Ecological status assessment, reconstruction, and presentation of border wetlands



Názov projektu (EN):  
Ecological status assessment, reconstruction, and presentation of border wetlands

Akronym projektu:     WETWORKS

Operačný program:    INTERREG VI-A Maďarsko-Slovensko 2021 – 2027

Obdobie realizácie:     09/2024 – 02/2027

Rozpočet projektu:     752 655,64 EUR  z toho:
                                          rozpočet ŠOP SR= 401 643,90 EUR

Opis projektu:

Hlavným cieľom projektu Wetworks je ochrana a obnova mokradí. ŠOP SR vytvorí malé jazierko vo vysoko prioritnom mokrade Fenek v CHKO Cerová Vrchovina na Slovensku, ktoré prispeje k zadržiavaniu vody, a tým zlepší podmienky biotopov chránených druhov v území. Na území Riaditeľstva národného parku Bükk sa vytvorí mokraď v okolí skupiny prameňov Kácsi. Cieľom projektu je ochrana 4 špeciálnych druhov slimákov vyskytujúcich sa v tejto oblasti a vytvorenie nového biotopu.

Ďalším dôležitým cieľom projektu je prieskum suchozemských inváznych druhov rastlín vyskytujúcich sa na maďarskom (od Ipolytarnóc po Hont) a slovenskom (od vodnej nádrže Malinec po Kalondu) úseku rieky Ipeľ a kontrola inváznych druhov. Pri obci Sátorosbánya sa plánuje chemická likvidácia brezy myrty na ploche 2000 m2 , zatiaľ čo na okraji obce Ipolytarnóc sa bude likvidovať 1,3 ha priadky morušovej. Na dosiahnutie týchto spoločných cieľov budú odborníci vykonávať prieskumy súčasného ekologického stavu mokradí a monitorovať zmeny prostredníctvom biomonitorovacích činností po vykonaní zásahov.

Dôležitým inovatívnym prvkom projektu je obstaranie mobilnej učebne na slovenskej strane, ktorá pomôže zabezpečiť novú zážitkovú formu vzdelávania. Vybavení vozidlom na demonštráciu mokradí a ich biotopov budú môcť vykonávať vzdelávacie aktivity v prírode - pri jazerách, riekach a potokoch.
V rámci projektu sa budú organizovať workshopy a fóra, vydávať publikácie, viacjazyčné letáky a krátke filmy s cieľom zvýšiť povedomie o význame mokradí a ich ochrane. Budú tiež propagovať projekt a jeho výsledky.

Výsledkom projektu bude prieskum a obnova biotopov veľkej plochy a viacerých ohrozených druhov v slovensko-maďarskom pohraničí, čím sa im zabezpečí potrebná ochrana ekosystémov.  Tie sú zároveň kľúčové pre zachovanie biodiverzity a riešenie spoločenských výziev a klimatických zmien.

Hlavné aktivity ŠOP SR:

  1. Mapovanie inváznych druhov rastlín hyperspektrálnou technológiou + Chemický rozbor pôdy a vody na Šiatorskej Bukovinke

Hyperspektrálny prieskum inváznych druhov na rieke Ipoly, chemický rozbor pôdy a vody na Š. Bukovinka. Naším cieľom je vykonať chemický rozbor v Šiatorskej Bukovinke, ktorý obsahuje rozbor pôdy a vody pred a po odstránení invázneho druhu. Inovatívne mapovanie šírenia inváznych druhov rastlín technológiou hyperspektrálneho diaľkového prieskumu Zeme na rieke Ipeľ.

  1. Manažment bobra

Cieľom aktivity je posúdenie rozšírenia bobra európskeho (Castor fiber) v povodí rieky Ipeľ, identifikácia konfliktných úsekov na vybraných vodných tokoch podľa stanovenej metodiky, identifikácia možných problémov (usadzovanie hrádzí, upchávanie priepustov, zaplavovanie ciest alebo pozemkov, prípadne škody na majetku).

  1. Zoologický výskum a monitoring v CHA FENEK
  • Monitoring a výskum vo Fenek- zoologický výskum rôznych skupín živočíchov. Výskum pozostáva z 9 taxonomických skupín (Mollusca, Crustacea, Odonata, Coleoptera, Osteichthyes, Amphibia, Reptilia, Aves, Mammalia: Chiroptera, Lutra lutra) + mokraďové biotopy, kt. v mokradiach je vhodné skúmať najmä za účelom stanovenia vhodných manažmentových opatrení v budúcnosti.
  1. Ochrana mokradí, opatrenia manažmentu biotopov v oblasti CHA Fenek
  • Navrhované manažmentové opatrenia (vytváranie rybníkov) v CHKO Fenek zmiernia vysychanie v kritických obdobiach, zlepšia podmienky pre zver a zmenia vplyv sucha na zver v širšom okolí.
  • Týmto pilotným opatrením sa v lokalite CHKO Fenek (k.ú. Petrovce) vytvorí malé jazierko čím celkovo táto aktivita podporí ochranu biodiverzity nielen v tejto oblasti.
  1. Odstránenie inváznych druhov v Šiatorskej Bukovinke

Odstránenie inváznych druhov rastlín (Alilanthus altissima) v Šiatorskej Bukovinke realizovaná externými odborníkmi. Úzka spolupráca s vlastníkom pozemkov a správcami pozemkov.

  1. Environmentálna výchova

zvýšenie povedomia o dôležitosti zachovania biodiverzity a ochrany obyvateľov mokradí bude zakúpená mobilná učebňa so všetkým potrebným vybavením pre vzdelávacie účely. Cieľovými skupinami budú najmä školy (MŠ, ZŠ, SŠ), samospráva a široká verejnosť

Inovatívnym prvkom bude mobilná učebňa na SK strane, ktorá prispeje k zvýšeniu povedomia o význame mokradí a biodiverzity prostredníctvom novej zážitkovej formy vzdelávania.

  1. Mokraďné biotopy - osvetová publikácia a krátke náučno-metodické filmy

-tlač publikácie 

-výroba krátkometrážnych filmov

Hlavný prijímateľ:

Národný park BÜKK

Partneri:

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky

Bükki Természetvédelmi, Kulturális és Ökoturisztikai Alapítvány

Informácie o operačnom programe: https://www.skhu.eu/


May

Počuli ste, že...