Máte radi prírodu, turistiku a chcete si otestovať, ako poznáte jedinečné chránené územia na Slovenku? Tak tento súťažný kvíz spojený s ocenením troch výhercov je určený Vám.
Pri príležitosti Dňa Zeme Štátna ochrana prírody SR, Škola ochrany prírody Varín pre Vás pripravila súťažný kvíz s názvom AKO DOBRE POZNÁŠ CHRÁNENÉ ÚZEMIA SLOVENSKA?
Hlavným cieľom súťažného kvízu je poukázať na osobitosti prírodných lokalít Slovenska, na neoceniteľnú hodnotu národných parkov či chránených krajinných oblastí. Na jednej strane môžete objaviť známe miesta v chránených územiach, ktoré môžete navštíviť, na strane druhej sa môžete dozvedieť zaujímavosti o ohrozených rastlinách a živočíchov, ktoré väčšinou ostanú pre Vás neprístupné, pretože sú prísne chránene a také vzácne, že ich nájdeme len na niektorých miestach na Slovensku.
Ako sa zapojiť?
Stačí odpovedať na desať kvízových otázok v nižšie uvedenom on-line formulári a označiť tú správnu. Pri väčšine odpovedí máte na výber z troch možností. Pri niektorých otázkach Vám pomôžu uvedené odkazy na web stránky, kde nájdete odpovede. Za všetky správne odpovede, môžete získať až 30 bodov. Po vyplnení a odoslaní celého kvízu sa môžete hneď ohodnotiť. Ukážu sa Vám správne odpovede a skóre dosiahnutých bodov, keď kliknete na okienko "Zobraziť skóre"
Súťažný kvíz môžete vyplniť od 22. apríla do 20. mája 2020. Pre troch z Vás čakajú hodnotné ceny.
Pravidlá súťaže
Vyhodnotenie
Prajeme Vám veľa úspechu pri objavovaní našich prírodných hodnôt a tešíme sa na Vaše odpovede.
Škola ochrany prírody Varín, ŠOP SR
Kontakt: e-mail: skopvarin@sopsr.sk
8.7. Objavenie Važeckej jaskyne (1922) - Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.