Operačný program: Kvalita životného prostredia
Kód výzvy: OPKZP-PO1-SC131-2018-49
Kód žiadosti o NFP: NFP310010AYH2
Celkové oprávnené výdavky projektu: 2 982 134,30 €
Doba realizácie projektu: 6.6.2021– 30.12.2023
Opis a cieľ projektu:
Cieľom projektu je zlepšenie stavu ochrany druhov a biotopov a posilnenie biodiverzity vo vybraných lesných porastoch a trvalých trávnych porastoch sústavy Natura 2000. Ide konkrétne o 15 druhov vtákov, 1 druh hmyzu, 7 lesných a 1 nelesný biotop európskeho významu. Projektové územie sa nachádza v 19 územiach NATURA 2000. Tento cieľ bude naplnený prostredníctvom vybraných opatrení vychádzajúcich najmä z princípov prírode blízkeho obhospodarovania lesov a ďalších opatrení zameraných na zlepšenie vekovej, priestorovej a druhovej štruktúry a biodiverzity lesných porastov v projektovom území a na zabezpečenie dostatočného počtu stromov ponechaných na dožitie alebo hrubého mŕtveho dreva vo vybraných lesných porastoch. Navrhované opatrenia vychádzajú z vypracovanej ďalšej dokumentácie pre uvedené územia NATURA 2000 alebo zo schváleného programu starostlivosti o tieto územia a budú realizované v rámci lesohospodárskych činností pri obnove a výchove lesných porastov alebo v rámci rekonštrukcie drevinového zloženia vybraných porastov. Aktivity projektu podliehajú pravidlám štátnej pomoci v zmysle Schémy štátnej pomoci na poskytovanie služieb vo všeobecnom hospodárskom záujme v oblasti ochrany biodiverzity v znení dodatku č. 1 (ďalej aj „schéma / schéma pomoci“).
Vyhodnotenie plnenia aktivít projektu:
V rámci uvedených území NATURA 2000 bolo vybraných viacero lesných porastov v ktorých boli po dohode s obhospodarovateľmi lesa navrhnuté vybrané opatrenia na zlepšenie stavu a zároveň na zachovanie priaznivého stavu príslušných biotopov európskeho významu alebo druhov vtákov európskeho významu, ktoré sa v týchto porastoch alebo v ich bezprostrednom okolí nachádzajú.
Preto projekt obsahoval 10 samostatných opatrení, ktorými bolo zabezpečené zlepšenie stavu ochrany vybraných druhov vtákov a biotopov európskeho významu v projektovom území. Jednalo sa o nasledovné opatrenia:
Opatrenie č. 1: Obnova porastov – prirodzené drevinové zloženie
Opatrenie č. 2: Jemnejšie spôsoby obnovy lesných porastov
Opatrenie č. 3: Ponechanie stromov na dožitie
Opatrenie č. 4: Ponechávanie hrubého mŕtveho dreva
Opatrenie č. 5: Výchova mladých lesných porastov
Opatrenie č. 6: Premena drevinového zloženia – predsadby/predsejby a podsadby/podsejby
Opatrenie č. 7: Nahradenie chemickej ochrany
Opatrenie č. 8: Zmena štruktúry porastov v hlucháních lokalitách
Opatrenie č. 9: Ponechanie na samovývoj
Opatrenie č. 10: Kosenie
Vhodným použitím opatrení prírode blízkeho obhospodarovania lesov, bolo dosiahnuté posilnenie biodiverzity a celkové zlepšenie stavu ochrany druhov a biotop vo vybraných lesných porastoch.
23.6. Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Bonnský dohovor) - podľa miesta prijatia sa Dohovor nazýva tiež Bonský dohovor a je známy pod anglickou skratkou CMS. Dohovor je zameraný na ochranu a zachovanie terestriálnych, morských a lietajúcich migrujúcich druhov v celom ich areáli, pričom osobitnú pozornosť venuje tým druhom, ktorých stav prežívania je nepriaznivý.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.