Zoznam 10 lokalít navrhnutých do HU – SK projektov
Rozsiahly inventarizačný výskum nadväzuje na predchádzajúcu spoločnú aktivitu partnerov projektu – orgánov ochrany prírody v rámci projektu EKO-PLAIN-NET, v rámci ktorého bol spracovaný zoznam chránených druhov Szigetkozu (2009-2010). V rámci tohto projektu tento výskum bude rozšírený v Szigetköze o ďalšie chránené taxóny , na Žitnom ostrove na území CHKO Dunajské luhy na celé spektrum druhov skúmané projektom EKO-PLAIN-NET. Výskum bude realizovaný aj na územiach mimo ochrany (v Szigetkoze na štrkoviskách, odvodňovacích kanáloch, na Žitnom ostrove na priesakovom kanále vodného diela), ktoré majú bohatú faunu a flóru. Tieto výskumy slúžia na tvorbu odborného zázemia rozšírenia siete NATURA 2000. V rámci projektu boli tiež vybrané plochy v širšom území, ktoré doposiaľ neboli komplexne preskúmané, napr.:
Prírodná rezervácia Kopáčsky ostrov – botanický, zoologický prieskum
- Územie vyhlásené v roku 1976
- Výmera chráneného územia 826,20 ha
- Dôvod ochrany: mozaika špecifických stepných a lesostepných spoločenstiev a ukážok lesných spoločenstiev lužných porastov
Prírodná rezervácia Slovanský ostrov – botanický prieskum a prieskum biotopov
- Územie vyhlásené v roku 2009
- Výmera chráneného územia 343,77 ha
- Výmera ochranného pásma 25,56 ha
- Dôvod ochrany: zabezpečenie ochrany biotopov európskeho významu: Vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy (91E0) a prirodzené eutrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou plávajúcich a / alebo ponorených cievnatých rastlín typu Magnopotamion alebo Hydrocharition (3150) a druhov európskeho významu a druhov národného významu.
Prírodná pamiatka Panský diel – botanický, zoologický prieskum
- Územie vyhlásené v roku 1990
- Výmera chráneného územia 156,00 ha
- Dôvod ochrany: podunajská oblasť, zachovaná ako lesostep, s výskytom mimoriadne vzácnych, kriticky ohrozených druhov orchideí - vstavača ploštičného (Orchis coriophora), vstavača obyčajného (Orchis morio)
Prírodná pamiatka Devínska lesostep – botanický prieskum
- Územie vyhlásené v roku 1992
- Výmera chráneného územia 50,97 ha
- Dôvod ochrany: spoločenstvo kriticky ohrozených druhov rastlín. Vyskytujú sa tu xerotermné fytocenózy s kriticky ohrozenou koringiou rakúskou (Conringia austriaca)
SKUEV0089 Martinský les – botanický, zoologický prieskum
- Územie zaradené do zoznamu v roku 2004
- Výmera územia 574, 59 ha
- Dôvod ochrany: biotopy európskeho významu: Karpatské a panónske dubovo-hrabové lesy (91G0), Eurosibírske dubové lesy na spraši a piesku (91I0), Panónsko-balkánske cerové lesy (91M0) a druhy európskeho významu
NPR Burdov, časť „Skaly“ – zoologický (ornitologický) inventarizačný prieskum
- Územie vyhlásené v roku 1966
- Výmera chráneného územia: 3 641 400 m2
- Dôvod ochrany: Andezitová pahorkatina s najbohatšou teplomilnou flórou na Slovensku. Teplomilné dúbravy sa striedajú s lesostepou a s enklávami skalnej stepi. Množstvo vzácnych botanických druhov tu má jediné nálezisko v republike a najsevernejší výskyt v sev. Európe.
PR Búčske slanisko – botanický prieskum, zoologický prieskum
- Územie zaradené do zoznamu v roku 2004 - SKUEV 0069 Búčske slanisko
- Územie vyhlásené v roku 1993
- Výmera chráneného územia 20,40 ha
- Dôvod ochrany: ochrana biotopov európskeho významu: Nížinné a podhorské kosné lúky (6510), Vnútrozemské slaniská a slané lúky (1340) a druhov európskeho významu: zeler plazivý (Apium repens).
NPR Apálsky ostrov – botanický prieskum, zoologický prieskum
- Územie zaradené do zoznamu v roku 2004 – SKUEV 0092 Dolnovážske luhy
- Územie vyhlásené v roku ,1954, prevyhlásené KUŽP Nitra v roku 2002
- Výmera chráneného územia 85,97 ha
- Dôvod ochrany: ochrana biotopov európskeho významu: Lužné dubovo-brestovo-jaseňové lesy okolo nížinných riek (91F0), Aluviálne lúky zväzu Cnidion venosi (6440).
PR Lohótsky močiar – botanický prieskum, zoologický prieskum
- Územie zaradené do zoznamu v roku 2004 – SKUEV 00552 Lohótský močiar
- Územie vyhlásené v roku 1993
- Výmera chráneného územia 24,13 ha
- Dôvod ochrany: ochrana biotopov európskeho významu Prirodzené eutrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou plávajúcich a/alebo ponorených cievnatých rastlín typu Magnopotamion alebo Hydrocharition (3150), Nížinné vŕbovo - topoľové lužné lesy (91E0*).
Bodický kanál – SKUEV 0093 - botanický prieskum, zoologický (ichtyologický) prieskum
- Územie zaradené do zoznamu v roku 2004
- Výmera chráneného územia 2,90 ha
- Dôvod ochrany: Územie je navrhované z dôvodu ochrany biotopov európskeho významu: Nížinné a podhorské kosné lúky (6510) a druhov európskeho významu: zeler plazivý (Apium repens), plocháč červený (Cucujus cinnaberinus), plotica lesklá (Rutilus pigus), býčko rúrkonosý(Proterorhinus marmoratus), čík európsky (Misgurnus fossilis), hrebenačka vysoká (Gymnocephalus baloni), hrebenačka pásavá (Gymnocephalus schraetser), hlaváč bieloplutvý (Cottus gobio), pĺž severný (Cobitis taenia), boleň dravý (Aspius aspius), kolok vretenovitý (Zingel streber) a podkovár malý (Rhinolophus hipposideros).