img_1 img_2

VYPRACOVANIE ŠTÚDIE KOMPLEXNÉHO ZISŤOVANIA STAVU POPULÁCIE VEĽKÝCH ŠELIEM A MAČKY DIVEJ NA SLOVENSKU POMOCOU PODPORNÝCH FORIEM MONITORINGU

D. Vypracovanie štúdie komplexného zisťovania stavu populácie veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku pomocou podporných foriem monitoringu

D1. Veľkoplošný monitoring veľkých šeliem
Táto metóda monitorovania stavu populácie na výberových modelových územiach Slovenska spočíva v opakujúcom sa pozorovaní (sčítavaní) jedincov priamym sledovaním, resp. pochôdzkou v teréne. V rámci metódy budú sledované údaje o:
- výskyte jedincov v danej lokalite,
- veľkosti a hustote populácie,
- pohlavnej a vekovej štruktúre,
- pohybe jedincov na výberovom modelovom území.

D1a. Stacionárny veľkoplošný monitoring veľkých šeliem na výberových plošných jednotkách
Jedná sa o spôsob monitoringu na základe tzv. stacionárov v letných mesiacoch. Pozorovatelia sú rozmiestnený v rámci modelového územia na jednotlivé lokality pozorovania, odkiaľ pozorujú vytýčený priestor. Celý monitoring trvá 3 dni, pričom monitorovacie obdobie je rozdelené:
- prvý deň od cca 17.00 do 22.00 (v závislosti od svetelných podmienok),
- druhý deň ráno od cca 04.00 do 08.00 a večer ako v predchádzajúci deň,
- tretí deň sa monitoruje len raz cca od 04.00 do 08.00.
Úlohou tohto typu monitoringu založenom na viacdňovom organizovanom pozorovaní jedincov je zaznamenávať okrem etológie aj početnosť populácie.
Charakteristickým je pre neho odstraňovanie duplicitných pozorovaní na základe presnej identifikácie jedinca v aktuálnom čase a priestore a zobrazenie do máp. Zároveň ak je to možné mapovateľ vyhotoví fotodokumentáciu. Výberové plošné jednotky
- Národný park Malá Fatra,
- Národný park Nízke Tatry,
- Tatranský Národný park,
- Národný park Veľká Fatra.

D1b. Veľkoplošné sčítavanie medveďa na výberových plošných jednotkách
Veľkoplošné sčítavanie je potrebné vykonávať opakovane v priebehu dvoch nasledujúcich dňoch. Pri tejto metóde sú však veľmi dôležitým a limitujúcim faktorom prírodné pomery a počasie v danej lokalite (výška a kvalita snehovej pokrývky ap.). Na modelovom území sa bude sčítavanie vykonávať opakovane počas dvoch dní, pričom prvý aj druhý deň sa prejde celé modelové územie podľa presne vytýčených trás. Počas realizácie projektu sú naplánované veľkoplošné sčítania každý rok v predjarnom alebo jesennom (zimnom) období. Jedná sa však o doplnkovú metódu, ktorá v kombinácii s ostatnými metódami (telemetrické sledovanie, zber trusu a rozbory DNA) a vhodnými štatistickými ukazovateľmi podáva spresňujúce údaje o stave populácie na Slovensku. Túto metódu plánujeme aplikovať len na jednom modelovom území Chránenej krajinnej oblasti Poľana, z dôvodu opakovaných sčítaní veľkých šeliem na tomto území v predchádzajúcom období.
V rámci tejto aktivity budú monitorované všetky druhy veľkých šeliem a mačky divej rozšírených v rámci Slovenskej republiky.


D2. Nepretržitý monitoring populácií veľkých šeliem bude rozdelený na dva druhy:
D2a. Intenzívny monitoring:
Hlavnou metódou je pravidelné a opakované stopovanie a sledovanie všetkých znakov existencie jedincov v daných lokalitách na základe výskytu stôp, trusu, ulovenej raticovej zveri, brlohov, sledovanie pri krmoviskách (v jeden čas by mali byť v rámci poľovných revírov obsadené lokality, kde sa bude prikrmovať a sledovať pohyb a aktivita medveďa), aplikácia sledovania pomocou fotopascí ap.

D2b. Extenzívny monitoring:
1. Dotazníkové mapovanie území areálu prirodzeného rozšírenia v Slovenskej republike.
2. Zber údajov o uhynutých a odlovených jedincoch.
V rámci tejto aktivity budú monitorované všetky druhy veľkých šeliem a mačky divej rozšírených v rámci Slovenskej republiky.

D3. Nepretržitý monitoring populácie mačky divej
Hlavnou metódou je pravidelné a opakované stopovanie a sledovanie všetkých znakov existencie jedincov v daných lokalitách na základe výskytu stôp, trusu, ap.
D3a. Monitoring mačky divej formou pascí vo forme kolíkov inštalovaných na je prechodoch a natretých atraktantom, pričom mačka zanecháva pobytové stopy, ktoré budú neskôr analyzované (DNA rozbory ap.)
D3b. Evidencia všetkých správ a signálnych údajov o súčasnom výskyte mačky divej.
D3c. Vypracovanie detailnej časovo – analytickej štúdie, ktorá by zhodnotila vývoj populácie mačky divej na území SR behom posledných 3 – 4 storočí s dôrazom na preukázanie vierohodnosti (či nevierohodnosti) historických dôkazov výskytu.
D3d. Vypracovanie porovnávacej stanovištnej analýzy u existujúcich populáciach mačky divej v strednej Európe a na jej podklade vytvorenie mapy areálu prirodzeného rozšírenia (dlhodobého výskytu), ktorá by charakterom prírodných pomerov (kombinácia biotických a abiotických činiteľov) odpovedala biotopovým nárokom monitorovaného druhu.

img_1

img_1