Tajomného netopiera – raniaka obrovského objavili v nových lokalitách Slovenska

Tajomného netopiera – raniaka obrovského objavili v nových lokalitách Slovenska

Výskum tajomného netopiera - raniaka obrovského pokračuje. V tomto roku sa odborní pracovníci sústredili na mapovanie druhu metódou akustického monitoringu v oblasti Poľany a Klenovského vepra. Výsledky bádania hodnotia ako pozitívne, potvrdili reprodukciu tohto druhu v nových oblastiach Slovenska.

Výskum realizuje Ústav ekológie lesa SAV vo Zvolene v spolupráci so Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku a s podporou Štátnej ochrany prírody SR, správy CHKO Poľana a Lesov SR š.p., OZ Čierny Balog. Raniak obrovský (Nyctalus lasiopterus) patrí k najvzácnejším netopierom v Európe a doteraz sa jeho mapovanie sústredilo na oblasť Horehronia a NP Muránska planina. Tu sa výskumníkom podarilo nájsť stromové úkryty materských kolónií a sledovať pomocou GPS priestorovú aktivitu tohto lesného netopiera. „V letnej sezóne 2020 sa výskumná aktivita presunula smerom na západ v rámci predpokladaného areálu tejto izolovanej populácie, kde však chýbali akékoľvek údaje s výnimkou prvého záznamu druhu v roku 2005,“ hovorí Peter Kaňuch z Ústavu ekológie lesa SAV a upresňuje, že na mapovanie použili automatické ultrazvukové detektory, ktoré nahrávajú echolokačné signály netopierov a detektor monitoruje vybranú lokalitu niekoľko nocí.

Odchytený raniak obrovský, foto: Andrea Kaňuchová

Raniak lieta veľmi rýchlo a vysoko

„Analýzou spektrogramu týchto signálov môžeme určiť o aký druh sa jedná. V prípade tohto druhu je hlavná frekvencia najnižšie (okolo 17 kHz) z našich netopierov a súvisí to s tým, že lieta veľmi rýchlo a vysoko v otvorenom priestore,“ vysvetľuje Peter Kaňuch. Údaje z akustického monitoringu z viacerých lokalít Balockých vrchov si výskumníci potvrdili aj odchytom dospelých samíc a mláďaťa, čo nasvedčuje reprodukcii v území. Podľa odborníkov sa tento najväčší európsky netopier okrajovo vyskytuje v oblasti Slovenského krasu a Cerovej vrchoviny, no najstabilnejšia populácia sa vyskytuje práve na spomínanej Poľane, Veporských vrchoch a Muránskej planine. Ako úkryty mu slúžia dutiny v stromoch v zachovalých lesných porastoch. Podľa Petra Kaňucha je v pláne s výskumom tohto netopiera pokračovať. „Cieľom ďalšieho výskumu je prispieť k hlbšiemu poznaniu biotopových nárokov a umožniť tak efektívnu ochranu tohto fascinujúceho obyvateľa zachovalých prírodných lesov Slovenska.“

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie ŠOP SR

Zdroj: CHKO Poľana

Všetky správy

May

Počuli ste, že...