Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) presadilo realizáciu plánu rozvoja na Muránskej planine, ktorý pomôže regiónu pri jeho transformácii a zabezpečí nové pracovné miesta bez negatívneho dopadu na životné prostredie. Na stretnutí v piatok 7. mája so zástupcami samospráv, cestovného ruchu a Lesov SR to povedal štátny tajomník Michal Kiča.
„Rozvojové projekty budú zamerané na vytvorenie pracovných príležitostí, predovšetkým v sektore prírodného turizmu, prírode blízkeho obhospodarovania lesa a nadväzujúcich činností. Do výberu podporených činností a investícií v rámci rozvojových projektov sa zapoja všetci miestni aktéri formou účasti vo výberovej komisii,“ zdôraznil v piatok v Tisovci štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča. Na pilotné rozvojové projekty mäkkého turizmu pre NP Poloniny a NP Muránska planina má ísť 16 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti v rámci opatrení na adaptáciu regiónov na zmenu klímy. Podľa štátneho tajomníka je mäkký turizmus prioritou, keďže má vyššiu pridanú hodnotu a predstavuje sofistikovanejší a diverzifikovanejší sektor ako intenzívna ťažba dreva, čo môže pomôcť vidieckym regiónom zabrániť vyľudňovaniu.
„Piatkové stretnutie k Plánu obnovy a odolnosti v Tisovci sa nieslo v konštruktívnom duchu. Starostovia mali otázky týkajúce sa podmienok čerpania financií, zriadenia komisie na posudzovanie projektov a ďalších podrobností týkajúcich sa tohto plánu. V súvislosti s problematikou zonácie Národného parku Muránska planina Štátna ochrana prírody SR ponúkla zabezpečenie exkurzie do národných parkov Šumava a Bavorský les, kde sa ich zriadenie pozitívne prejavilo na rozvoji regiónu," informoval generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska a zároveň dodáva, že účastníkmi exkurzie by boli zástupcovia samospráv, subjektov cestovného ruchu a iných organizácií. V diskusii so zástupcami samospráv v týchto cezhraničných nemecko-českých národných parkov by mohli získať informácie ako postupovať pri trvaloudržateľnom rozvoji Národného parku Muránska planina.

Štátny tajomník Kiča vyslovil spokojnosť s veľkým záujmom o nový nástroj EÚ práve v týchto najcitlivejších regiónoch. „Otvárame komunikáciu o možných podobách podpory v nasledujúcich rokoch tak, aby finančné prostriedky smerovali do systematických a trvalo udržateľných zmien v ochrane prírody, do podpory miestnej podnikateľskej sféry a infraštruktúry pre návštevníkov regiónu. Verím, že aj ďalšie stretnutia budú rovnako prínosné a vo výsledku zabezpečíme ľuďom na Muránskej planine možnosť na lepší život,“ podčiarkol na záver štátny tajomník Kiča.
