Cieľom projektu: Koordinované cezhraničné činnosti ochrany prírody pozdĺž maďarsko-slovenského úseku Dunaja - HUSK/1101/2.2.1/0133 je podpora ochrany prírodných hodnôt koordinovaným úsilím v podunajských pohraničných regiónoch Szigetköz (HU) a Žitný ostrov.
Lepšia turistická vybavenosť regiónu

Lepší prístup organizovaných turistických skupín k cenným a chráneným lokalitám na Podunajsku umožní tzv. ekoflotila – 30 kvalitných terénnych bicyklov v kombinácii so štyrmi osemmiestnymi člnmi typu canoe. Ekoflotila bude využívaná predovšetkým žiakmi základných, príp. stredných škôl na náučné výlety, ktoré sa budú realizovať na trasách spolunavrhovaných Štátnou ochranou prírody. Týmto spôsobom dokážeme skĺbiť ochranu prírody, vzdelávanie aj turizmus bez toho, aby sme vyrušovali vzácne druhy žijúce v lužnej alebo stepnej krajine pri Dunaji. Maďarský partner projektu, Správa NP Fertő-Hanság dovybaví svoju turistickú infraštruktúru solárnym člnom, ktorý bude používať na prezentáciu prírodných hodnôt regiónu Szigetköz pre turistov.
Vedecká spolupráca pri mapovaní vzácnych dunajských ekosystémov

V minulosti sa realizovali čiastkové výskumy vybraných plôch Podunajska tak na slovenskej, ako aj maďarskej strane. Spoločný výskum v rámci tohto projektu bude nielen sumarizovať a aktualizovať doterajšie dáta o faune, flóre a biotopoch, ale zahŕňa aj územia, ktoré doteraz neboli podrobne preskúmané (napr. vegetácia priesakového kanála Vodného diela Gabčíkovo). Výskum zahŕňa nielen lužné ekosystémy, ale aj reprezentatívne príklady stepných a halofitných lokalít ako napr. PP Panský diel a PR Búčske slanisko. Výstupom z projektu bude spoločný zoznam druhov Podunajska pripravený v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Národným parkom Fertő-Hanság v Maďarsku.
Zvýšenie ekologického a environmentálneho povedomia obyvateľov

Environmentálne povedomie ľudí sa najlepšie formuje spoznaním a obľúbením si prírody a prírodných krás. Pre deti sme pripravili okrem náučných výletov aj “školskú” formu spoznávania prírody, ktorá je však o dosť zážitkovejšia a zábavnejšia ako učiť sa z učebnice biológie. Výstava prírodných hodnôt Podunajska priblíži lužný ekosystém a jeho obyvateľov (najmä vtákov) interaktívnym spôsobom. Deti si môžu vyskúšať ponor do vôd dunajských ramien v tzv. dunajskej ponorke (výroba ponorky sa mohla uskutočniť za finančnej podpory Nadácie Orange v roku 2012), pozrieť si panoramatické 360° obrazy z vybraných dunajských lokalít, spoznávať vtákov podľa ich spevu alebo skladať potravový reťazec typický pre dunajský ekosystém. Pre staršie generácie pripravujeme tzv. zelený podunajský geocaching, nadviažuc na čoraz populárnejšiu turistickú disciplínu. Naše geoskrýše budú zamerané na objavovanie krásnych zákutí dunajskej prírody a okrem základných informácií v geoskrýši si záujemcovia môžu o jednotlivých lokalitách prečítať aj viac na virtuálnych paneloch. Sieť zeleného podunajského geocachingu bude pozostávať zo 70 skrýš umiestnených na Slovensku a 20 skrýš na maďarskej strane..