img_1 img_2

VYPRACOVANIE KOMPLEXNEJ ŠTÚDIE ŠKÔD SPÔSOBENÝCH VEĽKÝMI ŠELMAMI A MOŽNOSTI ICH ELIMINÁCIE

E. Vypracovanie komplexnej štúdie škôd spôsobených veľkými šelmami a možnosti ich eliminácie

Aktivita priamo súvisí s monitoringom veľkých šeliem, nakoľko okrem zisťovania všetkých dôležitých charakteristík populácie veľkých šeliem (početnosť populácie, pohlavná a veková štruktúra, etológia ap.) je potrebné zistiť aj správanie sa veľkých šeliem (najmä medveďa) vo vzťahu k škodám na hospodárskych zvieratách, včelstvách, poľnohospodárskych kultúrach, čiže problém synantropizácie. Len na základe vykonanej aktivity dokážeme presnejšie povedať akým spôsobom dochádza k škodám spôsobených veľkými šelmami, resp. možnosti ich zníženia a úplnej eliminácie. Aktivita významne prispeje k riešeniu problematiky určenia vhodných ochranných opatrení a tiež k priaznivému stavu veľkých šeliem. Aktivita zároveň aj veľmi úzko súvisí s vypracovaním vykonávacích predpisov (vyhlášky, nariadenia vlády) k novonavrhovanému zákonu o ochrane prírody a krajiny, nakoľko v súčasnosti chýba podrobná právna norma zaoberajúca sa škodami spôsobenými veľkými šelmami. Na podklade tejto úlohy plánujeme vypracovanie tejto právnej normy, ktorá by riešila problematiku hlavne zisťovania, oceňovania a úhrady škody. Pri oceňovaní škôd je veľmi dôležitý spôsob ochrany majetku, pretože od dostatočného zabezpečenia by v budúcnosti mala závisieť aj výška uplatnenej náhrady.

Aktivita má jednu podaktivitu:
E1. Vypracovanie podrobného manuálu prevencie, oceňovania a vyplácania škôd spôsobených veľkými šelmami

V rámci podaktivity je potrebné vypracovanie komplexnej štúdie škôd spôsobených veľkými šelmami, ktorá bude mať praktický dosah pri riešení legislatívnych zmien v oblasti poľovníctva a ochrany prírody. Štúdia bude podrobne riešiť hlavne problematiku:
- zisťovania škôd,
- zhodnotenia existujúcich spôsobov ochrany proti škodám,
- oceňovania škôd,
- prevencie škôd,
- náhrad za obmedzené obhospodarovanie pri vzniku škôd,
- prevencie a ochrany pred nebezpečnými stretmi človeka s veľkými šelmami.

Empirický materiál potrebný na vypracovanie aktivity Štátna ochrana prírody SR každoročne eviduje a využíva pri vypracovávaní odborných stanovísk pri udeľovaní výnimiek na manažmentové opatrenia veľkých šeliem. Celá aktivita spočíva v pravidelnom štatistickom vyhodnocovaní uvedeného materiálu v závislosti od pravdepodobnej hustoty populácie, zisťovania názorov domácej odbornej a laickej verejnosti na škody spôsobené veľkými šelmami formou špeciálnych dotazníkov, zvyšovanie úrovne poznania obyvateľstva a farmárov o populácii veľkých šeliem, možnostiach ochrany majetku a zdravia obyvateľstva. Všetky uvedené výsledky budú detailne vyhodnotené, porovnávané so zahraničnými vedeckými štúdiami a následne zapracované do manažmentových plánov.

img_1

img_1