Rhus typhina L. – sumach pálkový

Rad: Sapindales
Čeľaď: Anacardiaceae

sumach_009

sumach 007

 

 

 

 

 

 

 

Fotodokumentácia: Ing. Marta Mútňanová

Opis druhu

Drevina dekoratívneho vzhľadu, s riedkou korunou, vysoká 5 až 8 metrov. Kôra je hladká červenohnedá s vidlicovito vetvenými konármi, ktoré sú hnedo plstnaté. Listy sú striedavé, nepárno perovité, pomerne veľké, až 50 cm dlhé, až s 31 až 37 kopijovitými na okraji vrúbkovanými lístkami, dlhými až 12 cm. Na jeseň sa sfarbujú do žltých až červených odtieňov. Na konci konárov sa v júni až júli vytvárajú husté metliny jednopohlavných kvetov. Samčie kvety sú žltozelené, samičie tmavočervené. Na jeseň sa vytvoria červené šúľkovité súplodia.

Pôvod

Pochádza zo Severnej Ameriky, z kade bol dovezený ako okrasná drevina.

Ekológia

Nie je náročný, znesie sucho, vlhko aj menej výživné pôdy. Dobre rastie aj v mestskom prostredí. Šíri sa najmä vegetatívne, koreňovými výmladkami. Ak sa nové výhonky narastené z koreňov v okolí pôvodného stromu neodstraňujú, vytvorí sa hustý porast.

Rozšírenie v SR

Z parkových výsadieb a výsadieb popri cestách sa postupne rozšíril aj na ďalšie plochy. Viac sa vo voľnej krajine (t.j. mimo sídiel) vyskytuje v teplejších častiach Slovenska, ale je možné ho vidieť aj severnejšie.

Mapa známeho rozšírenia druhu Rhus typhyna – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Rhus typhina. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na nasledovnom linku.

Metódy odstraňovania

Pri tomto druhu nestačí len mechanické odstraňovanie výrubom, ale je potrebná aplikácia herbicídneho prípravku na odstraňovanie rastlín, na reznú plochu priamo po výrube. Používa sa aj injekčná metóda, kedy sa herbicídny prostriedok aplikuje priamo do kmeňa stojaceho stromu tak, že sa šikmo dole do kmeňa vyvŕta dierka, do ktorej sa vstrekne herbicíd alebo sa urobí šikmý zásek sekerkou a herbicíd sa strekne do záseku.

Informácia o druhu Rhus typhina – na stiahnutie