Lupinus polyphyllus Lindl. – lupina mnoholistá

Rad: Fabales
Čeľaď: Fabaceae

lupin_kristofFotodokumentácia: Ing. Milan Krištof

Opis druhu

Trváca bylina, ktorá dorastá až do výšky 1,5 metra. Má hrubé plazivé korene (podzemky), z ktorých vyrastajú nové rastliny. Stonka je jemne chlpatá, rozkonárená, s dlho stopkatými dlaňovito zloženými listami. Kvitne v júli až auguste. Kvety rastú v strapcoch dlhých až 60 cm, najčastejšie modrej až fialovej farby, ale vyšľachtené odrody majú farbu kvetov aj bielu, žltú alebo ružovú. Plodom je podlhovastý struk.

Pôvod

Pôvodom je zo západnej časti Severnej Ameriky. Do Európy bol dovezený ako okrasná rastlina. Je známy aj pod názvom „vlčí bôb“.

Ekológia

Vo voľnej prírode, kam sa rozšírila najmä zo záhrad, rastie na rumoviskách, lesných lúčkach (vysievaná je ako krmovina pre zver), lesných okrajoch, na poliach (vysádzaná ako zelené hnojenie), v okolí ciest, železníc, na nelegálnych skládkach.
Nie je náročná na podmienky stanovišťa, ale vyhovujú jej skôr mezofilné lokality. Rozširuje sa vegetatívne, rozrastaním koreňov, z ktorých vyrastajú nové rastliny, ale aj generatívne semenami.

Rozšírenie v SR

Vyskytuje sa v rôznych častiach Slovenska. Jej rozširovaniu napomáha aj to, že je ponúkaná v kvetinárstvach s veľkým výberom farieb kvetov.

Mapa známeho rozšírenia druhu Lupinus polyphyllus – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Lupinus polyphyllus. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na linku.

Metódy odstraňovania

Účinné je kosenie v čase pred kvitnutím rastlín (najlepšie je opakovať ho viackrát ročne), vykopávanie alebo vytrhávanie rastlín, ak ide o menšie porasty. Môžeme použiť aj chemický spôsob s použitím herbicídneho prípravku (tzn. prípravku na ničenie rastlín, ktorým sa porast postrieka). Odporúčame však skôr mechanické odstraňovanie.

Informácia o druhu Lupinus polyphyllus – na stiahnutie