou jaskyňou v Maďarsku. V súčasnosti je certifikácia jaskyne už neplatná (20-ročné obdobie) a vzhľadom na stav systému chodieb a následkom rôznych procesov už nie je aktívne využívaná.
Jaskyňa Baradla je jaskyňou s najdlhšou históriou skúmania a návštevnosti na území Maďarska. Odborníci skúmajúci túto jaskyňu už dávno spozorovali, že špeciálna klíma jaskyne disponuje liečebnými účinkami, a to vďaka hygienickému a mikrobiologické stavu tunajšej atmosféry, no doteraz jaskyňa neprešla certifikáciou.
V jaskyni Domica disponujúcej významnými geomorfologickými hodnotami došlo v roku 2010 k spusteniu aktivít zameraných na vytvorenie priestorov pre klimatickú terapiu v spodnej časti šachty Demek-lápa, avšak tieto priestory doposiaľ neboli dokončené.
Tento jaskynný systém je možné považovať aj v súčasnosti za atrakciu prevádzkovanú oboma krajinami spoločne, pričom prevádzka na účely terapie si vyžaduje ešte bližšiu súčinnosť orgánov zameraných na ochranu prírody.
Účelom projektu bolo vykonanie skúšok predpísaných pre účely certifikácie jaskýň cezhraničného jaskynného systému Aggteleckého a Slovenského krasu a získanie certifikátu liečebnej jaskyne.
Na slovenskej strane boli v rámci projektu z vykonané nasledovné práce:
TA3.COM - Ochranári otvorili vyhliadkové veže na pozorovanie vzácnych vtákov
RTVS.SK - Správy RTVS - V Domici začnú skúšať speleoterapiu
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/202130
ROŽNAVA.DNES24.SK - V Domici a Baradle objavili speleológovia vyše pol kilometra nových priestorov
ROŽNAVA.DNES24.SK - Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu
https://roznava.dnes24.sk/dobra-sprava-jaskyna-domica-bude-sluzit-aj-na-speleoterapiu-foto-345206
GEMER.KORZAR.SME.SK - Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu
https://gemer.korzar.sme.sk/c/22249160/jaskyna-domica-bude-sluzit-aj-na-speleoterapiu.html
SOBOTNIK.SK - Jaskyňa Domica chce ponúkať od roku 2020 speleoterapiu
https://sobotnik.sk/2019/11/domica-speleoterapia/
PRAVDA.SK - Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu
DNES24.SK - V Domici a Baradle objavili speleológovia vyše pol kilometra nových priestorov
PLUS7DNI.PLUSKA.SK – Ďalšia liečivá jaskyňa na Slovensku: Speleoterapiu objavili cez 2.svetovú vojnu
PLUS7DNI.PLUSKA.SK – Ďalšia liečivá jaskyňa na Slovensku: Speleoterapiu objavili cez 2.svetovú vojnu
GEMER.KORZAR.SME.SK - Jaskyňa Domica je na speleoterapiu vhodná. Potvrdil to skúšobný cezhraničný projekt
MYBYSTRICA.SME.SK - Peniaze z Európskej únie prospejú aj alergikom
https://mybystrica.sme.sk/c/22765134/peniaze-z-europskej-unie-prospeju-aj-alergikom.html (10/2021)
Tlačová konferencia 30.10.2019 - tlačová správa pozri [.pdf]
Tlačová konferencia 28.08.2020 - tlačová správa pozri [.pdf]
Tlačová konferencia 28.07.2021 - tlačová správa pozri [.pdf]
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.