Názov projektu (EN): Ecological status assessment, reconstruction, and presentation of border wetlands
Akronym projektu: WETWORKS
Operačný program: INTERREG VI-A Maďarsko-Slovensko 2021 – 2027
Obdobie realizácie: 09/2024 – 02/2027
Rozpočet projektu: 752 655,64 EUR z toho:
rozpočet ŠOP SR= 401 643,90 EUR
Opis projektu:
Hlavným cieľom projektu Wetworks je ochrana a obnova mokradí. ŠOP SR vytvorí malé jazierko vo vysoko prioritnom mokrade Fenek v CHKO Cerová Vrchovina na Slovensku, ktoré prispeje k zadržiavaniu vody, a tým zlepší podmienky biotopov chránených druhov v území. Na území Riaditeľstva národného parku Bükk sa vytvorí mokraď v okolí skupiny prameňov Kácsi. Cieľom projektu je ochrana 4 špeciálnych druhov slimákov vyskytujúcich sa v tejto oblasti a vytvorenie nového biotopu.
Ďalším dôležitým cieľom projektu je prieskum suchozemských inváznych druhov rastlín vyskytujúcich sa na maďarskom (od Ipolytarnóc po Hont) a slovenskom (od vodnej nádrže Malinec po Kalondu) úseku rieky Ipeľ a kontrola inváznych druhov. Pri obci Sátorosbánya sa plánuje chemická likvidácia brezy myrty na ploche 2000 m2 , zatiaľ čo na okraji obce Ipolytarnóc sa bude likvidovať 1,3 ha priadky morušovej. Na dosiahnutie týchto spoločných cieľov budú odborníci vykonávať prieskumy súčasného ekologického stavu mokradí a monitorovať zmeny prostredníctvom biomonitorovacích činností po vykonaní zásahov.
Dôležitým inovatívnym prvkom projektu je obstaranie mobilnej učebne na slovenskej strane, ktorá pomôže zabezpečiť novú zážitkovú formu vzdelávania. Vybavení vozidlom na demonštráciu mokradí a ich biotopov budú môcť vykonávať vzdelávacie aktivity v prírode - pri jazerách, riekach a potokoch.
V rámci projektu sa budú organizovať workshopy a fóra, vydávať publikácie, viacjazyčné letáky a krátke filmy s cieľom zvýšiť povedomie o význame mokradí a ich ochrane. Budú tiež propagovať projekt a jeho výsledky.
Výsledkom projektu bude prieskum a obnova biotopov veľkej plochy a viacerých ohrozených druhov v slovensko-maďarskom pohraničí, čím sa im zabezpečí potrebná ochrana ekosystémov. Tie sú zároveň kľúčové pre zachovanie biodiverzity a riešenie spoločenských výziev a klimatických zmien.
Hlavné aktivity ŠOP SR:
Hyperspektrálny prieskum inváznych druhov na rieke Ipoly, chemický rozbor pôdy a vody na Š. Bukovinka. Naším cieľom je vykonať chemický rozbor v Šiatorskej Bukovinke, ktorý obsahuje rozbor pôdy a vody pred a po odstránení invázneho druhu. Inovatívne mapovanie šírenia inváznych druhov rastlín technológiou hyperspektrálneho diaľkového prieskumu Zeme na rieke Ipeľ.
Cieľom aktivity je posúdenie rozšírenia bobra európskeho (Castor fiber) v povodí rieky Ipeľ, identifikácia konfliktných úsekov na vybraných vodných tokoch podľa stanovenej metodiky, identifikácia možných problémov (usadzovanie hrádzí, upchávanie priepustov, zaplavovanie ciest alebo pozemkov, prípadne škody na majetku).
Odstránenie inváznych druhov rastlín (Alilanthus altissima) v Šiatorskej Bukovinke realizovaná externými odborníkmi. Úzka spolupráca s vlastníkom pozemkov a správcami pozemkov.
zvýšenie povedomia o dôležitosti zachovania biodiverzity a ochrany obyvateľov mokradí bude zakúpená mobilná učebňa so všetkým potrebným vybavením pre vzdelávacie účely. Cieľovými skupinami budú najmä školy (MŠ, ZŠ, SŠ), samospráva a široká verejnosť
Inovatívnym prvkom bude mobilná učebňa na SK strane, ktorá prispeje k zvýšeniu povedomia o význame mokradí a biodiverzity prostredníctvom novej zážitkovej formy vzdelávania.
-tlač publikácie
-výroba krátkometrážnych filmov
Hlavný prijímateľ:
Národný park BÜKK
Partneri:
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky
Bükki Természetvédelmi, Kulturális és Ökoturisztikai Alapítvány
Informácie o operačnom programe: https://www.skhu.eu/
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.