Aktivity projektu

Pre rozvoj turistickej vybavenosti
Turistická vybavenosť má slúžiť na prezentáciu prírodných hodnôt dotknutých regiónov a priblížiť krásy území zaujímavou a zároveň šetrnou formou. Na tieto účely budú slúžiť dva solárne člny s mobilnou dobíjacou jednotkou v NP Fertő-Hanság, tzv. mobilné ekoflotily na oboch stranách hranice a založenie tzv. dunajského zeleného geocachingu na spoznávanie a spropagovanie prírodných krás formou pešej turistiky. K tejto aktivite sa pripájajú aj organizované výlety s ekoflotilou, cieľovou skupinou sú deti vo veku 10-18 rokov.

Pre vedeckú spoluprácu
Vedecká spolupráca v rámci projektu nadväzuje na skorší maďarsko-slovenský projekt EKO-PLAIN-NET z roku 2009-10, v rámci ktorého bol spracovaný zoznam chránených druhov regiónu Szigetköz. V tejto etape sa zoznam pre Szigetköz doplní o ďalšie chránené taxóny, kým na slovenskej strane (Žitný ostrov) bude realizované podobné mapovanie v plnom rozsahu. Mapovanie bude zároveň rozšírené aj na územia mimo ochrany (v Szigetköze o štrkoviská a odvodňovacie kanály, na Žitnom ostrove na priesakový kanál VDG), ktoré majú bohatú flóru a faunu. Získané poznatky budú tvoriť odborné zázemie/argumentačnú bázu pre prípadné ďalšie rozšírenie siete NATURA2000.

Pre zvýšenie ekologického povedomia obyvateľstva
Pre mládež pripravujeme eko -vzdelávacie aktivity najmä formou interaktívnej mobilnej výstavy prírodných hodnôt Podunajska (organizuje RRA Šamorín). Učitelia z oboch strán hranice budú mať možnosť zúčastniť sa metodicko-propagačných učiteľských workshopov , kde dostanú tipy a metodickú podporu ohľadom možností ekovýchovy priamo v teréne (organizuje Správa NP Fertő-Hanság).

Mobilná ekoflotila

Pozostáva z 30 terénnych bicyklov, 4 kanoe s kapacitou 8 osôb a náves so špeciálnym nadstavcom na prevoz kanoe, resp. bicyklov. Ekoflotilu na slovenskej strane má v úschove projektový partner RRA Šamorín. Podobná ekoflotila existuje aj na maďarskej strane, využíva ju projektový partner Pisztráng Kör Egyesület.

Výlety s ekoflotilou

Od jesene 2013 plánujeme spustiť jednodňové výlety za sprievodu RRA Šamorín, resp. ŠOP SR na lokality okolo Bratislavy, Šamorína, dunajských ramien, Veľkolélskeho ostrova a Číčovského mŕtveho ramena.

Interaktívna mobilná výstava prírodných hodnôt Podunajska

Výstava približuje lužné ekosystémy – vodu a pobrežné biotopy, močiare, mäkký a tvrdý lužný les s jeho typickými vtákmi. Vyrezávané modely zvierat sú v životnej veľkosti. Súčasťou takejto „interaktívnej hodiny“ je napr. aj skladanie potravového reťazca, pohľad do panoramatických obrázkov, spoznávanie vtáčieho spevu, magnetická tabuľa s vtákmi a ich habitatom, skladanie puzzle – leteckej snímky Dunaja v oblasti trojhraničia s krátkym výkladom a pobyt v dunajskej ponorke, kde sa deťom premieta 8-min. film o živote pod hladinou dunajských ramien.

Dunajská ponorka

Dunajská ponorka je plechová kapsula s kapacitou 6 osôb, ktorá je vybavená premietacím a audiozariadením vhodným na premietanie filmu. Bola vyhotovená za podpory Nadácie Orange.

Solárne člny

Z prostriedkov projektu budú zakúpené dva solárne člny, ktoré budú slúžiť na ekologicky šetrnú prezentáciu vodných ekosystémov Szigetközu a Mošonského Dunaja. Prevádzkovať ich bude Správa NP Fertő-Hanság. Dva solárne člny budú mať doplnkové zariadenia – dva prívesy a jedno plávajúce dobíjacie zariadenie. Technické parametre solárnych člnov: min. dĺžka 7 m, min. šírka 2,3m, min. plocha slnečných kolektorov 7 m2, min. výkon 10 kW, kapacita min. 10 osôb. Technické parametre plávajúceho nabíjacieho zariadenia: min. dĺžka 6m, min. šírka 2m, min. plocha slnečných kolektorov 25 m2, min. výkon 7 kW. Solárne člny budú mať základňu v Dunakiliti, ktoré zároveň bude aj východiskovým bodom prehliadok.

Zelený dunajský geocaching

Chceli by sme vytvoriť základy pre čoraz populárnejší geocaching (vyhľadávanie tzv. geoskrýš pomocou zariadení GPS), a to umiestnením 70, resp. 20 kusov geoskrýš na zaujímavé lokality na slovenskej, resp. maďarskej strane. Cieľom je okrem samotného vyhľadávania geoskrýš najmä propagácia prírodných krás a hodnôt Podunajska za účelom ich uvedomelej ochrany.

Učiteľské workshopy

V organizácii Správy NP Fertő-Hanság sa uskutočnia workshopy v dvoch turnusoch pre učiteľov biológie, zemepisu a envirovýchovy. Predpokladané termíny jeseň 2013 a jar 2014.