Echinocystis lobata (Michx.) Torrey et A. Gray – ježatec laločnatý

Rad: Cucurbitales
Čeľaď: Cucurbitaceae

Echinocystis_lobata_Latorica 2.9.15M.BallaFoto01_Echinocystis lobata

 

 

 

 

 

 

 

Fotodokumentácia: Miloš Balla a RNDr. Eva Uherčíková, CSc.

 

Opis druhu

Jednoročná popínavá rastlina, ktorá dorastá až do dĺžky 2 až 7 metrov. Listy má päť až sedemlaločné, 12 cm dlhé, svetlozelené, celookrajné alebo plytko zubaté. Samčie kvety tvoria metlinu, sú biele, s čiarkovitými špicatými okvetnými lístkami, samičie sú jednotlivé, zvončekovité, umiestnené v pazuche listov. Kvitne v júli až septembri. Plody sú oválne, tmavozelené, 4 až 6 cm dlhé, dlho štetinovito chlpaté.

Pôvod

Pôvodom pochádza zo Severnej Ameriky. Do Európy bol dovezený ako okrasná rastlina.

Ekológia

Rastie na vlhkejších miestach, v okolí vodných tokov, v lužných lesoch, pobrežných krovinách, ale nachádzame ho aj ako burinu v okolí polí. Šíri sa generatívne (semenami). Semená sú po dozretí plodu vymrštené do okolia, prípadne sa môžu splaviť vodným tokom do nižších častí.

Rozšírenie v SR

Najväčšie rozšírenie má v južných častiach Slovenska, ale zaznamenaný výskyt je aj na severe, v okolí riek Kysuca a Poprad.

Mapa známeho rozšírenia druhu Echinocystis lobata – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Echinocystis lobata. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné stiahnuť aj na linku.

Metódy odstraňovania

Využíva sa mechanické odstraňovanie rastlín kosením krovinorezom, pri ojedinelom výskyte sa môžu rastliny vytrhávať. Môže sa použiť aj postrek herbicídnym prípravkom na ničenie rastlín, ale nakoľko druh rastie väčšinou v okolí vodných tokov, je potrebné používať chemické prípravky opatrne, aby nedošlo k znečisteniu vodných zdrojov.

Informácia o druhu Echinocystis lobata – na stiahnutie